Odpowiedź na zapytania dotyczące SIWZ
Wiadomość przeniesiona do archiwum
„Rozbudowa i modernizacja infrastruktury wodno-ściekowej w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich – MASTERPLAN dla Wielkich Jezior Mazurskich” Gmina Biała Piska.
Zadania:
1.Budowa kanalizacji sanitarnej Kumielsk – Szkody - Radysy.
2.Budowa kanalizacji sanitarnej Sulimy.
3.Budowa kanalizacji sanitarnej Nowe Drygały.
4.Budowa kanalizacji sanitarnej Komorowo.
5.Modernizacja stacji uzdatniania wody.
Zgodnie z art. 38 ust.2 Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm.) w odpowiedzi na skierowane do Zamawiającego zapytania informujemy, że:
Pytanie Nr 1:
Czy w świetle zapisów znowelizowanego art. 30 Prawa zamówień publicznych wymienione w specyfikacji wyroby budowlane powinny spełniać wymagania wynikające z Polskich Norm przenoszących Normy Europejskie PN – EN (normy zharmonizowane), a w szczególności dla:
- przepompowni ścieków, wymagania normy PN – EN 12050 – 1: 2002
- zaworów zwrotnych, wymagania normy PN – EN 12050-4:2002
Odpowiedź Nr 1:
1. Zgodnie z zapisami art. 30 Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm.) obowiązują zapisy: Zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą cech technicznych
i jakościowych, z zachowaniem Polskich Norm przenoszących normy europejskie lub norm innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego przenoszących te normy.
2. W przypadku braku Polskich Norm przenoszących normy europejskie lub norm innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego przenoszących te normy uwzględnia się w kolejności:
1) europejskie aprobaty techniczne,
2) wspólne specyfikacje techniczne,
3) normy międzynarodowe,
4) inne techniczne systemy odniesienia ustanowione przez europejskie organy normalizacyjne.
Pytanie Nr 2:
W myśl art. 8 ust. 5 Ustawy o systemie oceny zgodności z dnia 30.08.2002 i jej nowelizacji z dnia 15.12.2006 zabrania się wprowadzania do użytku i do obrotu wyrobów nie posiadających oznakowania zgodności z wymaganiami zasadniczymi i szczegółowymi. Wobec powyższego, czy od wykonawcy robót będzie żądane stosowne oświadczenie na wymienioną okoliczność w odniesieniu do wyrobów opisanych w pytaniu 1.
Odpowiedź Nr 2:
Wykonawca przed wbudowaniem materiałów na budowie musi uzyskać akceptację Inżyniera Kontraktu zgodnie z zapisami zawartymi w Specyfikacjach Technicznych.
Pytanie Nr 3:
Czy Zamawiający przewiduje możliwość zamiany technologii montażu złazowych studni
z zaworami odpowietrzająco – napowietrzającymi na równoważne studzienki/kolumny umożliwiające prowadzenie kompleksowych czynności eksploatacyjnych z poziomu terenu?
Odpowiedź Nr 3:
Tak, Zamawiający zgodnie z zapisami w pkt.3 ppkt. 3.2 SiWZ dopuszcza możliwość zamiany
poszczególnych urządzeń bądź materiałów wymienionych w dokumentacji projektowej oraz przedmiarze robót które mogą być zastąpione urządzeniami bądź materiałami równoważnymi. Za urządzenia bądź materiały równoważne Zamawiający uzna te, które posiadają takie same parametry techniczne i jakościowe, a zastosowanie ich w żaden sposób nie wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie rozwiązań technicznych przewidzianych w dokumentacji projektowej oraz warunkach zawartych w pozwoleniu na budowę.
W przypadku gdy zamiana urządzeń spowoduje konieczność wykonania nowej dokumentacji projektowej zamiennej - Wykonawca zobowiązany będzie na własny koszt do jej wykonania oraz uzyskania wszelkich dokumentów niezbędnych dla realizacji Inwestycji w oparciu o tę dokumentację.
