BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

Biuletyn Informacji Publicznej

Informacja dla przedsiębiorców

PANIE I PANOWIE

PRZEDSIĘBIORCY

Właściciele sklepów, pubów i kawiarni

Szanowni sprzedawcy napojów alkoholowych

W swojej codziennej pracy spotykają Państwo wielu młodych ludzi, którzy chcieliby kupić w PAŃSTWA sklepie, kawiarni lub pubie napoje alkoholowe. Wiemy, że jest to dla was trudna sytuacja, że odmawiając sprzedaży alkoholu osobom nieletnim czasem czujecie się trochę niepewnie.

Dlaczego przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu jest tak ważne?

Sprzedaż alkoholu nieletnim jest PRZESTĘPSTWEM!

 

Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy. Sąd może również, jako dodatkową karę orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych. Sprzedając jedną butelkę piwa niepełnoletniej dziewczynie lub chłopcu naprawdę można wiele stracić. Wiemy, że wśród Państwa jest wielu uczciwych sprzedawców, którzy oprócz roli handlowca stawiają się w roli obywateli zwracając uwagę komu sprzedają alkohol.

 

Skutki spożywania alkoholu przez młodzież

Zdaniem lekarzy i psychologów nawet niewielkie ilości alkoholu, niegroźne dla dorosłych, mogą uszkadzać procesy rozwojowe dzieci i młodzieży. Dotyczy to nie tylko  rozwoju biologicznego, ale również procesów związanych z uczeniem się zapamiętywaniem oraz rozwojem uczuciowym. Gdy człowiek ma kilkanaście lat budują się fundamenty jego umysłu i osobowości. Oszołomienie alkoholem dostarcza fałszywych informacji i drogowskazów. Młody człowiek uczy się wiązać swoje przyjemne stany z alkoholem, a nie z konkretnymi wydarzeniami życiowymi i w ten sposób oddala się od rzeczywistości.

Młodzi ludzie zamiast odkrywać prawdę o sobie i życiu w naturalnych i autentycznych doświadczeniach osobistych uczą się pośpiesznego i złudnego manipulowania własnymi uczuciami i umysłem. Wielkość spożycia alkoholu przez młodych ludzi zdeterminujew przyszłości ogólny stan zdrowia społeczeństwa.

 

Rozumowanie wielu dorosłych opiera się na fałszywych przesłankach:

  • „ Jak ja mu nie sprzedam, to kupi alkohol u konkurencji”
  • „ Jedno piwo mu nie zaszkodzi”
  • „To nie jest moje dziecko, moje nie pije alkoholu i jest bezpieczne”

W przypadku wątpliwości, co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy ( Art. 15  ust. 2  Ustawy  o wychowaniu  w   trzeźwości  i  przeciwdziałaniu alkoholizmowi).

Data powstania: czwartek, 20 lip 2017 12:42
Data opublikowania: czwartek, 20 lip 2017 12:43
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 2288 razy