BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

Biuletyn Informacji Publicznej

Protokół Nr V/2003

z obrad V Sesji Rady Miejskiej w Białej Piskiej odbytej w dniu 24 lutego 2003r

Obradom przewodniczy – mgr Jerzy Dobrzycki – Przewodniczący Rady Miejskiej w Białej Piskiej.

Obrady rozpoczęto o godz. 12.00 , a zakończono o godz. 18.40
Stan radnych 15. Obecnych na Sesji - 15


Do pkt. 1
Przewodniczący Rady Miejskiej P. Jerzy Dobrzycki – otworzył V Sesję Rady Miejskiej w Białej Piskiej i stwierdził prawomocność obrad. Powitał gości zaproszonych, dyrektorów i kierowników zakładów pracy z terenu MiG Biała Piska , kierowników jednostek organizacyjnych gminy ,radnych powiatu piskiego, sołtysów . przewodniczących Samorządów Mieszkańców w Białej Piskiej, Komitetu osiedlowego w Bemowie Piskim, przedstawicieli organizacji politycznych oraz mieszkańców MiG Biała Piska przybyłych na obrady Sesji.
Poinformował ,że w obradach Sesji Rady uczestniczy P. Burmistrz Miasta i Gminy Andrzej Kurzątkowski , wraz z pracownikami merytorycznymi UMiG Biała Piska.

      Stosownie do § 16 pkt. 3 Regulaminu Rady Miejskiej w Białej Piskiej upoważnił Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej P. Wojciecha Zielińskiego do obliczania wyników głosowania.
W tym momencie obrad P. Andrzej Kurzątkowski Burmistrz MiG wraz z P. Jerzym Dobrzyckim- Przewodniczącym Rady Miejskiej w Białej Piskiej złożyli serdeczne podziękowania Sołtysom, za wspieranie przemian na wsi i pomoc jej mieszkańcom w aktywnym przystosowaniu się do warunków gospodarki rynkowej, poświęcony czas na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców sołectwa, prezentacje głosu wsi na forum gminnym, ciekawe inicjatywy i wartościowe przedsięwzięcia dla niżej wymienionych sołtysów poprzedniej kadencji.
Są nimi :
P. Lipiński Zdzisław – sołtys wsi Danowo
P. Karwowski Ludwik - sołtys wsi Drygały
P. Gruszczyński Andrzej – sołtys wsi Giętkie
P. Kotowski Mirosław - sołtys wsi Kowalewo
P. Podlaski Władysław – sołtys wsi Kożuchy – Rolki
P. Kruszyński Stanisław – sołtys wsi Myszki
P. Lipińska Krystyna – sołtys wsi Mikuty
P. Piasecki Stanisław – sołtys wsi Pawłocin
P. Murawski Roman - sołtys wsi Sulimy
P. Żyłowski Zenon – sołtys wsi Szkody
P. Małż Antoni - sołtys wsi Szymki
P. Hajbowicz Zygmunt – sołtys wsi Kaliszki
P. Kowalewski Mieczysław – sołtys wsi Skarżyn
P. Glińska Sabina - sołtys wsi Radysy

Przewodniczący Rady Miejskiej P. Jerzy Dobrzycki – dokonał prezentacji nowo wybranych sołtysów a są nimi:
2. P. Irena Drężek – Sołtys wsi Szymki
2. P. Malinowski Jan – Sołtys wsi Giętkie
2. P. Zduńczyk Mieczysław – Sołtys wsi Drygały
2. P. Brzózka Jerzy – Sołtys wsi Kowalewo
2. P. Karwowski Piotr – Sołtys wsi Kożuchy – Rolki
2. P. Sokołowski Jarosław – Sołtys wsi Mikuty
2. P. Jurski Mariusz – Sołtys wsi Myszki
2. P. Wysocki Józef – Sołtys wsi Pawłocin
2. P. Konert Ireneusz – Sołtys wsi Sulimy
2. P. Sikora Andrzej – Sołtys wsi Kaliszki
2. P. Wasilewska Bogumiła – Sołtys wsi Skarżyn
2. P. Kolator Ryszard – Sołtys wsi Radysy
2. P. Duda Wiesława – Sołtys wsi Danowo
2. P. Zarzecki Ryszard – Sołtys wsi Szkody


Przewodniczący Rady Miejskiej P. Jerzy Dobrzycki – odczytał porządek dzienny obrad Sesji Rady, który przedstawia się następująco:
2. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie protokołu z obrad III Sesji Rady.
2. Przyjęcie protokołu z obrad IV Sesji Rady.
2. Sprawozdanie z działalności Burmistrza MiG w okresie międzysesyjnym.
2. Struktura organizacyjna sieci szkolnej gminnej oświaty i jej zasadność funkcjonowania w roku szkolnym 2003/2004. – dyskusja.
2. Projekt budżetu gminy na 2003r. – dyskusja.
2. Interpelacje i zapytania radnych.
2. Wolne wnioski i zapytania.
2. Podjęcie uchwał w sprawie:
1/ uchwalenia budżetu na rok 2003r.;
2/ uchwalenia Statutu Miasta i Gminy Biała Piska.
3/ zarządzenia wyborów do organów samorządu mieszkańców Miasta i Gminy Biała
Piska;
4/ Miejsko- Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów
Alkoholowych na 2003 rok;
5/ wieloletnich planów rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i
kanalizacyjnych;
6/ nadania statutu sołectwom;
7/ przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach;
8/ likwidacji Szkoły Filialnej w Orłowie;
9/ likwidacji Szkoły Filialnej w Szkodach;
10/ likwidacji Szkoły Filialnej w Kowalewie;
11/ założenia Zespołu Szkół w Drygałach;

2. Udzielenie odpowiedzi na wnioski, zapytania i interpelacje.
2. Zamkniecie obrad.

Przewodniczący Rady - zapytał się – czy są uwagi, bądź wnioski dotyczące zmiany porządku dziennego obrad Sesji Rady.

Radny Michał Żarski – wniósł następujące zmiany do porządku dziennego obrad Sesji Rady i tak:
1. do 9 podpunkt 7, 8,9,10 zaproponował dokonanie zmiany zapisu w projektach uchwał w sprawie; przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach i likwidacji Szkoły Filialnej w Orłowie, Szkodach i Kowalewnie na brzmienie:
podjecie uchwał w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach i zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Orłowie, Szkodach i Kowalewie
2. zawnioskował o wykreślenie w punkt. 9 podpunktu 11 projektu uchwały w sprawie założenia Zespołu Szkół w Drygałach . Uzasadnił to tym, że założenie Zespołu Szkół w Drygałach jest w chwili obecnej nie przygotowane pod względem formalno- prawnym. Zaproponował , aby do tej sprawy powrócić nie wcześniej niż za rok.

Radny Dariusz Charubin – zawnioskował o wycofanie z porządku dziennego obrad Sesji w punkcie 9 podpunktów 7,8,9,10 dotyczących podjęcia uchwał w sprawie:
7/ przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach;
8/ likwidacji Szkoły Filialnej w Orłowie;
9/ likwidacji Szkoły Filialnej w Szkodach;
10/ likwidacji Szkoły Filialnej w Kowalewie;

ponieważ w)w projekty uchwał nie były omawiane na posiedzeniach komisji stałych Rady Miejskiej., szczególnie na ostatnim posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu Rady Miejskiej. Komisja analizowała natomiast strukturę organizacyjną gminnej oświaty i jej zasadność funkcjonowania w roku szkolnym 2003/2004.Podkreślił ,że problem likwidacji szkół wiąże się z określoną procedurą m.in. przeprowadzeniem konsultacji w społeczeństwie, których nie było. Brakuje wnioskodawcy do w)w projektów uchwał dlatego uważa, że wniosek o wycofanie jest zasadny.
P. Jerzy Dobrzycki – wyjaśnił, że faktem jest to, że gdy odbywały się posiedzenia komisji stałych , projekty uchwał w sprawie zamiaru likwidacji szkół nie były podpisane pod względem merytoryczno – prawnym .W pierwszej wersji były przekazane Radnym projekty uchwał w sprawie likwidacji szkół filialnych. Ale na dzień dzisiejszy przed obradami Sesji Rady zostały projekty uchwał w sprawie zamiaru likwidacji szkół filialnych w Kowalewie , Szkodach i Orłowie oraz zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach podpisane przez Burmistrza MiG i P. Radcę Prawnego UMiG.
P. Dariusz Charubin – stwierdził ,że projekty uchwał w sprawie zamiaru likwidacji szkół filialnych powinny być przeanalizowane na posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu, natomiast na ostatnim posiedzeniu ten temat był pominięty.
Stwierdził ,że nie przestrzegany jest Statut Miasta i Gminy, ponieważ na minutę przez obradami Sesji Radni otrzymali projekty uchwał, które nie były analizowane. Fakt ten jest niezgodny z prawem i zasadny , aby zostały one wycofane z porządku dziennego obrad. Podkreślił , że problem nie wynika ze zmiany zapisu w projektach uchwał w sprawie likwidacji , czy też zamiaru likwidacji szkół filialnych w Szkodach, Kowalewie, Orłowie i zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach lecz jest on bardziej złożony polegający na tym , że nie było opinii Komisji merytorycznej , jak i również nie przeprowadzono konsultacji z radami pedagogicznymi, rodzicami. Temat nie został prawidłowo przygotowany.
P. Piotr Wojtkiewicz – Radca Prawny UMiG – wyjasnił,że projekty uchwał dotyczące likwidacji szkół nie były zatwierdzone przez niego ,ponieważ zasygnalizował on problem, że nie było przeprowadzonych konsultacji w społeczeństwie , jak również nie było opinii Kuratora Oświaty. Dlatego te projekty zostały zmienione na zamiar likwidacji szkół filialnych i przedstawiono je pod obrady Sesji Wyjaśnił , że jeśli do końca miesiąca lutego br. nie zostanie podjęta decyzja wówczas Rada może dopiero za rok powrócić do tego tematu. Natomiast formalnie podjęcie uchwały o zamiarze likwidacji szkół nie rozwiązuje merytorycznie niczego, gdyż mogą do tego projektu uchwały sprzeciwić się Rady Pedagogiczne i rodzice . Ostateczny termin podjęcia decyzji jest do końca maja. Z chwilą podjęcia uchwały o zamiarze likwidacji szkół jest czas na przeprowadzenie konsultacji i zasięgnięcie opinii społeczeństwa.
Przewodniczący obrad – w kwestii wyjaśnienia poinformował dlaczego wprowadził do porządku obrad projekty uchwał , które nie były zaopiniowane pod względem formalno- prawnym. O tuż zrobił to dlatego, ponieważ czuje się odpowiedzialny za rozwój tej gminy i jako Przewodniczący Rady Miejskiej nie chciałby zamknąć drogi dla tak ważnej decyzji. Uważa ,że temat likwidacji czy też zamiaru likwidacji szkół był bardzo głęboko analizowany i jest znany wszystkim. I warto go podjąć, mimo, że na komisjach projekty uchwał nie były omawiane lecz temat był szeroko analizowany. Z chwilą , gdy Rada podejmie decyzję o zamiarze likwidacji szkół, wówczas będzie można przeprowadzić konsultacje w społeczeństwie. Należy także się liczyć z kosztami utrzymania szkół filialnych w Orłowie, Szkodach , Kowalewie i Monetach, które są bardzo wysokie , a dzieci w tych szkołach jest niewiele. Sprawy polityczne nie mogą wchodzić w grę , gdy liczy się los gminy.
P. Dariusz Charubin – powiedział , iż rozumie, że są pewne uwarunkowana finansowe związane z funkcjonowaniem tych szkół, nie mniej jednak wykonawcą budżetu gminy jest Pan Burmistrz MiG i to on powinien wystąpić z tą inicjatywą likwidacji szkół. Burmistrz MiG nie wystąpił z takim wnioskiem . W tym układzie Przewodniczący Rady wyręczył Pana Burmistrza z tej funkcji . Nie wie czy Pan Przewodniczący Rady Miejskiej ma takie prawo. Uważa ,że dyskusja na temat likwidacji czy też zamiaru likwidacji szkół jest bezpodstawna. Ponadto mieszkańcy, rodzice i nauczyciele proponowanych do likwidacji szkół nie zostali poinformowani. Natomiast podjęto decyzję o wprowadzeniu do porządku obrad Sesji projektów uchwał. W tej sprawie wyjaśniał, iż informował mieszkańców, którzy się jego o to pytali ,że takie projekty uchwał w sprawie likwidacji szkół filialnych otrzymał w materiałach sesyjnych. Mówił także ,że te projekty uchwał nie były omawiane na posiedzeniu komisji merytorycznej, którą jest Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu. Na pierwszym posiedzeniu komisji w miesiącu styczniu, gdzie była dokonana analiza informacji odnośnie struktury organizacyjnej gminnej oświaty i jej zasadności funkcjonowania w roku szkolnym 2003/2004 był głosowany wniosek o odstąpienie od likwidacji szkół , który decydującym głosem Przewodniczącego komisji został oddalony. W sprawie likwidacji szkół były podzielone zdania członków komisji. Dlatego nie wie na czyj wniosek i z czyjej inicjatywy wprowadzono do porządku obrad Sesji projekty uchwał bez określenia kto jest ich projektodawcą.
P. Michał Żarski – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu Rady Miejskiej stwierdził, że opinia Radcy Prawnego jest zasadna i pod tym się podpisuje. Następnie zaproponował zamknięcie dyskusji w tej sprawie i poddanie pod głosowanie zgłoszonego wniosku P. Radnego Dariusza Charubina jako najdalej idącego.
Jeżeli wniosek zostanie przyjęty wówczas nie będzie problemu, bo zostaną wykreślone wszystkie punkty dotyczące likwidacji szkół. Jeżeli nie, to Rada przystąpi do realizacji porządku dziennego obrad Sesji i uzasadnienie merytoryczne do projektów uchwał przedstawi P. Kierownik ZOPO Stanisław Krzykowski.
P. Radny Adam Sobolewski – przypomniał, że podczas posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury Zdrowia i Sportu Rady Miejskiej w Białej Piskiej była omawiana informacja dotycząca struktury organizacyjna gminnej sieci szkolnej i zasadności funkcjonowania w roku szkolnym 2003/2004 , którą przedstawiał Kierownik ZOPO. Szczegółowo omówił strukturę każdej szkoły i jej zasadność funkcjonowania w roku szkolnym 2003/2004r. Projekty uchwał nie były omawiane lecz dokonano analizy zasadności funkcjonowania szkół filialnych. Podkreślił ,że Rada byłaby bardzo nieodpowiedzialna, gdyby odłożyła ten temat na przyszły rok. To ,że projekty uchwał nie były zaopiniowane pod względem formalno- prawnym jest prawdą i to zarzuca radny Dariusz Charubin, ale uważa ,że nic się nie stanie, że na dzisiejszych obradach Sesji zostanie podjęta decyzja o zamiarze likwidacji szkół , która jest zasadna. Do końca maja br. jest czas , aby zostały przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne, a dopiero zostanie podjęta decyzji o restrukturyzacji sieci szkolnej.
P. Dariusz Charubin – powiedział, że w związki z tym, że przed obradami Sesji Rady otrzymał projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrz a MiG i zapytał się Przewodniczącego Rady – kto będzie zgłaszał wniosek o wprowadzenie pod obrady tego projektu uchwały?
Przewodniczący Rady – wyjaśnił, że zgodnie z ustawą wymienny projekt uchwały kwalifikuje się do wprowadzenia do porządku obrad na następną Sesję Rady Miejskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej – poddał pod głosowanie wniosek Radnego Dariusza Charubina dotyczący wycofania z punkt 9 podjęcie uchwał podpunktu 7,8,9,10 porządku obrad projektów uchwał w sprawie likwidacji Szkoły Filialnej w Kowalewie, Orłowie, i Szkodach oraz przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach i zapytał się kto z Państwa Radnych jest za podjęciem w/w wniosku zechce podnieść rękę?

