BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

Biuletyn Informacji Publicznej

Wieczna Pamięć o Żołnierzach Podlaskiej Brygady Kawalerii



W przeddzień wybuchu II wojny światowej przedstawiciele władz gminnych oraz mieszkańcy Białej Piskiej oddali hołd ofiarom niemieckiej agresji sprzed 69 lat. Uroczystości patriotyczno – religijne rozpoczęły się od mszy św. odprawionej
w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli. Po mszy św. ułani na koniach, orkiestra wojskowa
i kompania reprezentacyjna przewodzili przemarszowi tłumie zgromadzonym uczestnikom uroczystości ulicami miasta pod pomnik Upamiętniający Żołnierzy Podlaskiej Brygady Kawalerii oraz Żołnierzy Polskich Walczących
z Niemcami o Wolność Tej Ziemi. Ksiądz Dziekan, księża z miejscowej parafii, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ułani, kombatanci, żołnierze, harcerze i mieszkańcy Miasta i Gminy Biała Piska stawili się w tym historycznym miejscu, aby uczcić pamięć walczących i poległych w czasie
II wojny światowej. Uroczystość zainaugurowano wciągnięciem flagi państwowej na maszt
i odegraniem Mazurka Dąbrowskiego przez Orkiestrę Wojskową z Giżycka. W hołdzie obrońców Białej Piskiej i jej okolic: Kowalewa, Sokół Górskich, Brzózek Małych, Brzózek Dużych, Długiego Kąta, Mikut, Bełcząca odczytany został Apel Pamięci. Żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Bemowie Piskiem oddali salwę honorową. Uroczystość przebiegała zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Przy pomniku posterunki honorowe wystawiło wojsko i harcerze.
Burmistrz Białej Piskiej Ryszard Sławomir Szumowski w swoim wystąpieniu powiedział:
,,Drodzy kombatanci,
Szanowni Prezesi Związków i Stowarzyszeń Kombatanckich,
Panowie Oficerowie i Żołnierze,
Dostojni Goście, Młodzieży,
Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Biała Piska!

Zebraliśmy się w miejscu pamięci narodowej, by po raz kolejny przeżyć chwile sprzed 69 lat. Chwile napaści hitlerowskiej i wojsk sowieckich na Najjaśniejszą Rzeczypospolitą Polską.

To było tak dawno – 69 lat temu. Po co przypominać tamten wrześniowy dzień, tamte wrześniowe noce
i dni teraz – kiedy czas zabliźnił rany, a z dawnymi najeźdźcami jesteśmy w jednej Europie? Po co?
To przecież jednak tylko retoryczne pytanie! Ale odpowiedź jest prosta. Po to, aby nigdy te czasy się nie powtórzyły!

Dla świadków tamtych dni – 1 września to przypomnienie bolesnego czasu – przeżyć, okoliczności, które zmieniły ich życie, ich losy, które zabrały najbliższych. Dla nas to ciągle ważna lekcja patriotyzmu. Lekcja polskiego ducha, którego pomimo zwątpień i irracjonalnych nadziei – złamać trudno!

69 lat temu żołnierz polski przełamał w okolicach Białej Piskiej kordony graniczne, aby z bronią w ręku zaświadczyć, że na tę Ziemię Mazurską oderwaną przez 167 lat przemocą od narodowego masywu, wróci wkrótce Polska.

Tego przełamania kordonów granicznych dokonały wtedy w dniach 2-4 września 1939 r. pułki Podlaskiej Brygady Kawalerii.:
- 9 Pułk Ułanów Zasławskich z Ostrołęki,
-10 Pułk Ułanów Litewskich z Białegostoku,
- 9 Pułk Strzelców Konnych z Grajewa,
-14 Dywizjon Artylerii Konnej z Białegostoku.

Siłami całej akcji pod osłoną nocy z 3 na 4 września ruszył gen. Kmicic Skrzyński dowódca Podlaskiej Brygady Kawalerii do natarcia na Białą Piską i jej okolic: Kowalewa, Sokół Górskich, Brzózek Małych, Brzózek Dużych, Długiego Kąta, Mikut, Bełcząca.

