BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gminne Obchody Święta Niepodległości




W duchu dziękczynienia i wdzięczności za tamten dzień – 11 listopada 1918 roku – Biała Piska oddała hołd bohaterom dróg ku Niepodległości: żołnierzom 1918 r., żołnierzom Września 1939 r., Polskiego Państwa Podziemnego, Powstania Warszawskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, powojennego podziemia antykomunistycznego oraz tym, którym nie zabrakło siły i odwagi, by pokonać polityczne podziały i nieufność.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej. Następnie uczestnicy Najświętszej Ofiary sprawowanej w intencji Ojczyny uczestnicząc w uroczystości patriotycznej przed Pomnikiem Upamiętniającym Żołnierzy Walczących o Wolność Ojczyzny, wysłuchali okolicznościowego przemówienia Burmistrza Białej Piskiej Ryszarda Sławomira Szumowskiego, który stwierdził m.in.:
,, …. Dzisiaj cieszymy się z odzyskanej wolności.
I to jest podstawowe przesłanie tego radosnego dnia. Święto niejako ponownych urodzin naszej Umiłowanej Ojczyzny. Święto, które powinniśmy obchodzić nie tylko w tym miejscu, ale w każdej polskiej rodzinie. Od nas samych zależy, jak wykorzystamy szansę naszej niepodległości. Czy zdołamy przeistoczyć romantyczny zapał
w pozytywistyczny rozsądek mądrego budowania, który niepodległość chroni i umacnia? Czy będziemy w stanie nadać nowe, aktualne znaczenie staremu powiedzeniu "Państwo to ja!", które przed wiekami było hasłem absolutyzmu, a dziś - zdemokratyzowane i przyjęte przez wszystkich - stało się podstawą istnienia nowoczesnych europejskich krajów.
Wypełniajmy słowa papieża Jana Pawła II cytowane podczas uroczystości: „Obowiązek wobec Ojczyzny dotyczy każdego Polaka. Każdy powinien pracą, miłością i troską ogarniać cały naród”. Na pewno dziś warto zadać sobie pytanie: Jaka jest moja praca, moja miłość, moja troska…? Czy taka wystarczy mojej Ojczyźnie?”.
Droga Młodzieży!
Wy jesteście nadzieją Polski. To Wam pragniemy przekazać skarbnice bólu i chwały. Naszą wolność i niepodległość - cenę żołnierskiej krwi i matczynych łez. Nieście biało – czerwony sztandar wysoko, nie tylko na stadionach, ale wszędzie, w Białej Piskiej, Warszawie, Nowym Jorku, Londynie i Brukseli”.
Część religijno – patriotyczną obchodów Święta Niepodległości zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa i składanie wieńców przez delegacje władz gminy Biała Piska, parlamentarzystów, związków kombatanckich, wojska, policji, straży, szkół, zakładów pracy i instytucji pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r.

BURMISTRZ BIAŁEJ PISKIEJ
SERDECZNIE DZIĘKUJE WSPÓŁORGANIZATOROM OBCHODÓW:
Parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej, Dowódcy Garnizonu Orzysz, Stowarzyszeniu Sportowo – Jeździeckiemu im. 10 Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa, pracownikom Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury
i Publicznego Gimnazjum w Białej Piskiej, wszystkim uczestniczącym i zaangażowanym w przygotowanie obchodów oraz mieszkańcom gminy za aktywny udział w uroczystości.

Z poważaniem,
Burmistrz Białej Piskiej
Ryszard Sławomir Szumowski


Wideo-wystąpienie Burmistrza Białej Piskiej_kliknij aby otworzyć




_
_
_
_




Gminie Biała Piska przybywa środków zewnętrznych

Szanowni Państwo,

po dwóch latach przygotowań, analiz ekonomiczno - społecznych, składania odpowiednich dokumentów
i zestawień do instytucji wdrażającej, podpisałem umowę wstępną dotyczącą dofinansowania ze środków Unii Europejskiej indywidualnego projektu pt. „Rozbudowa i Modernizacja Infrastruktury Wodno-Ściekowej w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich –
MASTERPLAN dla Wielkich Jezior Mazurskich – gmina Biała Piska”.

Szacunkowe maksymalne całkowite koszty realizacji Projektu wynoszą 12 527 946 PLN, tj.:
 wkład własny Gminy Biała Piska
w realizację Projektu to 2 505 589 PLN,
 wysokość dofinansowania ze środków Programu wynosi maksymalnie 10 022 357 PLN.