W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 15 radnych.
Przewodniczący obrad – stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego Rada stosunkiem głosów 3 „za” 12 „przeciw „ odrzuciła wniosek Radnego Dariusza Charubina.

Przewodniczący obrad – poddał pod głosowanie wniosek Radnego Michała Żarskiego o dokonanie zmiany zapisu w projektach uchwał , zamiast słowa „likwidacja” wprowadzić zapis w sprawie zamiaru likwidacji szkół filialnych w Orłowie, Szkodach Kowalewie i zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach – zapytał się kto z Państwa Radnych jest za podjęciem w)w wniosku zechce podnieść rękę?

W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 15 radnych.
Przewodniczący obrad – stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego stosunkiem głosów 13 „za” 1 „przeciw „ i 1 „wstrzymującym się” wiosek został przyjęty przez Wysoką Radę

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek Radnego Michała Żarskiego o wykreślenie podpunkt 11 dotyczącego utworzenia Zespołu Szkół w Drygałach – zapytał się kto z Państwa Radnych jest za podjęciem w)w wniosku zechce podnieść rękę?

W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 15 radnych.
Przewodniczący obrad – stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego stosunkiem głosów 13 „za” 1 „przeciw „ i 1 „ wstrzymującym się „ wiosek został przyjęty przez Wysoką Radę

Przewodniczący Rady – poddał pod głosowane całość porządku obrad Sesji Rady wraz z przyjętymi poprawkami.
Stwierdził że w wyniku głosowania jawnego stosunkiem głosów 13 „za” 1 „przeciw „ i jednym wstrzymującym się porządek obrad Sesji został przyjęty przez Wysoką Radę.


Ad. pkt 2
Przewodniczący Rady – poinformował, że protokół z obrad III Sesji był wyłożony do wglądu w Biurze Rady Miejskiej oraz na sali obrad.
Następnie zapytał się Wysokiej Rady ?- czy są uwagi , co do treści protokołu?

Uwag i innych propozycji zmian nie wniesiono .W związku z tym zaproponował jego przyjęcie.
Zapytał się -kto z Państwa radnych jest za przyjęciem protokołu z obrad III Sesji Rady Miejskiej w Białej Piskiej zechce podnieść rękę?
W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 15 radnych .
Przewodniczący Rady stwierdził ,że Rada stosunkiem głosów 14 „za” przy braku przeciw i 1 „wstrzymujących się” przyjęła protokół z obrad III Sesji Rady Miejskiej w Białej Piskiej .

Ad. pkt 3
Przewodniczący Rady – poinformował, że protokół z obrad IV Sesji Rady był wyłożony do wglądu w Biurze Rady Miejskiej oraz na sali obrad.
Następnie zapytał się Wysokiej Rady ?- czy są uwagi , co do treści protokołu?

Uwag i innych propozycji zmian nie wniesiono .W związku z tym zaproponował jego przyjęcie.
Zapytał się -kto z Państwa radnych jest za przyjęciem protokołu z obrad IV Sesji Rady Miejskiej w Białej Piskiej zechce podnieść rękę?
W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 15 radnych .
Przewodniczący Rady stwierdził ,że Rada jednogłośnie przyjęła protokół z obrad IV Sesji Rady Miejskiej w Białej Piskiej.

Ad. pkt 4
P. Andrzej Kurzątkowski – Burmistrz MiG Biała Piska przedstawił sprawozdanie z działalności Burmistrza MiG w okresie międzysesyjnym / informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu/
Przewodniczący Rady otworzył dyskusję na temat przedstawionej informacji.
Pytań i uwag nie zgłoszono. W związku z powyższym informacja została przyjęta do akceptującej wiadomości.
W tym momencie P. Burmistrz MiG poinformował wszystkich rolników ,że w dniu jutrzejszym będą wydawane w UMiG talony na paliwo.

Ad. pkt 5
Informację na temat „ Struktury organizacyjnej sieci szkolnej gminnej oświaty i jej zasadność funkcjonowania w roku szkolnym 2003/2004” – przedstawił P. mgr Stanisław Krzykowski – Kierownik Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych / informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu/
Następnie przedstawił uzasadnienia do projektów uchwał w sprawie zamiaru likwidacji szkół i tak:
U Z A S A D N I E N I E w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Kowalewie

Szkoła Filialna w Kowalewie – podlega Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Białej Piskiej – funkcjonuje we wsi oddalonej od Białej Piskiej o 9 km.
Z dniem 1 września 2001r został obniżony stopień organizacyjny – ze szkoły podstawowej o strukturze organizacyjnej z klasami I-VI – w szkołę filialną o strukturze organizacyjnej z klasami I-III.
Obecnie obowiązek szkolny w tej placówce wypełniają uczniowie z Kózek, Mikut, Długiego Kąta i Kowalewa – o łącznej liczbie – w roku szkolnym 2002/2003 – 17-tu uczniów. Dokonując analizy sytuacji demograficznej , szkoła nie ma możliwości dalszego rozwijania się i funkcjonowania , o czym świadczy zestawienie liczbowe uczniów i dzieci w obwodzie na dzień 31.12.2002r.











Rok ur. 19931994199519961997 19981999200020012002
KlasaIIIIII”0”- -----
Liczba Dzieci84584 844104


W szkole obecnie zatrudnionych jest trzech nauczycieli i dwóch pracowników obsługi po ½ etatu, w tym ½ sezonowy palacz c. o. Tak więc na jednego nauczyciela przypada 8,3 ucznia, łącznie z oddziałem przedszkolnym. Roczny koszt utrzymania szkoły wynosi 129 328 zł., a koszt utrzymania jednego ucznia stanowi kwotę 7 607 zł . Biorąc pod uwagę wskaźnik subwencji oświatowej na jednego ucznia przeliczeniowego, który w bieżącym roku w naszej jednostce wynosi 3598 zł widać, że kosztem innych szkół funkcjonuje ta jednostka.
Zatrudnieni nauczyciele posiadają stopień nauczyciela mianowanego. Dwie osoby posiadają wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym.
Jedna osoba studium nauczycielskie. Na dzień dzisiejszy trudno jest przewidzieć, czy będzie istniała możliwość zatrudnienia w innej szkole na terenie jednostki. Niż demograficzny powoduje likwidację oddziałów nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Białej Piskiej. Ponadto kwalifikacje nauczycieli nie gwarantują ich zatrudnienia na terenie innej jednostki.
W przypadku likwidacji obwód szkolny przejmie Szkoła Podstawowa w Białej Piskiej, uczniowie będą dowożeni z ich miejscowości zamieszkania.
W Szkole Podstawowej w Białej Piskiej funkcjonuje świetlica szkolna z dożywianiem istnieje więc możliwość korzystania z posiłku uczniów dojeżdżających
Biorąc pod uwagę możliwości rozwojowe dziecka są one korzystniejsze niż w Kowalewie. Dostęp do sali gimnastycznej, pracowni komputerowej, nauki języka obcego, opieki pedagoga szkolnego, pielęgniarki szkolnej – pozwalają stwierdzić, że korzyści startu uczniów ku przyszłości w Szkole Podstawowej w Białej Piskiej zrefundują trudności związane z likwidacją Szkoły Filialnej w Kowalewie i dowożeniu ich do Szkoły Podstawowej w Białej Piskiej.
Zaoszczędzone środki finansowe można przeznaczyć na zorganizowanie dodatkowego kursu autobusu do Kowalewa, by uczniowie mogli być dowiezieni do Białej Piskiej po godzinie ósmej a zajęcia rozpocząć o godz. 8.55.
Biorąc pod uwagę ucznia – jako podmiot – nie należy liczyć kosztów jego utrzymania. Jednak czynnik ekonomiczny, w trudnej sytuacji finansowej, powinien być brany pod uwagę. Likwidując Szkołę Filialną w Kowalewie jednostka samorządowa zyskuje kwotę 129 328 zł w skali roku. Biorąc pod uwagę dodatkowe kursy autobusu – średnio 16 km. i związane z tym koszty, które wynoszą:
40 km. x 2,5 zł x 20 dni x 10 m-cy + 7% VAT = 20000 zł +1400zł Vat = 21 400 zł rocznie ostatecznie. Zaoszczędzoną kwotę w wysokości 107 928 zł zł , można przeznaczyć się na inne cele oświatowe.


U Z A S A D N I E N I E sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Orłowie



Szkoła Filialna w Orłowie – podlega Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Białej Piskiej – funkcjonuje we wsi oddalonej od Białej Piskiej o 6 km.
Z dniem 1 września 2001r został obniżony stopień organizacyjny – ze szkoły podstawowej o strukturze organizacyjnej z klasami I-VI – w szkołę filialną o strukturze organizacyjnej z klasami I-III.
Obecnie obowiązek szkolny w tej placówce wypełniają uczniowie z Rudy, Giętek, Zabielnego i Orłowa – o łącznej liczbie – w roku szkolnym 2002/2003 – 16-tu uczniów. Dokonując analizy sytuacji demograficznej , szkoła nie ma możliwości dalszego rozwijania się i funkcjonowania , o czym świadczy zestawienie liczbowe uczniów i dzieci w obwodzie na dzień 31.12.2002r.