W wyniku walk na tych terenach poległo:
• 34 ułanów Zasławskich z Ostrołęki,
• 59 strzelców Konnych z Grajewa,
• 46 ułanów litewskich z Białegostoku,
• 16 żołnierzy z 14 Dywizjonu Artylerii Konnej.
Po walkach stoczonych pod Białą Piską Podlaska Brygada Kawalerii toczy boje na trasie Ciechanów – Zambrów.

Przelana krew i ofiary II wojny światowej – w tym szczególnym miejscu Białej Piskiej – na Placu Mickiewicza przed pomnikiem i tablicą Upamiętniającą Żołnierzy Podlaskiej Brygady Kawalerii oraz Żołnierzy Polskich Walczących
z Niemcami o Wolność Tej Ziemi duchem
i naszą pamięcią – winny nam przypominać
o obowiązku umiłowania Ojczyzny – tej dużej – Polski i tej małej – Białej Piskiej – i sercem,
i czynami, i nauką, i pracą.

Jest to wielkie zadania dla każdego Polaka, dla każdego mieszkańca Białej Piskiej. Wyzwanie, które powinniśmy sobie szczególnie tego dnia mocno uświadomić – zwłaszcza w obecności Kombatantów.

Szanowni i Dostojni Państwo,

Przemijają wojny, przemijają ludzie. Pozostaje pamięć o wojennych bohaterach. Bohaterami czasów pokoju zostać pewnie trudniej. Jednakże sumienia Polaków nie mogą ulegać demoralizacji, poddawać się prądom moralnego usprawiedliwiania nagannych postaw. Życie publiczne powinno być oparte na uczciwości i prawdzie.

Każdego dnia w mediach toczy się debata na temat postaw jakie reprezentowali ludzie w czasach PRL-u. Wielu z nich zostało wciągniętych w tę machinę niekrzywdząc przy tym innych, wierząc w te idee. Jednak ogromny znak zapytania należy postawić przy tych, którzy podjęli świadomą i celową współpracę z organem represji reżimu komunistycznego.
Jednoznacznie należy stwierdzić, że takie postawy wymagają stanowczego potępienia bo być może przez tych ludzi wielu uczciwych, prawych Polaków, żołnierzy doznało krzywd. Ci ludzie dziś powinni odejść w niebyt polityczny i nie powinni piastować wysokich funkcji w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej. Choćby ze względu na pamięć o tych, którzy oddali swoje życie za niepodległą i wolną Polskę.

Polacy muszą być uczciwi wobec siebie nawzajem, by nie prowadziło to do naruszania praw osoby ludzkiej i poniżania godności człowieka. Wszak „nieskłamany i najbardziej pewny Polaków portret własny” powstaje dziś i powstawać będzie każdego dnia – taki, jakim malować go będziemy my wszyscy, prywatnie i publicznie, proporcjonalnie do naszych, w życiu publicznym posiadanych, udziałów.

Drodzy Kombatanci – Weterani Walk o Niepodległą Polskę!

Chlubimy się bohaterstwem walk Podlaskiej Brygady Kawalerii i naszych ułanów, którzy złożyli największą ofiarę, ofiarę życia na ołtarzu Ojczyzny.

Jako gospodarz gminy Biała Piska, w imieniu młodych pokoleń Białej Piskiej, dziękuję za Wasz wojenny trud oraz powojenną ,,cywilną” aktywność – za pracę w organizacjach społecznych, za zaangażowanie w dokumentowanie historii
i w patriotyczne wychowanie młodych pokoleń Polaków.

Za podtrzymywanie tradycji przez lata
i kontynuowanie spotkań pokoleń szczególne słowa podziękowania kieruję do Panów: Mariana Waszkiewicza i Aleksandra Gwardiak.

Szanowni Ułani i Kombatanci!

Chociaż przez wiele lat o Waszych cierpieniach milczano, Biała Piska nigdy o Was nie zapomniała
i na nowo przeżywa ów dzień. Dziękując chcemy oddać hołd:
- Tym, którzy na polach bitew wszystkich frontów złożyli ofiarę swej krwi,
- Tym, którzy składali tę ofiarę w miejscach zagłady, obozach koncentracyjnych,
- Tym, którzy ginęli na ulicach miast i na drogach wiejskich, w lasach i na bezdrożach, nieraz bezimiennie,
- Tym, których groby są znane, i tym, którzy ginęli bez wieści,
- Tym wszystkim, którzy latami cierpieli
i więzieniach i w obozach jenieckich,
- Tym, którzy ponosili ofiarę życia za w pełni niepodległą Polskę w latach 70 – tych i 80 – tych.
Chcemy oddać hołd bohaterstwu całego narodu, który nie stracił wiary w sprawiedliwość dziejową i na ruinach, jakie pozostawiała wojna, kładł fundamenty pod nowe życie. Cześć Ich Pamięci! Niech Bóg Najwyższy przyjmie ich do Królestwa Niebieskiego!”.

Delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły u stóp pomnika wieńce. Spotkanie pokoleń zakończyło się wspólną grochówką oraz śpiewem pieśni patriotycznych i żołnierskich.
W kolejną 69. rocznicę wybuchu wojny Burmistrz Białej Piskiej i jej mieszkańcy pamiętają
o bohaterstwie ułanów Podlaskiej Brygady Kawalerii
i żołnierzach polskich walczących z Niemcami o wolną i niepodległą Polskę. Poprzez uroczystości dnia
1 września społeczność Małej Ojczyzny wyraża podziw i wdzięczność za Ich odwagę i patriotyzm.




Podziękowania

Szanowni Państwo,

1 września - niezwykle ważny dzień w historii polskiego narodu. Czas zadumy i refleksji. Dlatego tak ważne jest, aby pamięć o tamtych wydarzeniach żyła nie tylko w podręcznikach do historii, ale przede wszystkim by na trwałe wpisała się w tożsamość polskiego narodu i trwała pamięć modlitewna
o ofiarach tamtej wojny.

Organizacja uroczystości upamiętniających wydarzenia września 1939 r. jest dużym przedsięwzięciem wymagającym pomocy, zaangażowania wielu osób i instytucji, wymagającym także szczególnego podziękowania.

Serdeczne Bóg zapłać kieruję do Księdza Dziekana Klemensa Litwina za celebrę Mszy świętej odprawionej w intencji Żołnierzy Podlaskiej Brygady Kawalerii oraz walczących o wolną i niepodległą Polskę, a także za poświęcenie pomnika.

Szczególne słowa podziękowania kieruję do Dowódcy Garnizonu Orzysz P.ppłk dypl. Krzysztofa Gramsz, kompanii honorowej, Orkiestry Wojskowej z Giżycka i żołnierzy za współorganizację, profesjonalizm, ogromny trud i wysiłek włożony w organizację tak ważnej uroczystości. Panie Pułkowniku! Pan
i dowodzeni przez Pana Oficerowie i Żołnierze nigdy nie zawiedli mieszkańców Białej Piskiej. Dziękuję!

Bardzo gorąco dziękuję Przyjaciołom Białej Piskiej - Ułanom Podlaskiej Brygady Kawalerii
reprezentującym:
9 Pułk Strzelców Konnych i 9 Pułk Strzelców Konnych Armii Krajowej w Grajewie
10 Pułk Ułanów Litewskich w Białymstoku
5 Pułk Ułanów Zasławskich w Ostrołęce
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Piszu
Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Grajewie
Klub Represjonowanych Górników w Grajewie
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Zambrowie
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Grajewie
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Orzyszu.

Dziękuję Wójtowi Gminy Grabowo i naszym Przyjaciołom ze Stowarzyszenia Sportowo – Jeździeckiego im.10 Pułku Ułanów Litewskich
w Grabowie. Dzięki Państwu uroczystości gminne mają szczególną rangę.

Dziękuję Zesłańcom Sybiru reprezentujących Związek Sybiraków Zarząd w Piszu, pocztom sztandarowym pułków, wojska, szkół, gimnazjum, harcerzy, straży pożarnej i wszystkim uczestnikom
II wojny światowej.

Dziękuję organizatorom:
Księdzu Dziekanowi,
Publicznemu Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białej Piskiej,
Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Białej Piskiej,
Komisariatowi Policji w Białej Piskiej,
Ochotniczej Straży Pożarnej w Białej Piskiej,
Kapeli ,,Klika”w Białej Piskiej,
Pracownikom Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej,
za przygotowanie spotkania pokoleń i całej uroczystości. Każdy z Państwa miał swój osobisty wkład w obchody dnia 1 września.