W ramach przedmiotowego projektu przewiduje się wykonanie:
 budowy kanalizacji sanitarnej Bemowo Piskie –Drygały; długość sieci 6,6 km,
 budowy kanalizacji sanitarnej Sulimy; długość sieci 1,4 km,
 budowy kanalizacji sanitarnej Nowe Drygały; długość sieci 1,4 km,
 modernizacji oczyszczalni ścieków
w Białej Piskiej,
 budowy kanalizacji sanitarnej Komorowo; długość sieci 1,3 km,
 budowy kanalizacji sanitarnej Kumielsk-Szkody-Radysy; długość sieci 12,5 km,
 modernizacji stacji uzdatniania wody
w Białej Piskiej.

Przewidywany termin rozpoczęcia realizacji inwestycji określa się na styczeń 2010 r., a przewidywany termin zakończenia realizacji inwestycji wyznaczono na czerwiec 2012 r.

Znając oczekiwania mieszkańców Szkód w zakresie pilnej potrzeby wykonania remontu drogi
w Szkodach i rozumiejąc tę konieczność, informuję że zgodnie z harmonogramem prac
i zwykłą logiką, w pierwszej kolejności zostanie wykonana kanalizacja sanitarna na odcinku Kumielsk – Szkody – Radysy, a następnie położony chodnik asfaltowy. Rozumiem Państwa zniecierpliwienie, jednakże taka kolejność prac podyktowana jest zarówno względami ekonomicznymi, jak i czysto gospodarskimi. Bowiem bezsensem byłoby remontować drogę,
a po dwóch latach zrywać jej nawierzchnię i dopiero prowadzić prace kanalizacyjne. Pamiętam o Państwa potrzebach i konieczności wyremontowania drogi.

Drodzy Państwo,

chciałbym również poinformować, że czynimy wszelkie starania, aby podnieść wyniki nauczania
i dać możliwości wszystkim uczniom uczestniczenia w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. W tym celu przygotowaliśmy i złożyliśmy wniosek o dofinansowanie zajęć pozalekcyjnych z funduszy Unii Europejskiej. Pomimo bardzo dużej ilości złożonych wniosków ( ok. 360) nasz wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną oraz merytoryczną
i uzyskując bardzo wysoką ocenę zajął 8 pozycję na liście rankingowej.
W dniu 7 października 2008 r. decyzją Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego został zarekomendowany do dofinansowania nasz wniosek. Informuję, że został on złożony w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach” Działanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych”. Tytuł projektu „Dajmy szansę wsi – dodatkowe zajęcia pozalekcyjne w Gminie Biała Piska”. Przyznana kwota dofinansowania 290 400,00 zł.. Instytucja wdrażająca Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach przedmiotowego projektu zajęcia pozalekcyjne będą się odbywać we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie gminy Biała Piska.

Ponadto wspólnie ze Starostwem Powiatowym
w Piszu skierowaliśmy do Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych wniosek o dofinansowanie zakupu i montażu windy pasażerskiej w budynku ośrodka zdrowia w Białej Piskiej. Decyzją pełnomocników zarządu PFRON zostało przyznano dofinansowanie w wysokości 40.000 zł na likwidacje barier architektonicznych – montaż windy z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych w budynku ośrodka zdrowia
w Białej Piskiej.

Szanowni Państwo,

zapewniam Państwa, że pozyskanie każdych, dostępnych środków zewnętrznych jest i będzie
w centrum uwagi naszego samorządu. To dla nas sprawa newralgiczna decydująca m.in. o komforcie życia naszych mieszkańców, możliwościach inwestycyjnych i rozwojowych gminy.

Z poważaniem,

Burmistrz Białej Piskiej
Ryszard Sławomir Szumowski




Nowy mostek w Parku Miejskim w Białej Piskiej

Informuję Państwa, że w Parku Miejskim w Białej Piskiej został wykonany nowy mostek. Pozwoli on na bezpieczne przejście pomiędzy częściami parku
i przywrócenie ścieżki spacerowej.
Wszystkich miłośników spacerów i przyrody zachęcam do odwiedzania Parku Miejskiego
w Białej Piskiej i korzystania z mostku. Las nigdy nie traci swojego piękna i cennych wartości przyrodniczych. Podziwiajmy kolory jesiennej szaty drzew i las o każdej porze roku.

Z poważaniem,

Burmistrz Białej Piskiej
Ryszard Sławomir Szumowski



Data powstania: środa, 12 lis 2008 19:40
Data opublikowania: czwartek, 13 lis 2008 07:51
Data przejścia do archiwum: czwartek, 8 sty 2015 13:36
Opublikował(a): Krystyna Marcińczyk
Zaakceptował(a): Krystyna Marcińczyk
Artykuł był czytany: 2864 razy