Rok ur. 19931994199519961997 19981999200020012002
KlasaIIIIII”0”- -----
Liczba Dzieci8-874 24674


W szkole obecnie zatrudnionych jest trzech nauczycieli i dwóch pracowników obsługi po ½ etatu, w tym ½ sezonowy palacz c. o. Tak więc na jednego nauczyciela przypada 7,7 ucznia, łącznie z oddziałem przedszkolnym. Roczny koszt utrzymania szkoły wynosi 109 591 zł., a koszt utrzymania jednego ucznia stanowi kwotę 6 849 zł . Biorąc pod uwagę wskaźnik subwencji oświatowej na jednego ucznia przeliczeniowego, który w bieżącym roku w naszej jednostce wynosi 3598 zł widać, że kosztem innych szkół funkcjonuje ta jednostka.
Zatrudnieni nauczyciele posiadają stopień nauczyciela mianowanego. Jedna osoba posiada wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym.
Jedna osoba wykształcenie licencjackie i jedna średnie z przygotowaniem pedagogicznym. Na dzień dzisiejszy trudno jest przewidzieć, czy będzie istniała możliwość zatrudnienia w innej szkole na terenie jednostki. Niż demograficzny powoduje likwidację oddziałów nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Białej Piskiej. Ponadto kwalifikacje nauczycieli nie pozwalają zatrudnić ich zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym.
W przypadku likwidacji obwód szkolny przejmie Szkoła Podstawowa w Białej Piskiej, uczniowie będą dowożeni z ich miejscowości zamieszkania.
W Szkole Podstawowej w Białej Piskiej funkcjonuje świetlica szkolna z dożywianiem istnieje więc możliwość korzystania z posiłku uczniów dojeżdżających
Biorąc pod uwagę możliwości rozwojowe dziecka są one korzystniejsze niż w Orłowie. Dostęp do sali gimnastycznej, pracowni komputerowej, nauki języka obcego, opieki pedagoga szkolnego, pielęgniarki szkolnej, wysokich kwalifikacji nauczycieli – pozwalają stwierdzić, że korzyści startu uczniów ku przyszłości w Szkole Podstawowej w Białej Piskiej zrefundują trudności związane z likwidacją Szkoły Filialnej w Orłowie i dowożeniu ich do Szkoły Podstawowej w Białej Piskiej.
Zaoszczędzone środki finansowe można przeznaczyć na zorganizowanie dodatkowego kursu autobusu do Orłowa, by uczniowie mogli być dowiezieni do Białej Piskiej po godzinie ósmej a zajęcia rozpocząć o godz. 8.55.
Biorąc pod uwagę ucznia – jako podmiot – nie należy liczyć kosztów jego utrzymania. Jednak czynnik ekonomiczny, w trudnej sytuacji finansowej, powinien być brany pod uwagę. Likwidując Szkołę Filialną w Orłowie jednostka samorządowa zyskuje kwotę 109 591 zł w skali roku. Biorąc pod uwagę dodatkowe kursy autobusu – średnio 40 km. i związane z tym koszty, które wynoszą:
40 km. x 2,5 zł x 20 dni x 10 m-cy + 7% VAT = 20000 zł +1400zł Vat = 21 400 zł rocznie ostatecznie. Zaoszczędzoną kwotę w wysokości 88 191 zł , można przeznaczyć się na inne cele oświatowe.

U Z A S A D N I E N I E w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Szkodach



Szkoła Filialna w Szkodach – podlega Szkole Podstawowej im. T. Kosciuszki w Białej Piskiej – funkcjonuje we wsi oddalonej od Białej Piskiej o 4 km. Jest szkołą filialna o strukturze organizacyjnej z klasami I-III
Obecnie obowiązek szkolny w tej placówce wypełniają uczniowie z Radys i Szkod – o łącznej liczbie – w roku szkolnym 2002/2003 – 19-tu uczniów. Dokonując analizy sytuacji demograficznej , szkoła nie ma możliwości dalszego rozwijania się i funkcjonowania , o czym świadczy zestawienie liczbowe uczniów i dzieci w obwodzie na dzień 31.12.2002r.











Rok ur. 19931994199519961997 19981999200020012002
KlasaIIIIII”0”- -----
Liczba Dzieci56852 25552


W szkole obecnie zatrudnionych jest trzech nauczycieli i dwóch pracowników obsługi po ½ etatu, w tym ½ sezonowy palacz c. o. Tak więc na jednego nauczyciela przypada 8 uczniów, łącznie z oddziałem przedszkolnym. Roczny koszt utrzymania szkoły wynosi 130865 zł., a koszt utrzymania jednego ucznia stanowi kwotę 6888 zł . Biorąc pod uwagę wskaźnik subwencji oświatowej na jednego ucznia przeliczeniowego, który w bieżącym roku w naszej jednostce wynosi 3598 widać, że kosztem innych szkół funkcjonuje ta jednostka.
Zatrudnieni nauczyciele posiadają stopień nauczyciela mianowanego. Wszyscy posiadają wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym. Na dzień dzisiejszy przewiduje się możliwość zatrudnienia dwóch nauczycieli. Jednej osobie nie jesteśmy w stanie zapewnić zatrudnienia na terenie jednostki. Niż demograficzny powoduje likwidację oddziałów nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Białej Piskiej.
W przypadku likwidacji obwód szkolny przejmuje Szkoła Podstawowa w Białej Piskiej, uczniowie będą dowożeni z ich miejscowości zamieszkania.
W Szkole Podstawowej w Białej Piskiej funkcjonuje świetlica szkolna z dożywianiem istnieje więc możliwość korzystania z posiłku uczniów dojeżdżających
Biorąc pod uwagę możliwości rozwojowe dziecka są one korzystniejsze niż w Szkodach. Dostęp do sali gimnastycznej, pracowni komputerowej, nauki języka obcego, opieki pedagoga szkolnego, pielęgniarki szkolnej – pozwalają stwierdzić, że korzyści startu uczniów ku przyszłości w Szkole Podstawowej w Białej Piskiej zrefundują trudności związane z likwidacją Szkoły Filialnej w Szkodach i dowożeniu ich do Szkoły Podstawowej w Białej Piskiej.
Zaoszczędzone środki finansowe można przeznaczyć na zorganizowanie dodatkowego kursu autobusu do Szkód, by uczniowie mogli być dowożeni do Białej Piskiej po godzinie osmej a zajęcia rozpocząć o godz. 8.55.
Biorąc po d uwagę ucznia – jako podmiot – nie należy liczyć kosztów jego utrzymania. Jednak czynnik ekonomiczny, w trudnej sytuacji finansowej, powinien być brany pod uwagę. Likwidując Szkołę Filialną w Szkodach jednostka samorządowa zyskuje kwotę 130865 zł w skali roku. Biorąc pod uwagę dodatkowe kursy autobusu – średnio 16 km. I związane z tym koszty, które wynoszą:
16 km. x 2,5 zł x 20 dni x 10 m-cy + 7% VAT = 8000 zł + 560zł = 8560 zł rocznie ostatecznie. Zaoszczędzona kwota stanowi wartość

U Z A S A D N I E N I E
W sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach.



Szkoła Podstawowa w Monetach – wsi oddalonej od Drygał o 9 km. Jest placówką z klasami I-VI w systemie łączonym.
Obecnie obowiązek szkolny w tej placówce wypełniają uczniowie z Kosinowa, Rakowa Małego i Monet - – o łącznej liczbie – w roku szkolnym 2002/2003 – 39-tu uczniów. Dokonując analizy sytuacji demograficznej , szkoła nie ma możliwości dalszego rozwijania się i funkcjonowania , o czym świadczy zestawienie liczbowe uczniów i dzieci w obwodzie na dzień 31.12.2002r.















Rok ur. 19881989199019911992 19931994199519961997 19981999200020012002
Klasa --VIVIV IIIIII”0”- -----
Liczba Dzieci 331197 53453 53377


W szkole obecnie zatrudnionych jest pięciu nauczycieli w pełnym wymiarze czasu pracy i dwoje w wymiarze ½ etatu, na jednego nauczyciela przypada 7,3 uczniów, łącznie z oddziałem przedszkolnym. Roczny koszt utrzymania szkoły wynosi 274 969zł., a koszt utrzymania jednego ucznia stanowi kwotę 7050 zł . Biorąc pod uwagę wskaźnik subwencji oświatowej na jednego ucznia przeliczeniowego, który w bieżącym roku w naszej jednostce wynosi 3598 widać, że kosztem innych szkół funkcjonuje ta jednostka.
Czterech nauczycieli posiada stopień nauczyciela mianowanego, jedna osoba to nauczyciel kontraktowy. Trzech nauczycieli posiada wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, dwóch ma wykształcenie licencjackie. Na dzień dzisiejszy przewiduje się możliwość zatrudnienia nauczycieli, z którymi zostanie rozwiązany stosunek pracy. Jedna osoba jest w wieki emerytalnym. W przypadku przekształcenia szkoły uczniowie z klas VI-VI uczęszczać będą do szkoły Podstawowej im Stanisława Parczewskiego w Drygałach

W Szkole Podstawowej w Drygałach funkcjonuje świetlica szkolna z dożywianiem istnieje więc możliwość korzystania z posiłku uczniów dojeżdżających
Biorąc pod uwagę możliwości rozwojowe dziecka są one korzystniejsze niż w Monetach. Dostęp do sali gimnastycznej, pracowni komputerowej, nauki języka obcego, opieki pedagoga szkolnego, pielęgniarki szkolnej – pozwalają stwierdzić, że korzyści startu uczniów ku przyszłości w Szkole Podstawowej w Drygałach zrefundują trudności związane z przekształceniem Szkoły .
Biorąc
Biorąc pod uwagę ucznia – jako podmiot – nie należy liczyć kosztów jego utrzymania. Jednak czynnik ekonomiczny, w trudnej sytuacji finansowej, powinien być brany pod uwagę. Przekształcając Szkołę Podstawową w Monetach jednostka samorządowa zyskuje kwotę około 144000 zł w skali roku. Zaoszczędzoną kwotę można przeznaczyć na inne cele

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję na temat reorganizacji gminnej sieci szkolnej w 2003/2004r.

