BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

Biuletyn Informacji Publicznej

W gminie Biała Piska oszacowano szkody powstałe w wyniku suszy



Szanowni Rolnicy i Producenci Rolni,


moje obserwacje podczas pobytu w terenie oraz uzyskane od Państwa sygnały o wystąpieniu strat
w uprawach rolnych spowodowanych czerwcowym brakiem opadów były dla mnie podstawą do niezwłocznego powiadomienia Wojewody Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, że
w uwarunkowaniach gminy Biała Piska wystąpiło zagrożenie suszą, co w konsekwencji spowoduje znaczące straty plonów: zbóż jarych, zbóż ozimych oraz roślin paszowych i na użytkach zielonych.
Ustalenia wysokości szkód dokonała komisja powołana przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego poprzez lustrację na miejscu
w gospodarstwach poszkodowanych rolników. Szacowaniem objęto : jęczmień jary, pszenicę jarą, pszenżyto jare, owies, mieszankę zbożową, szkody na trwałych użytkach zielonych (łąki i pastwiska naturalne) i trawy na gruntach ornych.
W wyniku wizji lokalnej w gospodarstwach dotkniętych klęską suszy sporządzono 247 protokołów stwierdzających wystąpienie strat. Komisja pracowała dwuetapowo, tj. w dniach od 12 – 18 lipca br. przyjmowała podania o oszacowanie strat, w terminie od 22 lipca do 03 sierpnia 2008 r. prowadziła lustrację w terenie. W celu określenia zakresu i wysokości szkód w uprawach rolnych komisja posiłkowała się wysokością szkód wyrażoną
w procentach, średnimi plonami z gospodarstwa na podstawie danych rachunkowych, ewidencji lub dokumentów będących w posiadaniu producenta rolnego, które potwierdzały aktualną powierzchnię
i dokonane zasiewy w danym gospodarstwie.

Szanowni Państwo,
zaistniałe niesprzyjające warunki agrometeorologiczne dla w/w upraw (mała ilość opadów atmosferycznych, wysoka temperatura powietrza oraz duże czerwcowe nasłonecznienie ) są szczególnie niekorzystne dla terenu gminy Biała Piska, posiadającego bardzo niski wskaźnik waloryzacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej, gdzie gleby lekkie obejmują 54 % całej powierzchni użytków rolnych. Wykazał to System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony przez IUNG Puławy. Według ich danych, wartości klimatycznego bilansu wodnego z zagrożeniem klęską suszy dla zbóż jarych wyniosło ponad 36,7 %. Najbardziej widoczne są objawy suszy na polach gdzie z uwagi na uwarunkowania pogodowe, zabiegi agrotechniczne, siewy, nawożenie były opóźnione lub nie w pełni wykonane. Komisje szacujące odnotowały na terenie Gminy Biała Piska straty w plonach zbóż jarych ok. 38 – 40 %, a na użytkach zielonych ponad 40 %, ze wskazaniem na trawy zasiane na gruntach ornych.
Szacunek strat wskazuje, że w skali gminy należy spodziewać się również niższych plonów: zbóż ozimych, kukurydzy, buraków pastewnych
i ziemniaków oraz roślin strączkowych.
Powtarzające się straty w rolnictwie wskutek występowania klęsk żywiołowych wskazują na konieczność zmiany metodyki szacowania strat. Obecny sposób liczenia, w oparciu o ceny surowców rolnych z ostatnich trzech lat, sprawia, że wykazywane straty są niższe od rzeczywistych. Jak wynika z rozeznania komisji nie wszyscy rolnicy będą ubiegali się o preferencyjne kredyty klęskowe. Oczywiście przyczyny są różne, ale przede wszystkim brak zdolności kredytowych oraz niespłacone dotychczas kredyty.
W tej sytuacji konieczna jest pomoc resortu rolnictwa. Przepisy prawa zezwalają na pomoc rolnikom w postaci:
- udzielanych kredytów preferencyjnych (niskooprocentowanych) na wznowienie produkcji
w gospodarstwach rolnych,
- wydłużenia do 5 lat okresu spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów,
- wypłaty odszkodowania z budżetu państwa
z tytułu ubezpieczeń rolnych.
- możliwości wnioskowania do Prezesa KRUS
o odroczenie terminu zapłaty składek na
ubezpieczenie społeczne oraz umarzanie w całości lub części bieżących składek,
- możliwości ubiegania się o zastosowanie przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych
ulg w opłatach czynszu dzierżawnego.
Należy zauważyć, że pomoc w postaci kredytów preferencyjnych jest teoretyczna, ponieważ obecnie banki nie dysponują takimi kredytami.,
a Ministerstwo Rolnictwa stara się o dodatkowe środki na dopłaty do oprocentowania kredytów
i uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na wypłatę dla najbardziej poszkodowanych gmin zaliczek dopłat bezpośrednich. Takie zaliczki mogą być wypłacane najwcześniej od 16 października 2008 r.
W tej chwili gdy rolnik najbardziej potrzebuje pomocy trwają dyskusje nad formami
i możliwościami konkretnej pomocy. Nasi Parlamentarzyści powinni wypracować proste rozwiązania i mechanizmy aby pomoc dla rolników była natychmiastowa, a zasady jej przyznawania były proste i przewidywalne.

