BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

Biuletyn Informacji Publicznej

INFORMACJA O UDZIELANIU ŚWIADCZEŃ POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM DLA UCZNIÓW ZAMIESZKAŁYCH NA TERENIE GMINY BIAŁA PISKA W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004r., Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.)
W celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji oraz umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia udzielana jest uczniom pomoc materialna.
Świadczeniami pomocy materialnej są:
1) stypendium szkolne
2) zasiłek szkolny
Udzielanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest zadaniem własnym gminy, na które otrzymuje ona dofinansowanie w formie dotacji celowej z budżetu państwa.
Komu przysługują świadczenia pomocy materialnej
1.Świadczenia pomocy materialnej przysługują uczniom/słuchaczom zamieszkałym na terenie Gminy Biała Piska będącym:
1)uczniami szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczami publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,
2)wychowankami publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom
i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
3)uczniami szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
4)słuchaczami niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

Kto może otrzymać stypendium szkolne
1.Stypendium szkolne może otrzymać uczeń/słuchacz znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo – wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
2.Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej. Obecnie jest to 456,00 zł netto.

3.Do dochodu nie wlicza się:
a)jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego,
b)zasiłku celowego,
c)pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznanej na podstawie przepisów o systemie oświaty,
d)wartości świadczeń w naturze,
e)świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej z tytułu wykonywania prac społeczno - użytecznych.
4.Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego, z zachowaniem zasad określonych w art. 8 ust. 5 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej.
5.Za dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby (ustawa z dnia 5 marca 2009r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej, Dz.U. z 2009r., Nr 69, poz. 590). W tym przypadku konieczne jest zaświadczenie wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego zawierające informację o formie opodatkowania oraz dowód opłacania składek w ZUS.
6.Wysokość dochodu w przypadku prowadzenia działalności rolniczej ustala się na podstawie zaświadczenia z właściwego urzędu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego bądź na podstawie nakazu płatniczego z 2013 roku.
7.Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2012r., poz. 823) przyjmuje się, iż kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego wynosi 250,00 zł.
W jakiej formie może być udzielane stypendium szkolne
1.Stypendium szkolne może być udzielane uczniom, w formie:
1)całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania i innych przedsięwzięciach realizowanych przez szkołę, np. wyjazdy do kina, teatru, muzeum, na wycieczki szkolne,
2)całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach realizowanych poza szkołą, a w szczególności nauki języków obcych, zajęciach muzycznych, literackich, komputerowych, sportowych, zajęciach na basenie, itp.,
3)Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu:
a)podręczników i lektur szkolnych, encyklopedii, atlasów, słowników, prenumeraty prasy edukacyjnej i innych pomocy naukowych i rzeczowych służących realizacji procesu dydaktycznego lub rozwojowi zainteresowań ucznia, np. instrumentu muzycznego, mikroskopu, lunety, itp.,
b)artykułów szkolnych, np. zeszytów, plecaków szkolnych, artykułów piśmienniczych, papierniczych i biurowych, wyposażenia wymaganego przez szkołę (np. do nauki zawodu), itp.
c)wyposażenia miejsca do nauki ucznia w domu (np. biurko, krzesło do biurka, lampka biurkowa), itp.,
d)stroju sportowego na zajęcia wychowania fizycznego oraz innego wyposażenia sportowego ucznia, wymaganego przez szkołę,
e)innego wyposażenia wymaganego przez szkołę,
f)komputera i oprogramowania komputerowego, części do komputera lub jego naprawy, tuszy do drukarek, multimedialnych programów edukacyjnych, abonamentu internetowego, itp.,
4)całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych, w szczególności zakwaterowania w bursie czy internacie (bez kosztów dożywiania), opłaty czesnego w szkole niepublicznej, transportu środkami komunikacji zbiorowej,
5)świadczenia pieniężnego, jeżeli Burmistrz Białej Piskiej uzna, że udzielenie stypendium w formach, o których mowa wyżej, nie jest celowe lub nie jest możliwe.