P. Radny Sławomir Duda – zapytał się jak będzie rozwiązany problem dzieci klas „O” , jeżeli zostaną zlikwidowane szkoły filialne ?
P. Stanisław Krzykowski – odpowiedział ,że z chwilą likwidacji szkół filialnych zostaną zaoszczędzone dodatkowe środki finansowe w budżecie gminy , z których 20 tys. zł będzie można przeznaczyć na dodatkowe kursy ranne autobusów szkolnych. Po to, aby te dzieci klas „O „ rozpoczynały naukę o godz. 9.00.
P. Krygier – poruszył sprawę opieki nad dziećmi w autobusach szkolnych. Dodał, że opiekunowie w autobusach winni być przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
P. Stanisław Krzykowski – odpowiedział, że w najbliższym okresie tj. w miesiącu marcu br. będzie organizowane szkolenie dla opiekunów dzieci w autobusach. Takie szkolenie odbędzie się w Ełku i organizatorem jest Kuratorium Oświaty. Opiekunowie zostaną przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz zachowania się w nagłych przypadkach.
P. Ryszard Kolator – Sołtys wsi Radysy – zgłosił uwagi , co do niewłaściwej lokalizacji przystanku autobusowego dla dzieci szkolnych. Przystanek w miejscowości Radysy znajduje się na górce i blisko zakrętu. Zaproponował, aby ustawić go w bardziej bezpiecznym miejscu. Ponadto zwrócił się z prośbą, aby autobus szkolny zboczył z drogi głównej i dojeżdżał do miejscowości Radysy, po to , aby dzieci były bezpieczne. Ponadto zwrócił uwagę na, to ,że autobus szkolny na tej trasie jest bardzo przepełniony.
P. Stanisław Krzykowski – wyjaśnił, że lokalizacja przystanku autobusowego nie jest w jego gestii. Natomiast rozważy sprawę dojazdu autobusu to miejscowości Radysy. Uważa ,że ten problem jest do załatwienia.
P. Władysław Wesołowski – również zwrócił uwagę na brak przystanku autobusowego, bądź jakiejkolwiek wiaty, gdzie mogłyby schować się dzieci dojeżdżające do szkoły z miejscowości Cibory.
P. Ryszard Szumowski – zapytał się- kto jest projektodawcą uchwał w sprawie zamiaru likwidacji szkół filialnych?. Dodał, że z prowadzonej dyskusji nic nie wynika na ten temat.
P. Stanisław Krzykowski – odpowiedział że projektodawca uchwał w sprawie likwidacji szkół filialnych jest on. Składając informację na temat struktury organizacyjnej gminnej oświaty i jej zasadności funkcjonowania w roku szkolnym 2003/2004 wysunął wnioski dotyczące likwidacji szkół filialnych.
Informację taką przygotował na prośbę Pana Michała Żarskiego – Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury , Zdrowia i Sportu Rady Miejskiej w Białej Piskiej zgłoszoną podczas obrad Sesji w miesiącu grudniu. W związku z tą propozycją zapytał się Radnego w jakiej formie ma być przygotowana ta informacja ? Czy w informacji ma być ujęta racjonalizacja sieci szkolnej gminnej oświaty. Wspólnie doszli do porozumienia ,że w informacji należy umieścić racjonalizację gminnej sieci szkolnej w tym roku. Nie ukrywa, że jest projektodawcą tych uchwał, ponieważ problemy ekonomiczne i czynnik niżu demograficznego jest mu bardzo dobrze znany. Prosił, żeby nie dopatrywać się w tym temacie spraw politycznych lecz należy rozważyć czynniki ekonomiczne , co jest wspólnym dobrem dla naszej gminy.
P. Ryszard Szumowski – zapytał się – jaka młodzież i jakie klasy będą się uczyły w drugim budynku Gimnazjum w Białej Piskiej?
P. Burmistrz MG – powiedział ,że oprócz czynników ekonomicznych, bardzo ważne są czynniki ludzkie. Przypomniał ,że , gdy dwa lata temu Rada obniżyła stopnie organizacyjne omawianych na dzisiejszych obradach Sesji szkół filialnych w Kowalewie, Orłowie nie został zwolniony ani jeden nauczyciel. Na dzień dzisiejszy rozważając wszystkie argumenty jest możliwość zagospodarowania nauczycieli z likwidowanych szkół. Jeżeli w dniu dzisiejszym nie zostanie temat podjęty, to wówczas Rada powróci do niego dopiero za rok. Jest to ostateczny termin do podjęcia decyzji w sprawie racjonalizacji sieci szkolnej. Odnośnie zagospodarowania drugiej części budynku Gimnazjum -poinformował, że planują przeniesienie uczniów ze Szkoły Podstawowej klas IV – VI do budynku nowo wybudowanego Gimnazjum, po to ,że stworzyć lepsze warunki lokalowe dla dzieci. Natomiast klasy I-III ze starej szkoły przenieść do budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Kajki w Białej Piskiej.
P. Marianna Borkowska – Sołtys wsi Rakowo Małe – zapytała się w imieniu mieszkańców wsi Rakowo Małe i Monety – którzy radni podjęli decyzję w sprawie likwidacji szkół.? Dodała, że chciałaby przypomnieć niektórym radnym zebrania przedwyborcze i ich obietnice składane mieszkańcom.
Przewodniczący Rady – w imieniu radnych wyjaśnił ,że temat likwidacji szkół był tematem wynikający z analizy informacji na temat struktury organizacyjnej gminnej sieci szkolnej i zasadności funkcjonowania w roku szkolnym 2003/2004. W wyniku tej analizy sporządzone zostały projekty uchwał., gdzie argumentem była analiza i cyfry, które przemówiły do rozsądku. Nie ukrywa, że Pan Burmistrz nie chciał podpisać się pod tymi projektami uchwał w sprawie likwidacji szkół. W wyniku dzisiejszej dyskusji przeprowadzonej w sprawie racjonalizacji sieci szkolnej, z wypowiedzi P. Kierownika ZOPO i Pana Burmistrza wynika, że opowiadają się oni za zamiarem likwidacji szkół i przeprowadzeniem do dnia 28 lutego br. konsultacji społecznych.
Podkreślił ,że jako Przewodniczący Rady umieścił temat podjęcia uchwał w porządku obrad w wyniku nacisku P. Kierownika ZOPO. Stwierdził że podjęcie decyzji na dzisiejszych obradach nie świadczy, o tym że temat zostanie zamknięty. Rozpocznie się dopiero cała prawna procedura związana z uzyskaniem opinii społecznych, rad pedagogicznych, które wpłyną na dalsze decyzje Rady.
Zwrócił się do radnych z apelem o rozwagę i rozsądek , aby nie traktowali sprawy racjonalizacji sieci szkolnej jako politycznej decyzji, ale ważnej dla gminy.
P. Krygier - zapytał się – kto jest odpowiedzialny za dowóz dzieci do szkół ? . Zwrócił uwagę na zły stan techniczny autobusów, które dowożą dzieci. Przewoźnik , który staje do przetargu posiada zaledwie kilka sprawnych autobusów, natomiast inne mają wiele do życzenia. Nie wie kto odpowiada za stan techniczny tych pojazdów.
P. Stanisław Krzykowski – odpowiedział, że za dowóz dzieci do szkół jest on odpowiedzialny na podstawie pełnomocnictwa wydanego przez Burmistrza MiG. Natomiast nie odpowiada za procedurę przetargową i jego wynik. Podkreślił, że na naszym terenie jest mało przewoźników i każdy wie jakimi dysponują autobusami. Na pewno za pół roku, czy tez za rok sytuacja w tym temacie się nie zmieni. Prawdo podobnie w miesiącu marcu br. gmina otrzyma z Kuratorium Oświaty nowy autobus , ale ten jeden w porównaniu z potrzebami jakie są , problemu nie rozwiąże. Jeśli chodzi o przepełnienie w autobusach szkolnych, to jest wina także i Państwa, ponieważ wiele osób także dojeżdża tymi środkami lokomocji. Często tylko jedynymi, które kursują w niektórych miejscowościach na terenie gminy. Jeśli chodzi o stan techniczny autobusów to tylko w tym roku ma pięć meldunków o przeprowadzenie kontroli stanu technicznego pojazdów. Gmina nie ma prawa odstawienia autobusu ze względu na zły stan techniczny. Takie uprawnienia posiada Ruch Drogowy Policji w Piszu i zobowiązał się ,że zwróci się z prośbą o sprawdzenie tych pojazdów.
Przewodniczący Rady – zaproponował, aby niezwłocznie kierowane były sygnały o złym zachowaniu się kierowców autobusów dowożących dzieci do szkół, jak i o złym stanie technicznym pojazdów. Trzeba zapobiec niebezpiecznym wypadkom, których już doświadczyliśmy. W tej sprawie zwrócą się do Policji o dokonanie kontroli pojazdów pod względem sprawności technicznej.
P. Stanisław Krzykowski poinformował, że prosił osobiście Policję o dokonanie kontroli stanu technicznego autobusów dowożących dzieci do szkół.
P. Teresa Dąbkowska – sołtys wsi Świdry powiedziała ,że uważnie przysłuchują się dyskusji na temat likwidacji szkół. Dziwi ich troska o los nauczycieli, ponieważ jeszcze Ci nauczyciele nie zostali zwolnieni , a już wszyscy się martwią dla nich o pracę. Ale dlaczego nikt się nie martwi o tylu ludzi bezrobotnych w naszej gminie. Niektórzy są bezrobotni od 10 lat. Nadal nie mogą znaleźć pracy i zapewnić byt swojej rodzinie. Zapytała się – czy nauczyciele to jakaś inna grupa społeczna w naszej gminie ? Niektórzy ludzie nie mają na chleb , kanapki do szkoły dla dzieci i nikt o tych ludziach nawet nie wspomina.
P. Lucyna Brodowska – Dyrektor SP w Kożuchach – zwróciła uwagę na zły stan drogi w miejscowości Kożuchy i prosiła , aby w tym roku został wykonany remont tego odcinka.
Ponadto zwróciła uwagę na to, że wskaźnik bezrobocia w gminie zwiększy się , jeśli zostaną zwolnieni nauczyciele z likwidowanych szkół.
P. Tadeusz Rydzewski – zapytał się – ile środków finansowych z budżetu gminy jest przeznaczonych na oświatę , a ile na walkę z bezrobociem w gminie?
P. Stanisław Krzykowski – poinformował, że na oświatę jest przeznaczonych 8 mln. zł + 500 tys. zł dowożenie dzieci - razem 8 mln. 500 tys. zł.

P. Jan Łepkowski - zgłosił problem braku przejezdności dróg w okresie zimowym szczególnie po feriach zimowych na trasie Lipieńskie – Dmusy.
P. Stanisław Krzykowski - zwrócił się z prośbą do Przewodniczącego Rady, aby na najbliższej Sesji Rady wprowadzić temat dowożenia dzieci do szkół, który w zasadzie dominuje na dzisiejszych obradach Sesji. Wynika z tego , że istnieje taka potrzeba, a problem ten nie jest głównym tematem obrad Sesji. Zaproponował, że postara się dokonać kontroli dowożenia dzieci i przedstawi informację w tej sprawie w innym terminie.

P. Robert Barma – Prezes Towarzystwa Gospodarczego Miasta i Gminy Biała Piska – zwrócił uwagę na to, że nikt nie bierze pod uwagę osób, które zajmują się obsługą szkół tj ogrzewaniem budynków szkolnych, sprzątaczki, konserwatorzy. Mówi się tylko o nauczycielach. Podkreślił, że, ludzie ci zarabiają niewiele, a jest to ich jedyne źródło utrzymania. Dlatego uważa że adekwatne zyski z tytułu likwidacji szkół będą niewielkie. Te środki także trzeba policzyć ,że zostaną zabrane tym ludziom.
P. Radny Dariusz Charubin – zwrócił uwagę, na to jak wielkim utrudnieniem jest dla małych szczególnie dzieci dojeżdżanie do szkoły. Zdarzają się często przypadki, że takie dzieci zasypiają w czasie drogi, są zagubione wśród starszej młodzieży itp. Dobro dzieci to nie tylko nauka lecz ich samopoczucie, bezpieczeństwo i rozwój. Dziecko psychicznie jest inaczej nastawione, gdy do kl. „O” uczęszcza do swojej miejscowości. Po lekcjach idzie bezpośrednio do swego domu, a gdy dojeżdża zmuszone jest oczekiwać na odjazd autobusu. Praktycznie cały dzień jest poza domem, a są to małe tylko dzieci. Stwierdził, że w gestii gminy nie jest obowiązkiem likwidowanie szkół. Do zakresu działania gminy należą sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, zaspakajanie zbiorowych potrzeb. Ponadto z chwilą likwidacji szkół zwiększy się wskaźnik bezrobocia w gminie . Dlatego z tytułu likwidacji omawianych szkół gmina praktycznie nic nie zyska, bo zwiększą się koszty dowożenia. Uważa ,że problem nie jest dobrze rozważony , ponieważ nie bierze się pod uwagę wszystkich aspektów.
P. Stanisław Krzykowski – podkreślił, że dziecko jest najważniejsze, ale zapewnił, że rozwój jego będzie o wiele lepszy, gdy będzie uczęszczało do Szkoły Podstawowej w Białej Piskiej i Szkoły Podstawowej w Drygałach. W szkołach , do których dojeżdżają uczniowie , z wyjątkiem SP w Kumielsku , przydzielone zostały godziny na zajęcia świetlicowe. Liczba tych godzin jest zależna od liczby uczniów. Zorganizowane jest dożywianie, z którego korzystają również znacznej mierze uczniowie dojeżdżający. Biorąc pod uwagę możliwości rozwojowe dziecka są one korzystniejsze niż np. w Monetach, Szkodach, Orłowie , czy w SP w Kowalewie. Dostęp do sali gimnastycznej, pracowni komputerowej, nauki języka obcego, opieki pedagoga szkolnego, pielęgniarki szkolnej – pozwalają stwierdzić, że korzyści startu uczniów ku przyszłości w Szkole Podstawowej w Drygałach i Szkole Podstawowej w Białej Piskiej zrefundują trudności związane z przekształceniem szkoły Biorąc pod uwagę ucznia – jako podmiot – nie należy liczyć kosztów jego utrzymania. Jednak czynnik ekonomiczny, w trudnej sytuacji finansowej, powinien być brany pod uwagę. Następnie przedstawił koszty , które gmina zyska odliczając dodatkowy kurs autobusu.
P. Wojciech Zieliński – zwrócił się do Radnego P. Dariusza Chrubina. z zapytaniem – od kiedy się Pan taki dyskutant zrobił? Jak Pan siedział przy stole prezydialnym Pan inaczej do spraw podchodził. W tej chwili jeszcze decyzja nie została podjęta ,ponieważ wszyscy będziemy rozważać w jakiej formie podejść do racjonalizacji sieci szkolnej , a Pan pokazuje jakim jest obrońcą uciemiężnionych. Nieładnie Panie Radny.
P. Lech Nawrocki – zwrócił się do Radnego Dariusza Charubina i powiedział, że mowa jest o zwiększeniu wskaźnika bezrobocia w gminie jeśli zostaną zwolnieni nauczyciele. Ale Pan Dariusz Charubin sam podwyższa ten wskaźnik , zwalniając ludzi ,a zatrudnia osoby w Zespole Szkół Nr 1 w Białej Piskiej ½ etatu będące już na emeryturze.
P Dariusz Charubin – zwrócił się do P. Wiceprzewodniczącego Rady i powiedział ,że jego wypowiedź jest dla nie go bardzo przykra. Natomiast jeśli chodzi o zatrudnienie w Internacie Zespołu szkół, stwierdził, że ma takie prawo jako dyrektor tej szkoły , ponieważ jest w jego kompetencji zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Jako Dyrektor tej szkoły zatrudnił tą osobę , którą uważał, że może zatrudnić, ponieważ odpowiada za te sprawy.
P. Jerzy Brzózka – sołtys wsi Kowalewo stwierdził, że nieprawdą jest to ,iż dzieci w doposażonych szkołach lepiej się rozwijają. Dzieci z mniejszych szkół także osiągają wysokie wyniku w nauce. Są bardziej dopilnowane przez nauczycieli , którzy posiadają wysokie kwalifikacje i traktują ich jak własne dzieci. Przykładem jest Szkoła Filialna w Kowalewie jest dobrze wyposażona, a dzieci z tej szkoły osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Każde dziecko jest dopilnowane przez nauczyciela i nigdzie nie będzie miało takiej opieki, jak w tej szkole. Jest przeciwny jej likwidacji.
P. Adam Sobolewski – zwrócił uwagę, na to ,że według wypowiedzi mieszkańców, rodziców dzieci wynika że bardzo nisko cenią nauczycieli, nie mają szacunku dla nich . Bardzo jest rozczarowany dyskusją, która nie idzie w kierunku dobra dla uczni, a nauczyciele są niedoceniani przez rodziców.
P. Marianna Madej –zwróciła się z prośbą o zamknięcie dyskusji w sprawie racjonalizacji sieci szkolnej.
P. Danuta Niklewicz –stwierdziła, że każdy się martwi , co będzie z nauczycielami, gdy dojdzie do likwidacji szkół lecz nikt nie bierze pod, uwagę, że rodzice nie mają na chleb , nie mówiąc już o książkach , czy zeszytach, butach , czy odzieżą dla dzieci. Nie mają pracy i nie mają środków do życia. Prosiła, żeby Radni także wzięli pod uwagę i ten aspekt.
Przewodniczący Rady Miejskiej – P. Jerzy Dobrzycki – podsumował prowadzoną dyskusję i stwierdził , że jest to bardzo ważny problem i bardzo trudny z punktu widzenia ekonomicznego i społecznego. W sprawie zamiaru likwidacji szkół odbędą się konsultacje w społeczeństwie i decyzja zostanie podjęta. Zamknął dyskusję i ogłosił 10 minutową przerwę w obradach.