Pytanie Nr 4:
Czy Zamawiający przewiduje możliwość zamiany technologii montażu złazowych studni
na rurociągu tłocznym, na równoważne studzienki/kolumny umożliwiające prowadzenie kompleksowych czynności eksploatacyjnych z poziomu terenu?
Odpowiedź Nr 4:
Tak, Zamawiający zgodnie z zapisami w pkt.3 ppkt. 3.2 SiWZ dopuszcza możliwość zamiany
poszczególnych urządzeń bądź materiałów wymienionych w dokumentacji projektowej oraz przedmiarze robót które mogą być zastąpione urządzeniami bądź materiałami równoważnymi. Za urządzenia bądź materiały równoważne Zamawiający uzna te, które posiadają takie same parametry techniczne i jakościowe, a zastosowanie ich w żaden sposób nie wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie rozwiązań technicznych przewidzianych w dokumentacji projektowej oraz warunkach zawartych w pozwoleniu na budowę.
W przypadku gdy zamiana urządzeń spowoduje konieczność wykonania nowej dokumentacji projektowej zamiennej - Wykonawca zobowiązany będzie na własny koszt do jej wykonania oraz uzyskania wszelkich dokumentów niezbędnych dla realizacji Inwestycji w oparciu o tę dokumentację.
Pytanie Nr 5:
Zapisy SIWZ mówią o tym , iż „Warunkiem udziału w postępowaniu jest wykonanie … co najmniej jednej roboty budowlanej polegającej na budowie sieci kanalizacji sanitarnej
o długości łącznie min.15km oraz budowie/modernizacji stacji uzdatniania wody o wydajności min. 100m³/h?”
Czy Zamawiający uzna zapis za spełniony w przypadku gdy Oferent wykonał zakres prac
w dwóch oddzielnych zadaniach tj.:
• jedną robotę budowlaną polegającą na budowie sieci kanalizacji sanitarnej o długości łącznie min.15km
oraz
• jedną robotę budowlaną polegającą na budowie/modernizacji stacji uzdatnienia wody
o wydajności min. 100m³/h?
Czyli Zamawiający dopuszcza udokumentowanie wykonania przedmiotowego zakresu robót w dwóch różnych zadaniach.
Odpowiedź Nr 5:
Zamawiający uzna warunek udziału w postępowaniu za spełniony w przypadku gdy Oferent wykonał w sposób należyty w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie:
co najmniej jednej roboty budowlanej polegającej na budowie sieci kanalizacji sanitarnej o długości łącznie min. 15 km oraz
co najmniej jednej roboty budowlanej polegającej budowie/modernizacji stacji uzdatniania wody o wydajności min. 100m³/h.
Pytanie Nr 6:
Zapisy SIWZ mówią o tym, iż „Warunkiem udziału w postępowaniu jest wykonanie … co najmniej jednej roboty budowlanej polegającej na budowie sieci kanalizacji sanitarnej…”
Czy Zamawiający uzna w/w warunek za spełniony jeżeli Oferent wykonał również roboty dla kanalizacji deszczowej?
Odpowiedź Nr 6
Tak, Zamawiający uzna warunek udziału w postępowaniu za spełniony jeżeli Oferent wykonał roboty budowlane polegające na budowie kanalizacji deszczowej o długości łącznie min.15km.
Pytanie Nr 7:
Zamawiający wskazał termin realizacji przedmiotu zamówienia: do 31 marca 2012r. co oznacza, iż prace prowadzone będą w okresie 3 m-cy – wrzesień, październik, listopad
( okres – grudzień, styczeń, luty, marzec – nie prowadzi się robót ziemnych i montażowych rurociągów poniżej +5C). Jest to termin wysoce nierealny do wykonania tak rozległego zakresu robót. Prosimy o korektę w/w zapisu dot. terminu zakończenia realizacji przedmiotu zadania.