Szanowni Rolnicy i Producenci Rolni,
Szanowni Państwo,
powtarzające się sytuacje kryzysowe wskazują na konieczność wypracowania działań
w kierunku systemowego rozwiązania szeregu problemów będących konsekwencją zdarzeń klęskowych. Zdarzenia takie ze swej istoty wywołują ciąg niekorzystnych efektów tak w wymiarze gospodarczym jak i ekonomicznym, powodując ciągły spadek dochodowości gospodarstw rolnych. Dlatego też koniecznym jest stworzenie szans dla prawidłowego i efektywnego funkcjonowania gospodarstw rolnych. Opracowanie programu
i zabezpieczenie odpowiedniej ilości środków na kompleksowe utrzymanie i inwestycje w zakresie melioracji, jak również utworzenie funduszu celowego z przeznaczeniem na pokrycie strat powstałych w wyniku klęsk żywiołowych – wydają się istotnymi elementami przyszłych rozwiązań systemowych.

Z poważaniem,

Burmistrz Białej Piskiej
Ryszard Sławomir Szumowski



Gminne Święto Plonów
Dożynki 2008

Rolników i Producentów Rolnych, Mieszkańców Miasta i Gminy Biała Piska, Firmy i Instytucje działające na rzecz rolnictwa serdecznie zapraszam na uroczystość Gminnego Święta Plonów w dniu 24 sierpnia 2008 r. do Parku Miejskiego w Białej Piskiej.
Szczegółowy program uroczystości dożynkowych, po uzgodnieniu z Sołtysami Sołectwa z terenu Gminy Biała Piska, zostanie podany w następnym wydaniu Biuletynu Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej.
Wszystkich Państwa i każdego z osobna serdecznie zapraszam.

Burmistrz Białej Piskiej
Ryszard Sławomir Szumowski




Wykaz nieruchomości zabudowanej
przeznaczonej do sprzedaży w trybie beprzetargowym na rzecz najemcy

Przeznacza się do sprzedaży:
1. nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym położonym
w Drygałach przy ul. Zielonej 20/1 na działce nr 823/2 o pow.104 m².
2. nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym położonym
w Drygałach przy ul. Zielonej 20/2 na działce
nr 823/3 o pow.143 m².


Wykaz nieruchomości niezabudowanej
przeznaczonej do sprzedaży w trybie bezprzetargowym

Przeznacza się do sprzedaży nieruchomość niezabudowaną – działkę rolną przeznaczoną na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej położonej w Białej Piskiej przy ul. Sportowej na działce nr 218/4 o pow.332 m².

Data powstania: środa, 6 sie 2008 12:45
Data opublikowania: środa, 6 sie 2008 12:50
Data przejścia do archiwum: czwartek, 8 sty 2015 11:50
Opublikował(a): Krystyna Marcińczyk
Zaakceptował(a): Krystyna Marcińczyk
Artykuł był czytany: 3460 razy