Ad. pkt. 6
Projekt uchwały w sprawie budżetu gminy na 2003r. – przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy. Przedstawia się ona następująco:

1. Uchwala się dochody budżetu gminy w wysokości- 18.641.524 zł, zgodnie z załącznikiem Nr 1
1. Ogólna kwota dochodów, o której mowa w ust. 1 obejmuje:
a) dotacje celowe na realizację zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych gminie ustawami w wysokości 1.441.957 zł zgodnie z zał. Nr 3
a) dotacje celowe z budżetu państwa na realizację zadań własnych gminy w wysokości- 614.011 zł
a) dochody z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w wysokości- 80.000 zł

§ 2.


1. Uchwala się wydatki budżetu gminy w wysokości 18.241.524 zł zgodnie z zał. Nr 2
1. Z wydatków, o których mowa w ust. 1 przeznacza się łącznie na:
1) wydatki bieżące kwotę 16.286.410 zł w tym na:
a) wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń 9.138.369 zł
a) dotacje – 140.000 zł
a) wydatki na obsługę długu gminy 466.329 zł
1) wydatki majątkowe 1.955.114 zł, w tym:
a) wydatki inwestycyjne na rok budżetowy 1.955.114 zł, zgodnie z zał. Nr 4
a) wydatki na wieloletnie programy inwestycyjne 3.155.000 zł, zgodnie z zał. nr 4
1. Kwota wydatków określona w ust. 1 obejmuje ponadto:
a) wydatki związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych gminie ustawami w wysokości 1.441.957 zł, zgodnie z zał. Nr 3.
a) Wydatki na realizację zadań określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych 80.000 zł

§ 3.


Uchwala się dotację dla:
a) podmiotów nie zaliczanych do sektora finansów publicznych na zadania zlecone do realizacji w wysokości 140.000 zł, zgodnie z załącznikiem Nr 5

§ 4.


1. Nadwyżkę budżetu gminy w wysokości 400.000 zł przeznacza się na:
a) wykup wyemitowanych przez gminę obligacji komunalnych w kwocie 400.000 zł
1. Zestawienie przychodów i rozchodów budżetu gminy, o których mowa w ust. 1 zawiera załącznik Nr 6

§ 5.


Prognozuje się łączną kwotę długu gminy na koniec roku budżetowego zgodnie z zał. nr 7

§ 6.


Uchwala się plan przychodów i rozchodów:
1. środków specjalnych:
- przychody w kwocie- 135.000
- rozchody w kwocie- 145.500
zgodnie z załącznikiem Nr 8

§ 7.


Uchwala się plan przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:
- przychody w kwocie- 45.000
- rozchody w kwocie- 45.000
zgodnie z załącznikiem Nr 9

§ 8.


Tworzy się rezerwy:
1. ogólną w wysokości 26.031 zł

§ 9.


Upoważnia się Burmistrza Miasta i Gminy do:
1. zaciągania kredytów i pożyczek na pokrycie występującego w ciągu roku budżetowego niedoboru budżetowego do wysokości 100.000 zł
1. udzielania poręczenia kredytowego na występujące w ciągu roku budżetowego zobowiązania jednostek organizacyjnych i spółek gminy do wysokości 200.000 zł
1. dokonywania zmian w planie wydatków z wyłączeniem przeniesień wydatków między działami
1. lokowania wolnych środków budżetowych na rachunkach bankowych w innych bankach niż bank prowadzący obsługę budżetu gminy
1. zaciągania długu publicznego oraz do spłat zobowiązań do wysokości określonej w uchwale budżetowej

§ 10.


Burmistrz opracuje w terminie 21 dni od dnia uchwalenia budżetu układ wykonawczy i przekaże zainteresowanym jednostkom

§ 11.



1. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Woj. Warmińsko- Mazurskiego i obowiązuje w roku budżetowym 2003r

Następnie szczegółowo omówił dochody i wydatki na 2003r.
Przewodniczący Rady P. Jerzy Dobrzycki – otworzył dyskusję na temat projektu budżetu na 2003r.
P. Radny Sławomir Duda – zapytał się – czy w kwocie 30 tys. zł zaplanowanej na remonty świetlic P. Burmistrz MiG przewiduje przejęcie i remont świetlicy w Radysach i Szymkach. Poinformował, że takie wnioski zostały zgłoszone przez mieszkańców podczas zebrań wyborczych. Dodał, że mieszkańcy oferują swoją pomoc przy wykonaniu remontu świetlicy w Szymkach .
P. Burmistrz MiG – odpowiedział, że podejmie działania w kierunku przejęcia budynków od AWR SP z przeznaczeniem na świetlice.
P. Radny Edward Dąbkowski – zapytał się jaki % dochodów gminy będzie umorzone?
P. Burmistrz MiG – odpowiedział że zagrożeń , co do wykonania dochodów gminy nie ma. Uważa ,że podatki uchwalone przez Radę nie są wysokie w porównaniu z innymi gminami.
P. Robert Barma – powiedział że jako Towarzystwa Gospodarcze Miasta i Gminy Biała Piska złożyli do Rady Miejskiej wniosek o podjęcie działań zmierzających do przeciwdziałania obniżaniu się poziomu życia mieszkańców, pomoc lokalnym podmiotom gospodarczym w rozwoju i zaproponowali następujące działania:
Podjecie uchwał w sprawie zwolnienia z podatku
1. budynki gospodarcze, od części powierzchni użytkowej powyżej 15 m2 w przypadku nie użytkowania tej powierzchni.
1. Powierzchnie budynków mieszkalnych zajętą na pomieszczenia piwniczne i strychy, z wyjątkiem przeznaczonych na cele mieszkalne i działalność inną niż rolnicza lub lesna.
1. Na okres 2 lat nieruchomości pod działalność gospodarczą będących własnością lub wieczystym użytkowaniu przedsiębiorców zatrudniających co najmniej 2 osoby przez okres co najmniej 1 roku , którzy nową rozpoczęta działalność uruchomili po 31.12.2002r.
1. Na okres 1 roku nieruchomości pod działalność gospodarczą o powierzchni do 100 m 2 będących własnością lub w wieczystym użytkowaniu przedsiębiorców , którzy nowo rozpoczętą działalność uruchomili po 31.12.2002r.
1. Na okres 1 roku nieruchomości pod działalność gospodarczą o powierzchni do 500 m 2 będących własnością lub w wieczystym użytkowaniu przedsiębiorców , którzy ponieśli po 31.12.2002r nakłady w wysokości co najmniej 2000 EURO związane z ociepleniem ścian, naprawą dachu, elewacji i wymianą stolarki zewnętrznej.
Podjecie uchwał w sprawie obniżenia o 50% podatku.
1. Na okres 2 lat nieruchomości pod działalność gospodarczą o powierzchni do 1000 m 2 będących własnością lub w wieczystym użytkowaniu przedsiębiorców którzy zatrudnili po 31.12.2002 co najmniej 2 osoby przez okres trwania ulgi.
1. Ze zwolnień może skorzystać przedsiębiorca dla którego kwota planowanej pomocy, łącznie z pomocą uzyskaną w ciągu trzech lat w różnych formach i z różnych źródeł nie przekracza 100.000 EURO.
Przedstawiono punkty, które mogły by aktywnie przeciwdziałać bezrobociu w naszej gminie. Dobrze by było, aby ludzie, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą poczuli wsparcie ze strony gminy. My jako ludzie prowadzący działalność jesteśmy w stosunku do innych gmin pokrzywdzeni, ponieważ w innych gminach zastosowano ulgi, a u nas nie. Następnie nawiązał do sprawy budowy gimnazjum w Białej Piskiej i zapytał się – czy została zrealizowana umowa zawarta z „Firmą PRIBO”, która miała zatrudnić 8 osób przy budowie I etapu Gimnazjum w Białej Piskiej. W tej chwili rozpoczęta została realizacja II etapu budowy i chciałby wiedzieć – czy zostały zrealizowane warunki umowy.
P. Burmistrz MiG - wyjaśnił, że w gminie Biała Piska są uchwalone najniższe podatki i opłaty lokalne. Ponadto stosują wszelkie ulgi dla zakładów pracy. Odnośnie bezrobocia , stwierdził, że gmina nie ma wpływu , ponieważ tą sprawą zajmuje się Powiatowy Urząd Pracy.
P. Tadeusz Rydzewski – powiedział że chciałby zaproponować dla Rady nie taki sposób jak to przedstawił P. Barma lecz upoważnić Burmistrza MiG , który by wyrażał swoją opinię na temat osób , które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą i zaciągają kredyty na ten cel.
P. Przewodniczący Rady Miejskiej - zobowiązał się ,że wniosek Towarzystwa Gospodarczego Miasta i Gminy Biała Piska zostanie ujęty i rozpatrzony przy podejmowaniu uchwał w sprawie opłat i podatków lokalnych na 2004r.
P. Władysław Wesołowski – Sołtys wsi Cibory- zwrócił się z wnioskiem o wykonanie remontu świetlicy i wyposażenia we wsi Cibory .
P. Burmistrz MiG – odpowiedział -,że po uchwaleniu budżetu gminy na 2003r Komisja merytoryczna ustali harmonogram remontów świetlic na 2003r.
P. Jerzy Dobrzycki – Przewodniczacy Rady Miejskiej - zwrócił uwagę, że w poprzedniej kadencji Rady nawet Komisja nie sprawdziła stanu technicznego świetlicy w tej miejscowości.
P. Jerzy Brzózka- sołtys wsi Kowalewo Zawnioskował o wykonanie remontu świetlicy w miejscowości Kowalewo.
P. Zarzecki Ryszard – sołtys wsi Szkody - zwrócił się z prośbą o wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za świetlicę w Szkodach. Ponadto zawnioskował o wymianę okien,, remont dachu. Poinformował, że młodzież bardzo by chciała zorganizować dyskotekę lecz nie ma możliwości , aby rozpalić w piecu. Prosił o wyposażenie tej świetlicy w stoły i krzesła.
P. Ryszard Kolator – Sołtys wsi Radysy – zwrócił uwagę na to, że kwota 30 tys. zł zaplanowana w budżecie gminy na remonty świetlic to „kropla w morzu” w porównaniu z potrzebami jakie są na terenie gminy Biała Piska. W tej chwili odbywa się to na zasadzie leczenia ran. Uważa ,że jest taki sam poziom rozwoju kultury w mieście jak na wsi. Dlatego należy zorganizować , wyremontować i wyposażyć świetlice dla młodzieży wiejskiej. Prosił o pomoc w wygospodarowaniu lokalu w miejscowości Radysy.
P. Dariusz Cimochowski – zwrócił uwagę że w przedstawionym budżecie gminy nie usłyszał ani o jednym grosiku, który byłby przeznaczony na zmniejszenie bezrobocia w naszej gminie. Wiadomo jest, że przy zatrudnieniu osób bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych , czy publicznych gmina musi zabezpieczyć środki finansowe w budżecie gminy. Przeznaczone są wysokie kwoty na wypłatę zasiłków z Opieki Społecznej. Gdyby bezrobocie zmniejszyłoby się wówczas nie zachodziłaby potrzeba środków finansowych dla Opieki. Stwierdził, że w ramach robót publicznych rok , rocznie są zatrudniane te same osoby
Zwrócił uwagę że na terenie miasta stoją puste budynki po byłym „Miarekxe”, które można by było wykorzystać na miejsca pracy . Lecz nic nie jest w tym zakresie czynione, aby ściągnąć inwestorów. Inne budynki , które stoją puste są zdemolowane, jak np. stara Plebania. W innych gminach są zakłady , które szyją zabawki dla dzieci, u nas lokale są lecz nie ma inwestorów. Brak jest inicjatywy ze strony władz lokalnych.
P. Burmistrz MiG – wyjaśnił, że praktycznie gmina stała się jedynym zakładem pracy na naszym terenie. Z budżetu gminy są przekazywane środki finansowe na płace dla bezrobotnych, gdzie później występują o ich refundację do Powiatowego Urzędu Pracy Natomiast prawdą jest to ,że ciągle są zatrudniane te same osoby. Zatrudniane są osoby, które przepracowały 7-8 miesięcy w danym roku i praktycznie brakuje im niewiele , aby mogły uzyskać zasiłek dla bezrobotnych . Takie osoby są zatrudniane w pierwszej kolejności. Wyjasnił,że remonty świetlic są wykonywane co rocznie. Wykonano już wiele remontów, ale czasami brak jest inicjatywy ze strony mieszkańców, aby zadbać o te lokale.
P. Dariusz Charubin – zapytał się – czy w budżecie gminy są zabezpieczone dodatkowe środki finansowe na dowożenie dzieci do szkół, jeśli zostanie podjęta decyzja o likwidacji szkół.

P. Burmistrz MiG – odpowiedział, że środki finansowe na ten cel są zabezpieczone na dowożenie uczniów do szkół. Dowożenie jest bardzo dobrze zorganizowane. Natomiast dodatkowe kursy autobusów będzie można pokryć z oszczędności z tytułu likwidacji szkół.
P. Bogdan Kowanacki - zwrócił uwagę ,że w budżecie gminy na schronisko dla zwierząt jest przeznaczona kwota 25 tys. zł, duża kwota jest na profilaktykę alkoholową w wysokości 80 tys. zł, natomiast na zatrudnienie osób bezrobotnych nie ma nic.
P. Robert Barma - zapytał się jakie jest zadłużenie gminy? – ile jest niezapłaconych faktur?
P. Burmistrz MiG – odpowiedział, że przy wykonaniu budżetu gminy za 2002r zostanie przedstawiona taka informacja na temat zadłużenia gminy.
P. Ryszard Zarzecki – przedstawił swoją sytuację rodzinną związaną z chorobami najbliższych. Aby leczyć dzieci sprzedawał własny majątek. Gdy był w krytycznej sytuacji zwrócił się o pomoc do Opieki Społecznej, odpowiedziano mu ,że są ludzie w gorszej sytuacji , bo są bez pracy. Natomiast on ma jeszcze 3 ha ziemi i może ją sprzedać. Takich podobnych sytuacji w gminie jest bardzo dużo. Takim osobom nikt nie pomaga. Jeśli w takich przypadkach zostanie umorzony podatek powstaje wieli krzyk. Nie rozumie dlaczego tak jest.
Przewodniczący Rady – podziękował za dyskusję na temat budżetu gminy i przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku dziennego obrad Sesji Rady Miejskiej.