Odpowiedź Nr 7:
Przedmiot zamówienia należy wykonać zgodnie z zapisem w pkt. 4 SiWZ tj; do 31 marca 2012 r.
Pytanie Nr 8:
W związku z planowaną na przyszły rok zmianą (podwyższeniem) stawki podatku VAT zwracamy się o wskazanie czy Zamawiający przewiduje zmianę wynagrodzenia kwoty BRUTTO po podpisaniu umowy uwzględniającego nową stawkę podatku VAT? Powyższe pytanie jest uzasadnione treścią art. 144 ustawy PZP, zgodnie z którym zakazuje się istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba, że Zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany. O tym, że ustawowa zmiana stawki podatku nie stanowi samodzielnej podstawy do zmiany wynagrodzenia należnego Wykonawcy na podstawie zawartej umowy o zamówienia publiczne wypowiedział się SN w uchwale z dn. 21 lipca 2006r. (III CZP 54/6) w której sąd stwierdził podwyższenie z dniem 1 maja 2004r . stawek podatku od towarów i usług za roboty budowlane, dokonane ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 5435 ze zm.), nie uzasadnia bez zmiany umowy zawartej przed dniem 1 maja 2004r. – obowiązku zamawiającego zapłaty wynagrodzenia netto powiększono o podatek od towarów i usług według podwyższonej stawki. Z przywołanej uchwały wynika, iż co do zasady w przypadku zmiany ustawowej stawki VAT podstawą zmiany umowy może być postanowienie umowy (odstępstwo możliwe jest w przypadku przyjęcia, że zmiana umowy wynikająca z dostosowania do zmienionych przepisów podatkowych będzie zmianą nieistotną). Prosimy o uzupełnienie SIWZ i umowy
o zapis: „Dopuszcza się zmianę wartości umowy ze względu na zmianę stawki VAT”.
Odpowiedź Nr 8:
Zamawiający nie przewidział w SiWZ oraz w umowie możliwości zmiany umowy ze względu na podwyżkę stawki podatku VAT. Oferent wiedząc o planowanej na przyszły rok zmianie (podwyższeniu) stawki podatku VAT winien ten fakt uwzględnić przy kalkulacji i sporządzaniu oferty przetargowej.
Pytanie Nr 9:
Prosimy o wyjaśnienie czy w formularzu ofertowym stanowiącym załącznik nr 1 do SiWZ należy podąć wartość oferty łącznie z kosztami niekwalfikowalnymi projektu czyli z kosztami wykonania przyłączy czy też bez kosztów niekwalfikowalnych.
Odpowiedź Nr 9:
Zakres zamówienia obejmuje również wykonanie przyłączy. Dlatego też w formularzu ofertowym stanowiącym załącznik nr 1 do SiWZ należy podać cenę za całość realizacji zamówienia czyli koszty kwlfikowalne wraz z kosztami niekwalfikowalnymi projektu.
Pytanie Nr 10:
W nawiązaniu do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia – Rozdział 5 podpunkt 25.2 dotyczącego posiadania wiedzy i doświadczenia, który mówi, ze Wykonawca musi wykazać, że w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert wykonał co najmniej jedną robotę budowlaną polegającą na budowie sieci kanalizacji sanitarnej o długości łącznie min. 15 km oraz budowie/modernizacji stacji uzdatniania wody o wydajności min. 100m³/h.
Prosimy o udzielenie odpowiedzi czy warunek ten zostaje spełniony w przypadku wykazania się jedną referencją na budowę kanalizacji sanitarnej o łącznej długości min. 15 km
i oddzielną referencją dla stacji uzdatniania wody.
