Od wyborów minęło 120 dni wypełnionych ciężką i solidną pracą
Wiadomość przeniesiona do archiwum
Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Biała Piska,
okres czterech miesięcy od wyborów wprawdzie krótki, ale dla mnie i moich współpracowników były to bardzo pracowite miesiące, ponieważ realizujemy wielomilionowe inwestycje oraz dodatkowe zadania z zakresu administracji rządowej (Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011, wybory do Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej), wybory sołtysów, rad sołeckich i rad osiedli.
Poniżej pragnę przedstawić Państwu jakie podjęto działania w zakresie rozwoju gminy, a mianowicie:
Trwa rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków (praktycznie będzie nowa oczyszczalnia ścieków). Wartość inwestycji około 5 milionów 500 tysięcy złotych, z czego 70 % to środki unijne.
Jest realizowana inwestycja w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Udział środków gminnych w tej inwestycji to około 3 miliony złotych, dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej wynosi 75 % kosztów całej inwestycji.
W drodze przetargu wyłoniony został wykonawca na budowę kanalizacji sanitarnej Bemowo Piskie - Drygały. Wartość kosztorysowa inwestycji była szacowana na kwotę 2 milionów 600 tysięcy złotych. Do przetargu przystąpiło 9 oferentów. Inwestycja będzie realizowana za kwotę około 1 miliona 800 tysięcy złotych. Mieszkańcy Bemowa Piskiego od lat czekali na tę inwestycję, bo praktycznie istniejąca oczyszczalnia ścieków wymagała pilnej przebudowy.
Trwają prace dotyczące przygotowania przetargów na budowę:
- Stacji Uzdatniania Wody w Białej Piskiej. Stara wieża ciśnień zostanie wyłączona
z eksploatacji, a mieszkańcy gminy będą mieli dobrej jakości wodę i pod dobrym
ciśnieniem.
- Kanalizacji Kumielsk – Szkody – Radysy – Biała Piska. Powyższa inwestycja
rozwiąże problem gospodarki ściekowej, co szczególnie jest ważne dla osiedli
w miejscowościach Radysy i Kumielsk.
- Budowa kanalizacji Komorowo – Bełcząc.
- Budowa kanalizacji w Nowych Drygałach.
- Budowa kanalizacji w Sulimach.
Przetarg na powyższe inwestycje zostanie ogłoszony w kwietniu 2011 r. Orientacyjna wartość kosztorysowa tych inwestycji to kwota około 7 milionów 500 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie unijne wynosi 70 %.
W tym okresie pozyskano środki na modernizację i przebudowę ciepłowni w Białej Piskiej, co umożliwi wyłączenie trzech kotłowni w centrum miasta, a budynki zostaną podłączone do kotłowni na Osiedlu Witosa. Ta inwestycja ustabilizuje ceny ciepła w Białej Piskiej, umożliwi rolnikom sprzedaż słomy pokombajnowej jako surowca energetycznego. Wartość kosztorysowa inwestycji około 8 milionów złotych, z czego dofinansowanie około 4 miliony złotych. Inwestycja jest realizowana przez Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Białej Piskiej, przy dużym współudziale finansowym gminy. Zostały już ogłoszone pierwsze przetargi dotyczące tej inwestycji.
Ogłoszono przetarg na budowę trzech świetlic wiejskich w miejscowościach: Szymki, Komorowo i Kaliszki. Jest to blisko milionowa inwestycja, z czego dofinansowanie unijne stanowi 75 %.
Przygotowaliśmy dokumenty i otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę Orlika (kompleks boisk sportowych w Białej Piskiej). Jest to ponad milionowa inwestycja, z czego dofinansowanie wyniesie 80 %. Przygotowujemy dokumentację na budowę następnego kompleksu boisk, o ile program będzie dalej realizowany.
Uruchomiono procedurę związaną z przygotowaniem planu miejscowego dla części obrębów: Bełcząc, Kożuchy, Kaliszki, Danowo, Szkody, Orłowo, Kózki, Kowalewo, która ma na celu umożliwienie budowy parku wiatrowego na tym terenie. Podjęto uchwały, zebrano też wnioski do planu. W trakcie rozstrzygania jest przetarg. Rozpatrywane jest 9 złożonych ofert.
Przystąpiono do zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Biała Piska dla części obrębu Monety. Zmiany mają na celu umożliwienie budowy siłowni wiatrowych w kolejnym rejonie gminy. Podjęto uchwałę, zebrano wnioski do zmiany Studium. Ponadto wyłoniono wykonawcę i podpisano umowę na przygotowanie zmiany Studium.