Ad. pkt 7
1. P. Sławomir Duda – zapytał się -kto jest projektodawcą projektu budżetu gminy na 2003r? I czy kwota wydatków na OSP została obniżona przez Radę?
- Zawnioskował o zamontowanie lamp oświetleniowych we wsi Gruzy na istniejących
słupach przy dojazdach do domów.
- Zgłosił uwagi dotyczące pracy równiarki, która odśnieżała drogi z podniesionym pługiem.
1. P. Michał Żarski zawnioskował o zamontowanie lampy oświetlenia ulicznego
Zgłosił ponownie wniosek w sprawie wykonania remontu ul. Szkolnej w Drygałach.
- Zawnioskował o opracowanie harmonogramu remontów dróg i planowanych przy ul. Kolejowej w Drygałach.inwestycji przez Powiatowy Zarząd Dróg w Piszu i przesłanie go radnym.
1. P Elżbieta Sakowska – zwróciła się z prośbą o wygospodarowanie pomieszczenia na siłownię dla młodzieży.
4. P. Mirosław Kropiewnicki nawiązał do wniosku Komisji Finansów, Rozwoju Gospodarczego i d)s Bezrobocia Rady Miejskiej w Białej Piskiej dotyczącego zwiększenia o 30 tys zł środków finansowych w Dz. 750 Administracja publiczna – rozdz. 75022 rady gmin na diety radnych , ponieważ w tym dziale występuje deficyt przy projekcie budżetu gminy na 2003r . Ten projekt budżetu gminy był opracowany przez Zarząd MiG poprzedniej kadencji Rady. W projekcie budżetu zaproponowano kwotę 100 tys zł na diety dla radnych. Natomiast według jego wyliczeń ta suma zabezpieczała wydatki na diety radnych. Nowa Rada uchwaliła diety , które zostały zwiększone w porównaniu do poprzedniej kadencji Rady. W poprzedniej kadencji było 22 radnych i 7 osób spoza Rady. Według jego wyliczeń poprzednia Rada na diety radnych przeznaczała 142.768,44 zł . W tej kwocie jest także ujęty ryczałt Zastępcy Burmistrza MiG. W porównaniu z poprzednią kadencją Rady te koszty są zwiększone. W tej chwili kwota ta wynosi 131.005,92 zł rocznie na diety radnych. Następnie przedstawił jak kształtowała się wysokość diet poszczególnych członków Rady poprzedniej kadencji i obecnej i tak:
Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej – otrzymywał kwotę 408,91 zł, a obecnie otrzymuje 601,34 zł,
Przewodniczący Komisji otrzymywali – 408,91 zł , a obecnie otrzymują –601,34 zł
Zastępcy Przewodniczących komisji , takich funkcji o dodatkowych dietach nie było , a obecnie zostały wprowadzone . Wysokość diet wynosi 481,07 zł,
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej otrzymywał kwotę 408,91 zł , obecnie otrzymuje 721,61 zł,
Radni otrzymywali kwotę 192,43 zł , natomiast obecnie otrzymują 240,54 zł
Sołtysi 50 zł za udział w obradach Sesji , obecnie otrzymują 70,00 zł,
Członkowie Komisji spoza składu Rady otrzymywali 100,00 zł , obecnie nie ma takich osób,
Zastępca Burmistrza MiG otrzymywał wynagrodzenie 1.202,67 zł.
Następnie wyjaśnił, że również głosował za ustaleniem procentowym wysokości diet dla Radnych , natomiast został wprowadzony w błąd przez Radcę Prawnego, ponieważ sądził, że stawki będą liczone od kwoty 1.200 00 zł. Natomiast stawki procentowe diet są liczone od kwoty 2.400.00 zł.
Druga rzecz , która go bardzo nurtuje to uchwalone wynagrodzenie dla Burmistrza MiG, gdzie w innych gminach wójtowie mają wyższe wynagrodzenie.
Zapytał się dlaczego Komisja przedstawia wniosek, który nie był omawiany na innych komisjach stałych Rady.
Następnie zaproponował ustalenie następujących wysokości diet dla Radnych i tak:
Przewodniczący Rady Miejskiej – 1.202,67 zł
Zastępcy Przewodniczącego Rady Miejskiej – 408,91 zł
Radni – 240,54 zł.,
Ponadto nawiązał do spraw przedwyborczych i stwierdził, że nieprawne było działanie grupy radnych , która popierała kandydata na Burmistrza. Podkreślił, że takie działanie było nieprawne, ponieważ Komitety Wyborcze mogły tak postępować , a nie grupa radnych.
Przewodniczący Rady – powiedział że jeśli to było nieprawne to proszę podać podstawę prawną ?
P. Mirosław Kropiewnicki - wrócił się do Wysokiej Rady o ustosunkowanie się do jego propozycji , którą przedstawił.
P. Wojciech Zieliński – Wiceprzewodniczący Rady – powiedział że bardzo ładnie Pan Mirosław Kropiewnicki to wszystko wyliczył, ale nie wyliczył jednej rzeczy – ile wynosiła średnia wysokość diety za okres całej kadencji Rady ? Dlaczego Pan o tym nie powiedział że Pan przez okres dwóch lat pobierał 40% tej kwoty, która na dzień dzisiejszy wynosiłaby kwotę 960 zł. Przewodniczący Rady w pewnym momencie poprzedniej kadencji Rady pobierali kwoty w wysokości 2.500 zł . Wyliczy Pan średnią za okres czterech lat i okaże się ,że poprzednia Rada pobierała znaczne większe diety.
Przewodniczący Rady – zwrócił się do Radnego Mirosława Kropiewnickiego, aby zaprzestał on prowadzenie polemiki podczas obrad Sesji Rady. Prosił o sprecyzowanie konkretnego wniosku.
P. Mirosław Kropiewnicki – poinformował że na początku poprzedniej kadencji Rady wysokość diet wynosiła i tak:
Przewodniczący Rady – 2.571,38 zł
Zastępca Przewodniczącego Rady- 514,20 zł
Przewodniczący Komisji 514,20 zł
Członkowie Zarządu MiG- 685,60 zł
Radni – 342,80 zł
Członkowie Komisji spoza składu Rady – 171,40 zł sołtysi – 85.70 zł.
W 2000r grupa 9 Radnych złożyła wniosek o obniżenie diet radnych. W wyniku ,którego Rada dokonała obniżenia o 200 zł ustalonej wysokości diet..
Przewodniczący Rady – zwrócił uwagę, na to ,że Radny nie zgłasza konkretnego wniosku, natomiast porównuje sprawy z poprzedniej kadencji Rady i obecnej.
W tym momencie przywołał Radnego Mirosława Kropiewnickiego „do rzeczy”
Radny Mirosław Kropiewnicki zgłosił wniosek o obniżenie diet dla radnych.

Ad. pkt 8

1. P. Robert Barma – zgłosił wnioski dotyczące:
- wykonania chodnika przy ul. Marii Konopnickiej w Białej Piskiej,
- prawidłowego oznakowania miasta Biała Piska w taki sposób, aby przejezdne osoby wiedziały, gdzie mogą się zatrzymać i zaparkować samochody,
- poddał pod rozwagę utworzenie parkingu dla pojazdów w miejscu , gdzie obecnie jest skwer – obok CPN-u w mieście Biała Piska,
- zapytał się – ile wynosi zadłużenie gminy z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz emisji obligacji komunalnych oraz wykonanych inwestycji i niezapłaconych faktur z tego tytułu ?
- czy została zrealizowana umowa zawarta z Firmą „PRIBO” –Ełk w sprawie zatrudnienia 8 osób bezrobotnych przy budowie I etapu Gimnazjum w Białej Piskiej i ile miejsc pracy zabezpieczono przy realizacji II etapu budowy ?
1. P. Władysław Wesołowski – Sołtys wsi Cibory – zgłosił uwagi dotyczące niedokładnego i pobieżnego odśnieżania dróg w okresie zimowym. Podał przykład, że piaskarka odśnieżyła drogę tylko do wsi ,a dalej przez wieś droga nie była nieprzejezdna nawet dla autobusu, który dowozi dzieci do szkoły.
Następnie zawnioskował o dokończenie remontu drogi na odcinku Cibory – Danowo.
1. P. Zduńczyk Mieczysław- Sołtys wsi Drygały – zawnioskował w sprawie zorganizowania świetlicy dla młodzieży w miejscowości Drygały. Zgłosił uwagę w sprawie niecałkowitego odśnieżania ul. Szkolnej w Drygałach .
1. P. Grzegorz Dobrzycki – Sołtys wsi Bełcząc - zgłosił uwagi, co do pracy operatora równiarki, który niedokładnie odśnieżał drogi. Stwierdził, że praca równiarki była wykonywana bezskutecznie, ponieważ nie można było przejechać po niej nawet ciągnikiem.
1. P. Malinowski Jan – sołtys wsi Giętkie – zaproponował, aby sołtysi podpisywali kartę dla operatora równiarki po wykonaniu prac w zakresie odśnieżania dróg gminnych.
1. P. Zarzecki Ryszard – Sołtys wsi Szkody – zawnioskował o zamontowanie lampy oświetlenia ulicznego przy świetlicy wiejskiej w Szkodach.
1. P. Bogusław Bednarski – zawnioskował o niezwłoczną realizację wniosku złożonego podczas Sesji Rady Miejskiej w miesiącu grudniu 2002r. dotyczącego naprawy oświetlenia ulicznego na przejściu dla pieszych w kierunku Przedszkola w Bemowie Piskim.
1. P. Jan Bąbka - zawnioskował o rozważenie możliwości wykonania zatoczki dla autobusów dowożących dzieci do szkoły przy SP w Białej Piskiej na ul. Kajki, ponieważ obecna sytuacja związana z zatrzymywaniem się autobusów może doprowadzić do tragedii.
1. P. Andrzej Karwowski – Sołtys wsi Łodygowo – zawnioskował o odnowienie i ustawienie nowych tablic z nazwami miejscowości na terenie Gminy Biała Piska.
Zawnioskował o zorganizowanie boiska dla dzieci oraz świetlicy w miejscowości Łodygowo.
- zgłosił wniosek dotyczący wykonania remontu drogi poprzez położenie dywanika asfaltowego na drodze Świdry – Łodygowo, oraz wykonanie naprawy bruku we wsi Łodygowo ( po wykonywanych pracach wodociągowych ).
1. P. Jerzy Brzózka – Sołtys wsi Kowalewo- zawnioskował o wykonanie remontu świetlicy w miejscowości Kowalewo.
1. P. Dariusz Cimochowski – zgłosił wnioski dotyczące :
- wytyczenia zatoczki dla autobusów przy przystanku autobusowym ( przy kawiarni P. Juśla) i ustawienie znaku zakazu i postoju autobusów przy ul. Mickiewicza w Białej Piskiej.
- wykonanie remontu ul. Plac Mickiewicza w Białej Piskiej od ul. Żeromskiego do ul. Targowej),
- uporządkowanie skweru (za ratuszem od strony CPN-u) i rozważenie możliwości utworzenia w tym miejscu parkingu dla samochodów.
- Usunięcia bądź odpowiedniego zabezpieczenia pojemników na śmieci stojących przy chodnikach i ulicach w mieście Biała Piska.
1. P. Bogdan Kownadzki - zapytał się – czy plac przy delikatesach P.R. Wyrwasa jest jego własnością - czy gminy? Następnie zwrócił uwagę na to, że pojazdy tam parkujące uniemożliwiają przejście dla pieszych.
1. P. Ryszard Kolator – Sołtys wsi Radysy- zawnioskował o niezwłoczne zabezpieczenie zbiornika na ścieki w miejscowości Radysy oraz dokonanie zmiany lokalizacji przystanku autobusowego dla miejscowości Radysy w bardziej bezpieczne miejsce na drodze Biała Piska – Kumielsk.
P. Leszek Rakowski – Zastępca Zarządu Dróg Powiatowych w Piszu – powiedział, że podczas dzisiejszych obrad dużo uwagi poświecono spraw reorganizacji sieci szkolnej. Dużo było dyskusji na temat dowożenia dzieci do szkół. Uzasadniano, że likwidacja szkół wiejskich będzie korzystna dla gminy i dla dzieci, które bardziej się rozwijają w dużych szkołach. Ale nikt nie bierze tego pod uwagę, że codziennie coraz więcej dzieci spotyka się na drogach. Zdarzają się często przypadku ,że godziny odjazdu autobusu nie zawsze odpowiadają wszystkim dzieciom. Z doświadczeń pracowników Zarząd Dróg wynika że małe dzieci po lodzie i po śniegu, często idące środkiem drogi wracając ze szkoły do domu. Taki obraz jest niepokojący, bo dzieci są narażone na niebezpieczeństwo, o którym nikt nie mówi. Następna sprawa niepokojąca , to problem pojazdów, którymi są dowożone dzieci. Często stan techniczny budzi wiele zastrzeżeń. Przepisy o ruchu drogowym wyraźnie określają jakimi pojazdami mają być dowożone dzieci. Okazuje się ,że autobusy są przepełnione, nie oznakowane. Przystanki autobusowe, często ustawione w niewłaściwych miejscach, bądź ich brakuje. Gdy proponują właściwe miejsca na ustawienie przystanków, nie zgadzają się na to. właściciele gruntów. Brak jest środków finansowych na przystanki autobusowe i na remonty dróg. Ale o tym nikt nie mówi, że codziennie spotyka się wiele uczniów na drogach, które wracają pieszo ze szkoły do domu. Następna sprawa to odśnieżanie dróg Drogi mają wielu właścicieli. Są drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne. Zarząd Dróg w Piszu posiada bardzo małe środki finansowe na ten cel. Fundusze wynoszą 80 gr. na m2 drogi. Na tej podstawie można sobie wyobrazić , jaką pracę można wykonać za taką kwotę. W związki z taką sytuacją większość dróg powiatowych nie jest przewidziana do utrzymywania w okresie zimowym. Za przykład podał drogę Dmusy – Lipińskie – Skarżyn, gdzie dzieci nie były dowożone do szkoły , bo tej drogi nigdy nie odśnieżali w okresie zimowym. Podobnie jak drogę Danowo- Cibory. Inna sprawa, która była poruszana przez mieszkańców to znaki drogowe. W tej sprawie muszą zdecydować, albo będą stały same znaki , a remonty nie będą wykonywane. Odnośnie stanu dróg , o których mówili sołtysi. Jeśli we wsi jest droga brukowa to nie należy jej zmieniać, ponieważ nie ma problemów z odpływem wody itp. Jeśli będą położone asfalty, wówczas będzie problem z szybką jazdą samochodów. Jeśli chodzi o tablice z nazwami miejscowości, stwierdził że giną one bez śladu wraz ze słupami. Wyjasnił,że ten problem starają się w miarę możliwości finansowych rozwiązywać. Stan nawierzchni dróg powiatowych ulega poprawie.
Rany Michał Żarski – zaproponował, aby Pan Dyrektor Zarządu Dróg dokonał analizy zgłoszonych wniosków. I na tej podstawie opracować harmonogram remontów dróg i przesłać go radnym.
Przewodniczący Rady – zapytał się – czy Zarząd Dróg w Piszu w najbliższym czasie planuje wykonanie remontu drogi Kowalewo – Mkilewo ?
P. Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych – odpowiedział, że ze względu na brak środków finansowych nie planują takiego remontu.