Odpowiedź Nr 10:
Zamawiający uzna warunek udziału w postępowaniu za spełniony w przypadku gdy Oferent wykonał w sposób należyty w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie:
co najmniej jednej roboty budowlanej polegającej na budowie sieci kanalizacji sanitarnej o długości łącznie min. 15 km oraz
co najmniej jednej roboty budowlanej polegającej budowie/modernizacji stacji uzdatniania wody o wydajności min. 100m³/h.
Czyli Zamawiający dopuszcza udokumentowanie wykonania przedmiotowego zakresu robót w dwóch różnych zadaniach.
Pytanie Nr 1:
Czy w świetle zapisów znowelizowanego art. 30 Prawa zamówień publicznych wymienione w specyfikacji wyroby budowlane powinny spełniać wymagania wynikające z Polskich Norm przenoszących Normy Europejskie PN – EN (normy zharmonizowane), a w szczególności dla:
- przepompowni ścieków, wymagania normy PN – EN 12050 – 1: 2002
- zaworów zwrotnych, wymagania normy PN – EN 12050-4:2002
Odpowiedź Nr 1:
1. Zgodnie z zapisami art. 30 Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm.) obowiązują zapisy: Zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą cech technicznych
i jakościowych, z zachowaniem Polskich Norm przenoszących normy europejskie lub norm innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego przenoszących te normy.
2. W przypadku braku Polskich Norm przenoszących normy europejskie lub norm innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego przenoszących te normy uwzględnia się w kolejności:
1) europejskie aprobaty techniczne,
2) wspólne specyfikacje techniczne,
3) normy międzynarodowe,
4) inne techniczne systemy odniesienia ustanowione przez europejskie organy normalizacyjne.
Pytanie Nr 2:
W myśl art. 8 ust. 5 Ustawy o systemie oceny zgodności z dnia 30.08.2002 i jej nowelizacji z dnia 15.12.2006 zabrania się wprowadzania do użytku i do obrotu wyrobów nie posiadających oznakowania zgodności z wymaganiami zasadniczymi i szczegółowymi. Wobec powyższego, czy od wykonawcy robót będzie żądane stosowne oświadczenie na wymienioną okoliczność w odniesieniu do wyrobów opisanych w pytaniu 1.
Odpowiedź Nr 2:
Wykonawca przed wbudowaniem materiałów na budowie musi uzyskać akceptację Inżyniera Kontraktu zgodnie z zapisami zawartymi w Specyfikacjach Technicznych.
Pytanie Nr 3:
Czy Zamawiający przewiduje możliwość zamiany technologii montażu złazowych studni
z zaworami odpowietrzająco – napowietrzającymi na równoważne studzienki/kolumny umożliwiające prowadzenie kompleksowych czynności eksploatacyjnych z poziomu terenu?
Odpowiedź Nr 3:
Tak, Zamawiający zgodnie z zapisami w pkt.3 ppkt. 3.2 SiWZ dopuszcza możliwość zamiany
poszczególnych urządzeń bądź materiałów wymienionych w dokumentacji projektowej oraz przedmiarze robót które mogą być zastąpione urządzeniami bądź materiałami równoważnymi. Za urządzenia bądź materiały równoważne Zamawiający uzna te, które posiadają takie same parametry techniczne i jakościowe, a zastosowanie ich w żaden sposób nie wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie rozwiązań technicznych przewidzianych w dokumentacji projektowej oraz warunkach zawartych w pozwoleniu na budowę.
W przypadku gdy zamiana urządzeń spowoduje konieczność wykonania nowej dokumentacji projektowej zamiennej - Wykonawca zobowiązany będzie na własny koszt do jej wykonania oraz uzyskania wszelkich dokumentów niezbędnych dla realizacji Inwestycji w oparciu o tę dokumentację.
Pytanie Nr 4:
Czy Zamawiający przewiduje możliwość zamiany technologii montażu złazowych studni
na rurociągu tłocznym, na równoważne studzienki/kolumny umożliwiające prowadzenie kompleksowych czynności eksploatacyjnych z poziomu terenu?
