Deklaracja o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Deklaracja (pdf) 1 lip 2019 09:10 0,34 MB
- Załącznik dla współwłaściecieli (pdf) 1 lip 2019 09:11 0,22 MB
W okresie od 01-07-2019 r. do 30-06-2020 r. zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem usługę w zakresie odbioru i transportu odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych zlokalizowanych na terenie Gminy Biała Piska, świadczą następujące firmy:
BIALZUK S. C. z siedzibą ul. I Marszałka RP Piłsudskiego 1B, 12-230 Biała Piska w sektorach:
I - Bełcząc, Kowalewo, Mikuty, Długi Kąt, Kózki, Szkody Kolonia, Szkody, Radysy, Sokoły
IV- Sulimy, Nowe Drygały, Iłki, Kolonia Drygały, Zalesie, Klarewo, Myszki, Zaskwierki, Dąbrówka Drygalska
VI - Bemowo Piskie
XI - Drygały
KOMA EŁK Sp. z o.o. z siedzibą ul. Sikorskiego 19C, 19-300 Ełk w sektorach:
III - Giętkie, Kaliszki, Kolonia Kawałek, Oblewo, Orłowo, Ruda, Zabielne
V - Pogorzel Mała, Pogorzel Wielka, Nitki, Monety, Rakowo Małe
VII - Konopki, Kolonia Konopki, Kruszewo, Lisy, Dmusy, Lipińskie
IX - Myśliki, Wojny, Włosty, Skarżyn, Rogale Wielkie, Sokoły Jeziorne
X - Miasto Biała Piska, Zatorze
MPO Sp. z o. o. z siedzibą ul. 42 Pułku Piechoty 48, 15-950 Białystok w sektorach:
II - Kukły, Szymki, Kumielsk, Cwaliny, Cwalinki, Jakuby, Gruzy, Grodzisko, Guzki
VIII - Kożuchy Małe, Komorowo, Kożuchy, Rolki, Danowo, Cibory, Świdry, Pawłocin, Świdry Kościelne, Łodygowo.
Związek Międzygminny „ Gospodarka Komunalna " z siedzibą w Ełku działający w imieniu:
informuje o rocznym sprawozdaniu z gospodarowania odpadami oraz o osiągniętych w 2018 r. wymaganych poziomach recyklingu.
Szanowni Mieszkańcy,
w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi każdy mieszkaniec gminy Biała Piska, nie prowadzący działalności gospodarczej może zdać nieodpłatnie w Punkcie Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów przy ul. Parkowej 2 w Białej Piskiej takie odpady jak:
1) papier,
2) szkło opakowaniowe,
3) metale,
4) tworzywa sztuczne,
5) odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów,
6) sprzęt elektroniczny i elektryczny, RTV, AGD,
7) inne niż niebezpieczne odpady budowlane i rozbiórkowe (nie zawierające azbestu, smoły, papy, itp.),
8) odpady wielkogabarytowe (meble, drewno, itp.),
9) popioły,
10) odpady niebezpieczne (przeterminowane leki, baterie, akumulatory, świetlówki i inne odpady zawierające rtęć, oleje odpadowe i tłuszcze jadalne),
11) zużyte opony.
Dostarczenie odpadów do Punktu Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów organizuje się w sposób selektywny, we własnym zakresie i na własny koszt. Odpady mogą być dostarczane pojazdami o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Osoba przekazująca odpady nieodpłatnie rozładowuje je sama, pod kontrolą pracownika Spółki, który wskaże miejsce do ich umieszczenia. Odpady przyjmowane nieodpłatnie będą ewidencjonowane przez obsługę wagi przy wjeździe na terenie Stacji Przeładunkowej w Białej Piskiej.
Związek Międzygminny „ Gospodarka Komunalna " z siedzibą w Ełku działający w imieniu:
informuje o rocznym sprawozdaniu z zakresu gospodarowania odpadami oraz o osiągniętych wymaganych poziomach recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.
Poniżej w pliku do pobrania:
- sprawozdania roczne, osiągnięte poziomy recyclingu
Związek Międzygminny „ Gospodarka Komunalna " z siedzibą w Ełku działający w imieniu:
informuje o rocznym sprawozdaniu z gospodarowania opdadami oraz o osiągniętych w 2014 r. wymaganych poziomach recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.
Poniżej w pliku do pobrania:
- pisma Związku Międzygminnego, sprawozdanie roczne, osiągnięte pozoimy recyclingu
Zmieszane odpady komunalne, odpady zielone oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania odbierane z terenu Gminy Biała Piska przez podmioty, które świadczą usługi w zakresie odbioru i transportu odpadów komunalnych trafiają do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Siedliskach k/Ełku. Tam poddawane sąsystemowi odzysku i unieszkodliwiania odpadów, opartemu na technologii mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych polegającej na segregacji mechanicznej i manualnej przebiegającej w hali sortowni i intensywnej stabilizacji tlenowej odpadów biodegradowalnych, przygotowanych w procesie mechanicznej segregacji i rozdrabniania, przebiegającej w hali kompostowni.
Szanowni Państwo
Od 01 lipca 2013 roku, w związku z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391 z późn. zm.) Gmina ma obowiązek odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych oraz nadzorować gospodarowanie odpadami komunalnymi, w tym realizację zadań powierzonych podmiotom odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości.
Obowiązują następujące zasady
I. Obowiązki właściciela nieruchomości
Właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki przeznaczone do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych oraz pojemnik do żużlu i popiołu.