Ad. pkt 5 „Podjęcie uchwał w sprawie ” podpunkt 1 uchwalenia budżetu na rok 2003r.;
Przewodniczący Rady – poprosił P. Bazylego Adamca – Przewodniczącego Komisji Finansów, Rozwoju Gospodarczego i d)s Bezrobocia Rady Miejskiej o przedstawienie wniosków dotyczących budżetu gminy na 2003r.
P. Bazyl Adamiec – wyjaśnił, że podczas obrad Sesji padło stwierdzenie ,że Komisja Finansów Rozwoju Gospodarczego i d)s Bezrobocia bez uzgodnienia z innymi komisjami wystosowała wnioski. Jest to nieprawdą, ponieważ została zachowana cała procedura związana z rozpatrzeniem projektu budżetu na 2003r.
W pierwszej kolejności komisje stałe dokonały analizy projektu budżetu i wnioski skierowały do Komisji Finansów, Rozwoju Gospodarczego i d)s Bezrobocia .
Obyło się posiedzenie komisji z udziałem Przewodniczących komisji stałych Rady, na którym dokonano analizy wszystkich wniosków i skierowano je do Burmistrz MiG.
Burmistrz MiG w odpowiedzi wyraził akceptację na wymienione wnioski zawarte w pkt. 1,2 i 5, które brzmią:

W zał. Nr 2 Wydatki:
1. Dział 010 Rolnictwo- rozdz.01010 – infrastruktura wodociągowania i sanitarna wsi – dodać zapis w brzmieniu: (wyszczególnienie miejscowości podlegających wodociągowaniu ustali Rada Miejska w oparciu o wnioski i opinie merytorycznych komisji stałych Rady Miejskiej).
1. Dział 600 – Transport i łączność w punkcie 3 , 4 i 5 dodać zapis w brzmieniu : (szczegółowy zakres robot określi Rada Miejska w oparciu o wnioski i opinie merytorycznych komisji stałych Rady Miejskiej).
W punkcie 5 P. Burmistrz MiG proponuje zwiększyć wydatki na wypłatę diet radnym o kwotę 26.000 zł, które nie zostały zabezpieczone w projekcie budżetu na 2003r oraz kwotę 2.000 zł na zakup napojów na obrady Sesji.
Pokreślił ,że Komisja zdaje sobie sprawę , że opracowany projekt budżetu gminy przez Burmistrza MiG na 2003r jest profesjonalny i jest to budżet przetrwania. Praktycznie komisja nie miała możliwości żadnych ruchów.
Stwierdził , że Komisja Finansów Rozwoju Gospodarczego i d)s Bezrobocia Rady Miejskiej w Białej Piskiej podtrzymuje wnioski zawarte w punkcie 3 tj.

1. Dział 750 Administracja publiczna - rozdz. 75023 – urzędy gmin zmniejszyć o kwotę
90 tys. z przeznaczeniem na zwiększenie niżej wymienionych wydatków:
1. rozdz. 75022 rady gmin – wydatki rzeczowe o kwotę 20 tys. zł z przeznaczeniem na zakup kopiarki cyfrowej, wydawnictwo Biuletynu Rady Miejskiej oraz dyspozycji Przewodniczącego Rady Miejskiej (na ekspertyzy, powołania rzeczoznawców biegłych itp.).
1. Dział 853 Opieka społeczna
- rozdz. 85314 zasiłki - zwiększyć o kwotę 10.000 zł,
- rozdz. 85395 – pozostała działalność zwiększyć o kwotę 20.000 zł z przeznaczeniem na dożywianie uczniów w szkołach,
1. Dział 854 Edukacyjna opieka wychowawcza – zwiększyć o 10.000 zł z przeznaczeniem na wypłatę stypendiów dla uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce.
Dział 900 Gospodarka komunalna – rozdz. 90013 – schroniska dla zwierząt – zwiększyć o kwotę - 10.000 zł.
Odpowiedź Burmistrza MiG jest następująca: „ W projekcie budżetu gminy na 2003r na opiekę społeczną ze środków własnych budżetu gminy na zadania : wypłaty zasiłków i dożywianie uczniów przeznaczono kwotę 120.000 zł. Jest to kwota wystarczającą na pokrycie zapotrzebowania na te wydatki.
Ponadto wnioskowana kwota 10.000 zł w Dz. 854 Edukacyjna Opieka Wychowawcza z przeznaczeniem na wypłatę stypendium dla uczniów nie znajduje uzasadnienia, gdyż stypendium może być przyznane na dojazd do szkoły, dożywianie, zakwaterowanie, zakup podręczników szkolnych. Gmina wywiązuje się z tego zadania poprzez opiekę społeczną dla osób, które mieszczą się w kryteriach dochodowych, dowóz do szkół opłacany ze środków gminy. Na ten cel środki własne z budżetu gminy na sfinansowanie zadań w tym dziale wynoszą 309.957 zł.
Dz. 900 – Gospodarka Komunalna. Z wnioskowanej kwoty 10.000 zł na schronisko dla zwierząt Burmistrz MiG przychyla się i proponuje , aby wydatki na ten cel zwiększyć o kwotę 5.000 zł. Kwota ta winna zabezpieczyć wydatki na utrzymanie schroniska, które wynosić będą 30.000 zł.
W związku z tym zawnioskował o przeznaczenie kwoty 10.000 zł na remont stołówki w Bemowie Piskim ze względu na duże zalecenia SANEPIDU.
- 10.000 zł na Gimnazjum w Białej Piskiej,
- 5.000 zł na Dz. 010 Rolnictwo –rozdz. 01010 infrastruktura wodociągowa i sanitarna wsi.
P. Dariusz Charubin – prosił o sprecyzowanie konkretnych wniosków, które zostały zaakceptowane przez Burmistrza, a które nadal podtrzymuje Komisja Finansów.
P. Bazyl Adamiec – wyjasnił,że proponowana kwota przez Komisję w wysokości 20.000 zł na dożywianie uczniów w szkołach , po wyjaśnieniach P. Burmistrza ,że na ten cel są zabezpieczone środki finansowe w pełnej wysokości. W związku z tym zawnioskował aby kwotę 20.000 zł przeznaczyć na:
10.000 zł – na remont stołówki w Bemowie Piskiem,
10.000 zł na Gimnazjum w Białej Piskiej.
P. Dariusz Charubin zwrócił uwagę, że pewne propozycje Komisji Finansów nie uzyskały akceptacji Burmistrza MiG , co jest dla niego jednoznaczne ,że nie będzie głosowania nad tymi wnioskami.
Radny Michał Żarski – ustosunkował się do wypowiedzi Radnego Dariusza Charubina i wyjasnił,że to nie jest tak jak mówi radny. Wnioski do budżetu gminy nie mogą być zgłaszane jeżeli nie mają źródła pokrycia. A jeśli wskazane jest z czego zmniejszyć , a gdzie zwiększyć mogą być zgłaszane.
Radny Adam Sobolewski – wyjaśnił, że podczas posiedzeń komisji stałych były zgłaszane wnioski, do których było wskazane źródło pokrycia tych potrzeb. Ogólne wnioski z posiedzenia Komisji Finansów były wystosowane do Burmistrza MiG. I jeśli P. Burmistrz MiG wyjasnił,że np. kwota 20 tys zł z przeznaczeniem na dożywianie uczniów w szkołach jest niekonieczna, bo są środki finansowe w pełni zabezpieczone na ten cel. W związku z tym P. Bazyl Adamiec w dniu dzisiejszym wnioskuje o przeznaczenie kwoty 20 tys zł na inne cele.
Następnie zaproponował , aby każdy wniosek Komisji Finansów był głosowany niezależnie czy został zaakceptowany przez Burmistrza MiG , czy też nie.
Radca Prawny P. Piotr Wojtkiewicz - poinformował ,że każdy wniosek powinien być przeczytany , ponadto należy zapoznać Wysoka Radę – czy Burmistrz MiG przychylił się do wniosku , czy też nie i Rada powinna głosować.
P. Bazyl Adamiec – Przewodniczący Komisji Finansów Rozwoju Gospodarczego i d)s Bezrobocia Rady Miejskiej przedstawił wnioski do budżetu gminy na 2003r.
1. Wniosek

Dział 750 Administracja publiczna - rozdz. 75023 – urzędy gmin zmniejszyć o kwotę
90 tys.
Przewodniczący Rady Miejskiej – poddał pod głosowanie w)w wniosek. Zapytał się – kto z Państwa Radnych jest za podjęciem w)w wniosku – zechce podnieść rękę?
Następnie stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego Rada jednogłośnie podjęła wniosek o zmniejszenie z Dz. 750 Administracja Publiczna kwoty 90 tys. zł.
2. Wniosek
rozdz. 75022 rady gmin – wydatki rzeczowe zwiększyć o kwotę 20 tys. zł z przeznaczeniem na zakup kopiarki cyfrowej, wydawnictwo Biuletynu Rady Miejskiej oraz dyspozycji Przewodniczącego Rady Miejskiej (na ekspertyzy, powołania rzeczoznawców biegłych , na potrzeby Rady Miejskiej ).
Przewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa Radnych jest za w)w wnioskiem zechce podnieść rękę.? Następnie stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego Radni jednogłośnie przyjęli w)w wniosek.

3. Wniosek

Dział 853 Opieka społeczna
- rozdz. 85314 zasiłki - zwiększyć o kwotę 10.000 zł,
Przewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa Radnych jest za w)w wnioskiem zechce podnieść rękę?
Następnie stwierdził, że w wyniku głosowania jawnego Rada jednogłośnie przyjęła w)w wniosek.