W perspektywie realizacja tych dwóch inwestycji zapewni duże podatki do kasy gminnej, rolnikom podatki za dzierżawę gruntu, a mieszkańcom być może obniżenie cen energii elektrycznej.
Trwają prace, których celem jest przygotowanie inwestycji polegającej na budowie bioelektrowni w miejscowości Świdry Kościelne. Jeżeli ta inwestycja będzie zrealizowana, a dokładamy do tego wszelkich starań, to będą stworzone nowe miejsca pracy, rolnicy będą mieli zbyt na gnojówkę, gnojowicę oraz będą mogli rozwinąć produkcję roślinną na potrzeby bioelektrowni. Chodzi głównie o buraki cukrowe, kukurydzę i nadwyżki wszelkiej masy zielonej. Szacunkowa wartość inwestycji około 3 miliony złotych. Gmina będzie miała corocznie podatki od wartości inwestycji w wysokości około 2 %. Żywię nadzieję, że powyższą inwestycję przy pomocy gminy uda się inwestorowi zrealizować.
Przygotowywane są dokumenty do aplikowania o środki unijne na realizację poniższych zadań;
- modernizację stadionu w Białej Piskiej – II etap,
- remont zewnętrzny budynku Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej. Budynek Urzędu
spełnia warunki dofinansowania, gdyż jest wpisany do rejestru zabytków i jest
budynkiem użyteczności publicznej.
Przygotowywana jest dokumentacja na rozbudowę Miejskiego Przedszkola w Białej Piskiej.
Dużo wysiłku i pracy poświęcamy na rozliczanie projektów unijnych, które zostały już zrealizowane i przeszły pozytywną kontrolę zewnętrzną. Do kasy gminnej spływają kolejne środki unijne.
W dalszym ciągu będzie kontynuowana odnowa miasta Biała Piska i miejscowości gminnych przy współudziale wspólnot mieszkaniowych.
Rolnikom stworzono możliwość wykupu dzierżawionych nieruchomości rolnych. Przygotowane uchwały zostały skierowane pod obrady Sesji Rady Miejskiej w Białej Piskiej i przygotowywane są już kolejne.
Na terenie miasta Biała Piska przygotowywany jest obszar około 3 hektarów pod inwestycję do sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego dla potencjalnych inwestorów.
Jest bardzo duża szansa na reaktywowanie zakładu drzewnego w Drygałach.
Powiększył się zasób mieszkaniowy gminy. Zakończony został remont budynku po byłym przedszkolu w miejscowości Drygały. Powstało 8 nowych lokali mieszkalnych. Trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
Polepszono warunki pracy Punktu Konsultacyjnego dla Rodzin z Problemem Alkoholowym. Obecnie ma on swoją siedzibę w Referacie Robót Publicznych i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej (ul. Sikorskiego 21 A).
Wręczyłem stypendia finansowane z budżetu gminy Biała Piska dla 139 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów za bardzo dobre wyniki w nauce.
Jak od czterech lat w okresie ferii zimowych, Urząd Miejski w Białej Piskiej organizował wyjazdy uczniów, w tym roku na basen do Kolna. Z wyjazdów skorzystało 221 uczniów.
Tradycyjnie Urząd Miejski w Białej Piskiej we współpracy z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białej Piskiej, zorganizował noworoczne choinki dla dzieci. Z tej formy skorzystało 773 dzieci.
W tym okresie uruchomiono Weekendowe Centrum Kulturalno – Rozrywkowe. Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Białej Piskiej w każdy piątek i sobotę w godzinach do 17.00 do 22.00 zapraszają dzieci w wieku szkolnym, młodzież i dorosłych na tak zwane ,,Otwarte popołudnia”. Oferta programowa przewiduje: bilard, tenis stołowy, gry multimedialne, gry planszowe, internet, klub multimedialny, dyskotekę, kino.
Szanowni Państwo,
nie sposób wymienić wszystkich naszych działań w tym okresie. Przedstawiłem Państwu strategiczne zadania, które będą miały ogromny wpływ na rozwój gminy. Jednakże na podkreślenie zasługuje fakt, że tak intensywne tempo prac jest możliwe także dzięki dobrej współpracy z Radnymi Rady Miejskiej w Białej Piskiej.
Z poważaniem,
Burmistrz Białej Piskiej
Ryszard Sławomir Szumowski
Pliki do pobrania:
- wizualizacja obiektu świetlicy wiejskiej planowanej w Kaliszkach, Szymkach i w Komorowie. (pdf) 31 mar 2011 21:42 0,23 MB