Ilość i pojemność pojemników powinna uwzględniać ilość wytwarzanych odpadów i liczbę mieszkańców oraz częstotliwość odbierania odpadów.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, będą zbierane raz w roku w miesiącu maju sprzed nieruchomości.
Odpady budowalne i rozbiórkowe należy gromadzić w specjalnych pojemnikach uniemożliwiających pylenie. Odbiór odpadów budowalnych i rozbiórkowych odbywać się będzie na podstawie złożonych odrębnie deklaracji, na zlecenie i koszt prowadzącego roboty budowlane.
Każdy mieszkaniec Gminy Biała Piska (osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej) we własnym zakresie i na własny koszt może dostarczyć do Punktu Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów w Białej Piskiej, w/w odpady, które zostaną odebrane bezpłatnie.
W celu naliczenia opłaty właściciel nieruchomości zamieszkałej i niezamieszkałej zobowiązany jest złożyć do Gminy deklarację, która będzie podstawą do naliczenia opłaty ponoszonej przez mieszkańców nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych. W przypadku nie złożenia deklaracji Gmina w drodze decyzji samodzielnie określi opłatę jaką powinien ponosić właściciel nieruchomości.
Właściciel nieruchomości ma obowiązek przestrzegać zasad zbierania odpadów, określonych w gminnym regulaminie.
II. Firmy odbierające odpady z terenu nieruchomości
Zgodnie z rozstrzygnięciem przetargu wyłoniono przedsiębiorców, którzy opróżnią pojemniki na odpady w terminach określonych w stosownym harmonogramie odbioru odpadów komunalnych:
- MPO Spółkę z o.o. z Białegostoku, która ma odebrać odpady komunalne z miejscowości: Kożuchy Małe, Kożuchy, Rolki, Danowo, Cibory, Świdry, Świdry Kościelne, Łodygowo, Pawłocin,
- oraz firmę BIALZUK Spółka Cywilna z Białej Piskiej, która ma odebrać odpady z Białej Piskiej, Drygał, Bemowa Piskiego i pozostałych miejscowości gminnych.
III. Wysokość opłaty
Dla nieruchomości zamieszkałych opłata liczona jest miesięcznie od jednego mieszkańca, a w przypadku nieruchomości niezamieszkałych stanowi iloczyn ilości pojemników o określonej pojemności razy stawka opłaty.
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wnosić miesięcznie do 25 dnia każdego miesiąca. Opłaty należy uiszczać w banku lub przelewem na indywidualny numer rachunku bankowego, który właściciel nieruchomości otrzyma po zweryfikowaniu przez Gminę złożonej deklaracji.
IV. Częstotliwość pozbywania się odpadów
1. Od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w budynkach jednorodzinnych wolnostojących i jednorodzinnych w zabudowie szeregowej odbieranie odpadów komunalnych z terenu nieruchomości odbywać się będzie raz na dwa tygodnie.
2. Od właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości wypełniają:
- osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004r. Nr 141, poz. 1492),
- lub właściciele lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany,
- lub właściciele nieruchomości w innego rodzaju budynkach wielolokalowych
odbieranie odpadów komunalnych z terenu nieruchomości odbywać się będzie raz na tydzień.
3. Od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne min. domki letniskowe, ogrody działkowe, przedsiębiorstwa odbieranie odpadów komunalnych z terenu nieruchomości odbywać się będzie zgodnie ze złożoną deklaracją nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie i nie częściej niż raz w tygodniu (właściciel nieruchomości musi zapewnić odrębny pojemnik).
4. Żużel i popiół odbierany będzie od 01 maja do 30 września raz w miesiącu, natomiast od 01 października do 30 kwietnia dwa razy w miesiącu.
5. Odpady wielkogabarytowe (meble, drewno, itp.) odbierane będą z terenu całej gminy raz w roku podczas zbiórki w formie wystawki organizowanej przez Urząd Miejski w Białej Piskiej.
Każda nieruchomość otrzyma szczegółowy harmonogram wywozu odpadów, ponadto harmonogram wywozu odpadów będzie dostępny od sierpnia 2013 roku na stronie internetowej Gminy Biała Piska w zakładce „Gospodarka Odpadami Komunalnymi”.
V. Punkt Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów w Białej Piskiej
1. Podmiotami uprawnionymi do bezpłatnego przekazania odpadów są osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, zamieszkujące na obszarze gminy Biała Piska.
2. Odpady w Punkcie Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów odbierane będą w dniach:
a) od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500,
b) w soboty w godzinach od 700 do 1100.
3. Odpady mogą być dostarczone odpady pojazdami o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony.
4. Wykaz odpadów, jakie mogą być przyjęte nieodpłatnie w PDGO:
- sprzęt elektryczny i elektroniczny, RTV i AGD.
- szkło opakowaniowe
- metale
- inne niż niebezpieczne odpady budowlane i rozbiórkowe (nie mogą zawierać azbestu, papy, smoły itp.)
- odpady wielkogabarytowe (meble, drewno, itp.),
- popioły
- odpady niebezpieczne (przeterminowane leki, baterie i akumulatory, świetlówki i inne odpady zawierające rtęć, oleje odpadowe i tłuszcze jadalne).
4. Osoba dostarczająca odpady nieodpłatnie rozładowuje je sam, pod kontrolą pracownika Spółki, który wskaże miejsce do ich umieszczenia.
5. Odpady przyjmowane nieodpłatnie będą ewidencjonowane przez obsługę wagi przy wjeździe na teren Stacji Przeładunkowej w Białej Piskiej.