Odpowiedź Nr 4:
Tak, Zamawiający zgodnie z zapisami w pkt.3 ppkt. 3.2 SiWZ dopuszcza możliwość zamiany
poszczególnych urządzeń bądź materiałów wymienionych w dokumentacji projektowej oraz przedmiarze robót które mogą być zastąpione urządzeniami bądź materiałami równoważnymi. Za urządzenia bądź materiały równoważne Zamawiający uzna te, które posiadają takie same parametry techniczne i jakościowe, a zastosowanie ich w żaden sposób nie wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie rozwiązań technicznych przewidzianych w dokumentacji projektowej oraz warunkach zawartych w pozwoleniu na budowę.
W przypadku gdy zamiana urządzeń spowoduje konieczność wykonania nowej dokumentacji projektowej zamiennej - Wykonawca zobowiązany będzie na własny koszt do jej wykonania oraz uzyskania wszelkich dokumentów niezbędnych dla realizacji Inwestycji w oparciu o tę dokumentację.
Pytanie Nr 5:
Zapisy SIWZ mówią o tym , iż „Warunkiem udziału w postępowaniu jest wykonanie … co najmniej jednej roboty budowlanej polegającej na budowie sieci kanalizacji sanitarnej
o długości łącznie min.15km oraz budowie/modernizacji stacji uzdatniania wody o wydajności min. 100m³/h?”
Czy Zamawiający uzna zapis za spełniony w przypadku gdy Oferent wykonał zakres prac
w dwóch oddzielnych zadaniach tj.:
• jedną robotę budowlaną polegającą na budowie sieci kanalizacji sanitarnej o długości łącznie min.15km
oraz
• jedną robotę budowlaną polegającą na budowie/modernizacji stacji uzdatnienia wody
o wydajności min. 100m³/h?
Czyli Zamawiający dopuszcza udokumentowanie wykonania przedmiotowego zakresu robót w dwóch różnych zadaniach.
Odpowiedź Nr 5:
Zamawiający uzna warunek udziału w postępowaniu za spełniony w przypadku gdy Oferent wykonał w sposób należyty w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie:
co najmniej jednej roboty budowlanej polegającej na budowie sieci kanalizacji sanitarnej o długości łącznie min. 15 km oraz
co najmniej jednej roboty budowlanej polegającej budowie/modernizacji stacji uzdatniania wody o wydajności min. 100m³/h.
Pytanie Nr 6:
Zapisy SIWZ mówią o tym, iż „Warunkiem udziału w postępowaniu jest wykonanie … co najmniej jednej roboty budowlanej polegającej na budowie sieci kanalizacji sanitarnej…”
Czy Zamawiający uzna w/w warunek za spełniony jeżeli Oferent wykonał również roboty dla kanalizacji deszczowej?
Odpowiedź Nr 6
Tak, Zamawiający uzna warunek udziału w postępowaniu za spełniony jeżeli Oferent wykonał roboty budowlane polegające na budowie kanalizacji deszczowej o długości łącznie min.15km.
Pytanie Nr 7:
Zamawiający wskazał termin realizacji przedmiotu zamówienia: do 31 marca 2012r. co oznacza, iż prace prowadzone będą w okresie 3 m-cy – wrzesień, październik, listopad
( okres – grudzień, styczeń, luty, marzec – nie prowadzi się robót ziemnych i montażowych rurociągów poniżej +5C). Jest to termin wysoce nierealny do wykonania tak rozległego zakresu robót. Prosimy o korektę w/w zapisu dot. terminu zakończenia realizacji przedmiotu zadania.
Odpowiedź Nr 7:
Przedmiot zamówienia należy wykonać zgodnie z zapisem w pkt. 4 SiWZ tj; do 31 marca 2012 r.