W jakiej wysokości i na jak długo przyznawane jest stypendium
1.Stypendium szkolne nie może być niższe miesięcznie niż 80% kwoty, o której mowa w art. 6 ust.2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2003r., Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.) i nie może przekraczać miesięcznie 200% tej kwoty.
2.Stypendium szkolne przyznaje się na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.
3.Jeżeli forma stypendium szkolnego tego wymaga, stypendium szkolne może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo, z tym, że wartość stypendium szkolnego w danym roku szkolnym nie może przekroczyć łącznie dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - osiemnastokrotności w/w kwoty.
Sposób realizacji wypłat przyznanego stypendium szkolnego zostanie podany w decyzji przyznającej to świadczenie.
Co jest warunkiem ubiegania się o stypendium ?
Warunkiem ubiegania się o przyznanie stypendium szkolnego jest:

1) złożenie w Zespole Obsługi Placówek Oświatowych w Białej Piskiej wniosku o przyznanie pomocy materialnej w terminie od 2 do 16 września 2013r. przez:
a)rodzica, prawnego opiekuna albo pełnoletniego ucznia,
b)odpowiednio dyrektora szkoły lub kolegium,
c)świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być również przyznawane
z urzędu,
2)dołączenie do wniosku zaświadczenia ze szkoły o uczęszczaniu dziecka do szkoły w roku szkolnym 2013/2014.
3)dołączenie do wniosku stosownych zaświadczeń albo oświadczeń o uzyskanych przez poszczególnych członków wspólnego gospodarstwa domowego dochodach w sierpniu 2013r., zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do Regulaminu udzielania pomocy materialnej,
4)w przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (z wyłączeniem zasiłków rodzinnych), zamiast zaświadczenia albo oświadczenia o wysokości dochodów przedkłada się zaświadczenie albo oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, według wzorów stanowiących odpowiednio załącznik nr 3 i 4 do wniosku o przyznanie stypendium szkolnego.

UWAGA!

Oświadczenia, o których mowa w pkt 3 i 4 składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest zobowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści:
„Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
UWAGA !!!
Wnioskodawca składa wniosek na każdego ucznia indywidualnie. Oznacza to, że rodzic musi złożyć tyle wniosków wraz z kompletem dokumentów ile ma uczących się dzieci (z wyłączeniem studentów).
Do wniosku powinien być dołączony komplet wymaganych dokumentów.
W związku z tym, że do każdego wniosku będzie wydana odrębna decyzja, wnioskodawca będzie musiał okazać się dowodami zakupu potwierdzającymi poniesione wydatki na każdego ucznia oddzielnie, do wysokości przyznanego uczniowi świadczenia.
UWAGA - ZMIANA!!!
Ponoszone wydatki oraz nazwy asortymentu na fakturach/rachunkach muszą być zgodne z wydatkami kwalifikowanymi do rozliczenia stypendium szkolnego, określonymi w załączniku nr 4 do Regulaminu udzielania pomocy materialnej w brzmieniu, jak niżej:


Informacja w sprawie wydatków kwalifikowanych do rozliczenia przyznanego w danym roku szkolnym stypendium szkolnego

I.Wykaz wydatków kwalifikowanych
1.Podręczniki szkolne.
2.Lektury szkolne.
3.Zeszyty.
4.Pomoce dydaktyczne, np. słowniki, encyklopedie, atlasy, tablice matematyczne, itp.
5.Prenumerata prasy edukacyjnej.
6.Tornister, plecak szkolny, plecak sportowy, torba szkolna, torba sportowa.
7.Pomoce edukacyjne i naukowe, np. mikroskop, luneta, itp.
8.Artykuły szkolne (piśmiennicze, papiernicze, biurowe, np. bloki, flamastry, kredki, pędzle, farby, papier kolorowy, kalkulatory, piórniki, ołówki, długopisy, pióra, nożyczki, taśma klejąca, przybory geometryczne, itp.)
9.Inne wyposażenie wymagane przez szkołę, np. przybory i odzież do nauki zawodu (fartuch, obuwie ochronne, itp. - po przedłożeniu pisemnego potwierdzenia ze szkoły, że to wyposażenie jest wymagane.
10.Obuwie sportowe na w-f - 4 pary na rok szkolny – do wysokości max. 200,00 zł za parę
11.Strój na w-f, tj.
a)spodenki gimnastyczne (sportowe) - 2 pary na rok szkolny – do wysokości max. 30,00 zł za parę,
b)getry gimnastyczne (sportowe) - 2 pary na rok szkolny – do wysokości max. 20,00 zł za parę,
c)koszulka sportowa – 4 szt. na rok szkolny – do wysokości max. 40,00 zł za szt.,
d)dres sportowy – 2 pary na rok szkolny – do wysokości max. 150,00 zł za parę,
e)bluza sportowa (dresowa) – 2 szt. na rok szkolny – do wysokości max. 100,00 zł za szt.,
f)spodnie sportowe (dresowe) – 2 pary na rok szkolny – do wysokości max. 80,00 zł za parę.
12.Komputer (stacjonarny i przenośny), oprogramowanie, części do komputera i jego naprawa, płyty CD i DVD.
13.Multimedialne programy edukacyjne.
14.Papier i tusze do drukarek.
15.Pokrycie kosztów abonamentu internetowego.
16.Biurko, krzesło (fotel obrotowy) do biurka, lampka biurkowa.
17.Sprzęt sportowy (rower, rolki, piłki, rękawice piłkarskie, kimono) – po przedłożeniu pisemnego potwierdzenia przez szkołę, klub sportowy czy firmę prowadzącą zajęcia edukacyjne, że sprzęt ten jest wymagany.
18.Basen, tj. rachunki za korzystanie z basenu, strój kąpielowy, klapki kąpielowe, okulary do pływania.
19.Instrumenty muzyczne - po dołączeniu zaświadczenia potwierdzającego uczęszczanie ucznia na zajęcia muzyczne.
20.Pozalekcyjne zajęcia edukacyjne realizowane w szkole, a także udział w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, np. faktura lub dowód wpłaty za naukę języka obcego, gry na instrumencie, zajęcia sportowe, taneczne, recytatorskie, korepetycje, itp.
21.Koszt udziału w wycieczkach szkolnych, biwakach, koloniach, obozach, wyjściach do kin, teatrów, muzeum lub innych imprez organizowanych przez szkołę, potwierdzone zaświadczeniem ze szkoły.
22.Opłata czesnego za naukę w szkole niepublicznej.
23.Opłata za pobyt w internacie lub bursie szkolnej (z wyłączeniem dożywiania) – dotyczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
24.Dojazd do szkoły potwierdzony imiennym biletem miesięcznym lub fakturą wystawioną przez przewoźnika.