Wszystkim dziękuję za obecność, za bycie razem
z nami w tej historycznej chwili, dając świadectwo, że słowa wyszywane na sztandarach Bóg, Honor, Ojczyzna pozostają nadal żywe i aktualne.

Przekazuję najlepsze pozdrowienia wszystkim mieszkańcom Miasta i Gminy Biała Piska, którzy uczestniczyli i byli zaangażowani w jakikolwiek sposób w organizację 69. rocznicy wybuchu II wojny światowej i odsłonięcie pomnika Upamiętniającego Żołnierzy Podlaskiej Brygady Kawalerii oraz Żołnierzy Polskich Walczących z Niemcami o Wolność Tej.

Burmistrz Białej Piskiej
Ryszard Sławomir Szumowski



Prawda o dożynkach
Szanowni Państwo,

istotą rozwoju lokalnego jest pomoc mieszkańcom
w ich działaniach i planach. Zmianę na lepsze można osiągać dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców. Zdaję sobie sprawę z tego, iż
w Państwa potrzebach tkwi potencjał. Dlatego też każdego dnia, jako Burmistrz Białej Piskiej, podejmuję wiele decyzji wspierających Państwa aktywny udział w życiu regionu oraz skuteczne rozwiązywanie lokalnych problemów. Wspieram każde przedsięwzięcie kulturalne zarówno te wpisane w kalendarz imprez kulturalnych gminy, jak
i doraźne, wynikające z potrzeby chwili lub
z Państwa inicjatywy. Niejednokrotnie pomagamy również w poszukiwaniu środków na działania oraz sami, jako gmina, wspieramy je finansowo. Tradycją jest coroczne honorowane trudu pracy rolnika na Gminnym Święcie Plonów. Tradycją tej gminy jest także organizacja wspólnych Dożynek Gminno – Dekanalnych. Jest to obowiązek gminy i Burmistrza Białej Piskiej. Na obchody te zapraszani są wszyscy rolnicy i mieszkańcy gminy. Myślę i ja, i jak twierdzą mieszkańcy, tegoroczne dożynki bardzo się udały. Nieuczciwe jest stwierdzenie, że Burmistrz powinien organizować dożynki w poszczególnych parafiach czy miejscowościach. Ten dobrowolny obowiązek spoczywa głównie na proboszczach, sołtysach czy ewentualnie mieszkańcach. Urząd Miejski w Białej Piskiej natomiast zawsze chętnie organizacyjnie takowe inicjatywy wspiera. Wystarczy do urzędu w tej sprawie oficjalnie się zwrócić. W tym roku do mojej osoby nikt nie zgłaszał takowej potrzeby. Jednocześnie informuję mieszkańców naszej gminy, że w dniu 31 sierpnia 2008 r. odbywała się w Białej Piskiej uroczystość związana z obchodami
69. rocznicy wybuchu II wojny światowej i odsłonięcia pomnika, na którą zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy gminy.

Z poważaniem,

Burmistrz Białej Piskiej
Ryszard Sławomir Szumowski



Wykaz nieruchomości gruntowych
przeznaczonych do dzierżawy w trybie bezprzetargowym

Przeznacza się do dzierżawy nieruchomości gruntowe z przeznaczeniem na działkę warzywną o numerach:
1. cz. dz. nr 296/10 o pow.2,80 a, o pow.2,50 a
i pow.20 m² położone w Białej Piskiej przy
ul. Witosa,
2. cz. dz. nr 169 o pow.1,20 a położoną w Białej Piskiej przy ul. Prusa,
3. cz. dz. nr 284/10 o pow.25 m² położoną w Białej Piskiej przy ul.Witosa.


Komunikat

W dniu 17 września 2008 r. w godz. od 8.00 do 11.00 w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Białej Piskiej będzie uruchomiony punkt poboru krwi. Za przykładem Druhów Strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, zachęcamy Państwa do włączenia się
w akcję i honorowe oddanie krwi.
Prezes Koła Honorowych Dawców Krwi





Data powstania: środa, 3 wrz 2008 10:55
Data opublikowania: środa, 3 wrz 2008 11:05
Data przejścia do archiwum: czwartek, 8 sty 2015 13:35
Opublikował(a): Krystyna Marcińczyk
Zaakceptował(a): Krystyna Marcińczyk
Artykuł był czytany: 3200 razy