Pytanie Nr 8:
W związku z planowaną na przyszły rok zmianą (podwyższeniem) stawki podatku VAT zwracamy się o wskazanie czy Zamawiający przewiduje zmianę wynagrodzenia kwoty BRUTTO po podpisaniu umowy uwzględniającego nową stawkę podatku VAT? Powyższe pytanie jest uzasadnione treścią art. 144 ustawy PZP, zgodnie z którym zakazuje się istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba, że Zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany. O tym, że ustawowa zmiana stawki podatku nie stanowi samodzielnej podstawy do zmiany wynagrodzenia należnego Wykonawcy na podstawie zawartej umowy o zamówienia publiczne wypowiedział się SN w uchwale z dn. 21 lipca 2006r. (III CZP 54/6) w której sąd stwierdził podwyższenie z dniem 1 maja 2004r . stawek podatku od towarów i usług za roboty budowlane, dokonane ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 5435 ze zm.), nie uzasadnia bez zmiany umowy zawartej przed dniem 1 maja 2004r. – obowiązku zamawiającego zapłaty wynagrodzenia netto powiększono o podatek od towarów i usług według podwyższonej stawki. Z przywołanej uchwały wynika, iż co do zasady w przypadku zmiany ustawowej stawki VAT podstawą zmiany umowy może być postanowienie umowy (odstępstwo możliwe jest w przypadku przyjęcia, że zmiana umowy wynikająca z dostosowania do zmienionych przepisów podatkowych będzie zmianą nieistotną). Prosimy o uzupełnienie SIWZ i umowy
o zapis: „Dopuszcza się zmianę wartości umowy ze względu na zmianę stawki VAT”.
Odpowiedź Nr 8:
Zamawiający nie przewidział w SiWZ oraz w umowie możliwości zmiany umowy ze względu na podwyżkę stawki podatku VAT. Oferent wiedząc o planowanej na przyszły rok zmianie (podwyższeniu) stawki podatku VAT winien ten fakt uwzględnić przy kalkulacji i sporządzaniu oferty przetargowej.
Pytanie Nr 9:
Prosimy o wyjaśnienie czy w formularzu ofertowym stanowiącym załącznik nr 1 do SiWZ należy podąć wartość oferty łącznie z kosztami niekwalfikowalnymi projektu czyli z kosztami wykonania przyłączy czy też bez kosztów niekwalfikowalnych.
Odpowiedź Nr 9:
Zakres zamówienia obejmuje również wykonanie przyłączy. Dlatego też w formularzu ofertowym stanowiącym załącznik nr 1 do SiWZ należy podać cenę za całość realizacji zamówienia czyli koszty kwlfikowalne wraz z kosztami niekwalfikowalnymi projektu.
Pytanie Nr 10:
W nawiązaniu do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia – Rozdział 5 podpunkt 25.2 dotyczącego posiadania wiedzy i doświadczenia, który mówi, ze Wykonawca musi wykazać, że w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert wykonał co najmniej jedną robotę budowlaną polegającą na budowie sieci kanalizacji sanitarnej o długości łącznie min. 15 km oraz budowie/modernizacji stacji uzdatniania wody o wydajności min. 100m³/h.
Prosimy o udzielenie odpowiedzi czy warunek ten zostaje spełniony w przypadku wykazania się jedną referencją na budowę kanalizacji sanitarnej o łącznej długości min. 15 km
i oddzielną referencją dla stacji uzdatniania wody.
Odpowiedź Nr 10:
Zamawiający uzna warunek udziału w postępowaniu za spełniony w przypadku gdy Oferent wykonał w sposób należyty w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie:
co najmniej jednej roboty budowlanej polegającej na budowie sieci kanalizacji sanitarnej o długości łącznie min. 15 km oraz
co najmniej jednej roboty budowlanej polegającej budowie/modernizacji stacji uzdatniania wody o wydajności min. 100m³/h.
Czyli Zamawiający dopuszcza udokumentowanie wykonania przedmiotowego zakresu robót w dwóch różnych zadaniach.