II.Faktury bądź rachunki imienne muszą być wystawione na wnioskodawcę, rodziców lub pełnoletniego ucznia. Wymagane jest, aby asortyment wymieniony na przedkładanym dowodzie zakupu posiadał adnotację „szkolne” lub „sportowe”.

III.Zakup odzieży i obuwia codziennego użytku, chociażby miały adnotację „sportowe”, np. sweter sportowy, kurtka sportowa, kozaki sportowe, bluzka sportowa, itp. nie są wydatkiem kwalifikowanym do zwrotu poniesionych kosztów w ramach przyznanego stypendium szkolnego. Zakup powyższego asortymentu należy bowiem do zakresu pomocy społecznej.

Okresy uznawalności przedkładanych dowodów zakupu lub poniesionych kosztów w danym roku szkolnym:
1.Zakup podręczników – od czerwca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który złożony został wniosek o przyznanie stypendium szkolnego.
2.Pozostałe materiały i przybory szkolne – od lipca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który złożony został wniosek o przyznanie stypendium szkolnego, według wykazu wydatków kwalifikowanych.
3.Płatne pozalekcyjne zajęcia edukacyjne oraz pokrycie kosztów udziału w formach wymienionych w pkt 22 – od września do czerwca danego roku szkolnego.
4.Abonament internetowy – od września do czerwca danego roku szkolnego.
5.Koszty pobierania nauki poza miejscem zamieszkania – od września do czerwca danego roku szkolnego.

INFORMACJE DODATKOWE
Formularze wniosków dostępne są od 19 sierpnia 2013r. w Zespole Obsługi Placówek Oświatowych we Białej Piskiej, ul. Moniuszki 7. Od 26 sierpnia 2013r. wnioski będą dostępne również w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie Gminy Biała Piska
Wnioski przyjmowane będą od 2 września 2013r. w Zespole Obsługi Placówek Oświatowych w Białej Piskiej, ul. Moniuszki 7
w godzinach od 800 do 1400.
Termin składania wniosków upływa z dniem 16 września 2013r.
W przypadku słuchaczy kolegiów termin składania wniosków upływa 15 października 2013r.
Dokumentowanie wydatków
Pomoc materialna o charakterze socjalnym jest udzielana na cele edukacyjne, dlatego też każda osoba otrzymująca taką pomoc ma obowiązek wykorzystać stypendium lub zasiłek szkolny zgodnie z jego przeznaczeniem.

Wypłata stypendium nastąpi poprzez przekazanie przyznanej kwoty stypendium szkolnego, według dyspozycji wnioskodawcy, tj.:
1)wypłatę gotówkową w kasie banku wskazanego przez Zespół lub przelew na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy,
2)przelew na konto bankowe podmiotu, u którego wnioskodawca dokonał zakupu pomocy rzeczowej.












Data powstania: poniedziałek, 19 sie 2013 13:55
Data opublikowania: poniedziałek, 19 sie 2013 14:07
Data przejścia do archiwum: wtorek, 17 wrz 2013 08:11
Opublikował(a): Aneta Mróz
Zaakceptował(a): Dariusz Jurczykowski
Artykuł był czytany: 1545 razy