4. Wniosek
Dział 900 Gospodarka komunalna – rozdz. 90013 – schroniska dla zwierząt – zwiększyć o kwotę – 5..000 zł.
Przewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa Radnych za przyjęciem w)w wniosku zechce podnieść rękę?
Następnie stwierdził że w wyniku głosowania jawnego Rada jednogłośnie przyjęła w)w wniosek.
5. Wniosek
Dział 801 Oświata i Wychowanie - zwiększyć o kwotę 10.000 zł z przeznaczeniem na remont stołówki w Bemowie Piskim .
Przewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa Radnych jest za podjęciem w)w wniosku zechce podnieść rękę?
Następnie stwierdził, że w wyniku głosowania jawnego przy 14 głosach „za” i 1 „wstrzymującym się” Rada przyjęła w)w wniosek. Przewodniczący Rady jednocześnie zobowiązał P. Skarbnik do właściwego dostosowania Działów rozdziałów w budżecie gminy zgodnie z pojętym wnioskiem przez Rade Miejską.
6.Wniosek
Kwotę - 10.000 zł na dz. 801 80110 Oświata - na Gimnazjum z przeznaczeniem na zajęcia dydaktyczno wyrównawcze
Uzasadnienie do wniosku przedstawił P. Adam Sobolewski, a następnie złożył wniosek na ręce Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej./ stanowi załącznik do niniejszego protokołu/
W związku z tym, że na Radzie podsumowującej w Publicznym Gimnazjum w Białej Piskiej ten problem przedstawiła Pani Pedagog na podstawie badań psychologiczno – pedagogicznych przeprowadzonych przez Powiatową Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną w Piszu stwierdza się iż 59 uczniów Publicznego Gimnazjum w Białej Piskiej / co stanowi 11%/ posiada stwierdzone opóźnienie w uzyskiwaniu osiągnięć edukacyjnych, wynikające z różnego rodzaju dysfunkcji lub deficytów rozwojowych. W chwili obecnej zachodzi konieczność zorganizowania dodatkowo 12 godzin zajęć dydaktyczno- wyrównawczych , co pozwoli na zlikwidowanie opóźnień w uzyskiwaniu osiągnięć edukacyjnych lub złagodzi bądź wyeliminuje zaburzenia stanowiące powód objęcia ucznia daną formą pomocy. Do tej pory zajęcia takie były prowadzone nieodpłatnie przez niektórych nauczycieli naszego Gimnazjum w Białej Piskiej. Jednak ich liczba jest niewystarczająca. Zajęcia te nie mogą być organizowane w ramach godzin dyrektorskich, ponieważ wiązałoby się to ze zmianą planu nauczania naszej szkoły i rezygnacją z nauki dodatkowego języka obcego. Zgodnie z zaleceniami PPP-P w Piszu w szkole , we własnym zakresie organizowana jest pomoc psychologiczno- pedagogiczna w formie zajęć korekcyjno – kompensacyjnych oraz indywidualnej terapii pedagogicznej. Należy zauważyć ,że 3- % ogólnej liczby uczniów Publicznego Gimnazjum w Białej Piskiej pochodzi z rodzin popegerowskich, ponad 50% - z terenów wiejskich, co sprawia , iż w naszej szkole przypada w udziale szczególna rola wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży.
Dlatego zwraca się z wnioskiem o uwzględnienie w budżecie gminy na 2003r kwoty 10.tys zł na ten cel.

P. Stanisław Krzykowski – Kierownik ZOPO – wyjasnił,że problem , który przedstawił Radny Adam Sobolewski istnieje w każdej szkole na terenie naszej gminy. Dlatego należy się zastanowić się , czy środki finansowe przyznać na ten cel tylko jednej szkole. Inne placówki także zgłoszą się o dofinansowanie z budżetu gminy.
P. Radny Dariusz Charubin – stwierdził ,że wniosek jest niezasadny, ponieważ przedstawiony został problem tylko jednej szkoły. Brak jest badań jak ten problem występuje w innych szkołach. Dlatego zaproponował, aby wejść w kontrakt z Poradnią i przeanalizować ogólnie problem wszystkich szkół na terenie naszej gminy.
P. Radny Adam Sobolewski – podtrzymał zgłoszony wniosek i zwrócił się do przewodniczącego Rady Miejskiej o poddanie go pod głosowanie.
Przewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa jest za tym , aby przeznaczyć kwotę 10 tys zł dla Publicznego Gimnazjum w Białej Piskiej w Dz. 801. 80110 na realizację godzin wyrównawczych zgodnie z wnioskiem Radnego Adama Sobolewskiego – zechce podnieść rękę?
Następnie stwierdził że w wyniku głosowania jawnego Rada stosunkiem głosów 11 „za” , 2 przeciwnych i 2 „wstrzymujących się Rada przyjęła w)w wniosek.

7 .Wniosek
P. Adam Sobolewski – zawnioskował o przekazanie kwoty 7 tys zł na dz. Dz. 010 Rolnictwo – rozdz. 01010 infrastruktura wodociągowa i sanitarna – wydatki na finansowanie budowy wodociągów
Przewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa Radnych jest za podjęciem w)w wnioski zechce podnieść rękę?
Stwierdził , że w wyniku głosowania jawnego Rada jednogłośnie przyjęła w)w wniosek.
8. Wniosek
dz. 750 Administracja publiczna – rozdz. 75022 rady gmin - diety radnych – zwiększyć o kwotę około 28.000 zł (deficyt występujący przy projekcie budżetu gminy na 2003r.).

Przewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa Radnych jest podjęciem w/w wniosku zechce podnieść rękę ?
Stwierdził , że w wyniku głosowania jawnego Rada jednogłośnie przyjęła w)w wniosek.
P. Mirosław Kropiewnicki - zgłosił wniosek, aby 28 tys zł przeznaczyć na wodociagowanie wsi.
Przewodniczący Rady – poddał pod głosowanie wniosek Radnego Mirosława Kropiewnickiego dotyczący zwiększenia środków finansowych w wysokości 28 tys zł na wodociągowanie wsi.
Następnie stwierdził ,że Rada stosunkiem głosów 2 „za” 8 „przeciwnych „ i 5 „wstrzymujących się” odrzuciła wniosek Radnego Mirosława Kropiewnickiego.

9.Wniosek
Komisja wnioskuje o zatrudnienie do dyspozycji Rady .Miejskiej Radcy Prawnego dzieląc środki finansowe po 50% otrzymywanego wynagrodzenia /P. Piotra Wojtkiewicza/
Przewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa Radnych jest za podjęciem w)w wnioski zechce podnieść rękę?
Stwierdził , że w wyniku głosowania jawnego Rada stosunkiem głosów 11”za” 2 „przeciwnych ‘ 2 „wstrzymujących podjęła w)w wniosek.

10. Wniosek

Dział 010 Rolnictwo- rozdz.01010 – infrastruktura wodociągowania i sanitarna wsi – dodać zapis w brzmieniu: (wyszczególnienie miejscowości podlegających wodociągowaniu ustali Rada Miejska w oparciu o wnioski i opinie merytorycznych komisji stałych Rady Miejskiej).
Przewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa Radnych jest za podjęciem w)w wnioski zechce podnieść rękę?
Stwierdził , że w wyniku głosowania jawnego Rada jednogłośnie przyjęła w)w wniosek.

11 Wniosek

Dział 600 – Transport i łączność w punkcie 3 , 4 i 5 dodać zapis w brzmieniu : (szczegółowy zakres robot określi Rada Miejska w oparciu o wnioski i opinie merytorycznych komisji stałych Rady Miejskiej).
Przewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa Radnych jest za podjęciem w)w wnioski zechce podnieść rękę?
Stwierdził , że w wyniku głosowania jawnego Rada jednogłośnie podjęła w)w wniosek .
2. Wniosek - P. Adam Sobolewski zgłosił niżej wymieniony wniosek:
Dz. 750

Administracja Publiczna rozdz. 75095 pozostała działalność 65 tys zł – wydatki w zakresie promowania zadań z kultury fizycznej i sportu . Szczegółowe zasady promowania zadań określa Burmistrz w oparciu o opinie komisje merytorycznej (Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu)
Przewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa Radnych jest za podjęciem w)w wnioski zechce podnieść rękę?
Stwierdził , że w wyniku głosowania jawnego Rada jednogłośnie podjęła w)w wniosek .

13 Wniosek – zgłosił Bazyl Adamiec
Dz. 801 Oświata i wychowanie – zmniejszyć środki finansowe o kwotę 235.000 zł z „budowa Gimnazjum” i przeznaczyć je na remonty szkół. Plan remontów szkół ustali Rada Miejska w oparciu o opinię merytorycznej komisji Rady Miejskiej i dyrektorów szkół.
P. Andrzej Kurzatkowski – Burmistrz MiG – zwrócił się z prośbą do Wysokiej Rady , aby pozostawić tą kwotę w tym dziale, ponieważ gmina zawarła umowę z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu na dofinansowanie 750.000 zł . Warunkiem uruchomienia tej kwoty jest udokumentowanie poniesionej przez gminę dwukrotnej wartości dofinansowania. Zmniejszenie środków poniesie za sobą zwrot otrzymanej dotacji w roku 2002r jak również nie otrzymanie dotacji w 2003r. Powiedział że ze swojej strony zobowiązuje się znaleźć ta samą kwotę na remonty szkół z innych źródeł.
P. Michał Żarski – wyjasnił,że Komisja Oświaty , Kultury , Zdrowia i Sportu Rady Miejskiej w Białeuj Piskiej zaproponowała taki wniosek w oparciu o wnioski złożone przez P. Stanisława Krzykowskiego. Remonty szkół są konieczne i zasadne.
Wyraził pozytywne stanowisko odnośnie propozycji P. Burmistrza MiG
P. Bazyl Adamiec – Przewodniczący Komisji Finansów Rozwoju Gospodarczego i d)s Bezrobocia na podstawie propozycji Burmistrza MiG zaproponował wycofanie w)w wniosku.
P. Michał Żarski – zaproponował dokonanie następującego zapisu.
W związku z propozycją P. Burmistrza MiG ,że znajdzie środki finansowe na remonty szkół w wysokości 235 tys zł Komisja wycofuje wniosek dotyczący zmniejszenia środków o kwotę 235 tys zł z Dz. 801 Oświata.
Przewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa Radnych jest za podjęciem w)w wnioski zechce podnieść rękę?
Stwierdził , że w wyniku głosowania jawnego przy 13 głosach „za” i 2 wstrzymujących się Rada przyjęła w)w wniosek .

Przewodniczący Rady – odczytał projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu na rok i poddał ją pod głosowanie wraz z wniesionymi poprawkami .
W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 15 radnych.
Przewodniczący Rady stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego radni jednogłośnie podjęli:

UCHWAŁĘ Nr V (26)2003
w sprawie uchwalenia budżetu na rok 2003r.



P. Radny Bazyl Adamiec – poprosił o zwolnienie z obrad Sesji , z powodu choroby

Ad. pkt. 9 podpunkt 2
uchwalenia Statutu Miasta i Gminy Biała Piska. – Przewodniczący Rady – poinformował ,że projekt Statutu Miasta i Gminy został opracowany przez Doraźną Komisję Statutową. Komisje stałe Rady zapoznały się z w)w projektem na swych posiedzeniach.
Zapytał się – czy są uwagi, wnioski , bądź inne propozycje zmian do Statutu Miasta i Gminy.
Radny Michał Żarski – zawnioskował o wykreślenie § 17 pkt. 1 i 2
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek Radnego Michała Żarskiego
Stwierdził że Rada w wyniku głosowania jawnego jednogłośnie przyjęła w)w poprawkę

P. Radca Prawny UMiG – zaproponował , aby w zał Nr 3 dopisać „ Szkoła Filialna w Kowalewie, Szkodach i Orłowie.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wyżej wymieniona poprawkę do Statutu Miasta i Gminy.
Stwierdził że Rada w wyniku głosowania jawnego jednogłośnie przyjęła w)w poprawkę.

Radny Mirosław Kropiewicki – zgłosił wniosek, aby w § 61 pkt 1 który brzmi” Warunkiem utworzenia klubu jest zadeklarowanie w nim udziału przez co najmniej 5 radnych.” Zmienić ilość na 3 radnych .
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wyżej wymieniona poprawkę do Statutu Miasta i Gminy.
Stwierdził że Rada w wyniku głosowania jawnego stosunkiem głosów 4 „za” 9 „przeciw” i 1 wstrzymującym się odrzucała w/w poprawkę zgłoszoną przez Radnego Mirosława Kropiewnickiego.
Innych uwag i wniosków nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady – zapytał się kto z Państwa radnych jest za podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Miasta i Gminy wraz z przyjętymi poprawkami zechce podnieść rękę.
W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 14 radnych.
Przewodniczący Rady - – stwierdził ,że Rada w wyniku głosowania przy 13 głosach „za” i 1 „ wstrzymującym się podjęła:

Uchwalę Nr V ( 27) 2003r
w sprawie uchwalenia Statutu Miasta i Gminy Biała Piska


Przewodniczący Rady – złożył podziękowania dla Komisji Statutowej za włożony wkład pracy , szczególnie dla radnego Miachała Żarskiego, który największy wkład pracy włożył przy opracowywaniu Statutu Miasta i Gminy Biała Piska.

Ad. pkt. 9 podpunkt 3


Przewodniczący Rady – przedstawił projekt uchwały w sprawie zarządzenia wyborów do organów samorządu mieszkańców Miasta i Gminy Biała Piska;

Zapytał się Wysokiej Rady – czy są uwagi lub inne propozycje do w)w projektu uchwały?
P. Adam Sobolewski zaproponował wykreślenie w zał. Nr 1 daty 5.03.2003 , a w to miejsce wstawienie 6.03.2003r.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie w)w poprawkę, która w wyniku głosowania jawnego została przyjęta jednogłośnie.
Uwag i innych propozycji zmian nie wniesiono.
Przewodniczący Rady – odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 14 radnych
Przewodniczący Rady – stwierdził ,że Rada w wyniku głosowania jawnego jednogłośnie podjęła :

U C H W A Ł Ę Nr V( 28)2003r
w sprawie w sprawie zarządzenia wyborów do organów samorządu mieszkańców Miasta i Gminy Biała Piska.



Ad. pkt. 5 podpunkt 4

Przewodniczący Rady - przedstawił projekt uchwały w sprawie Miejsko- Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok;
Następnie zapytał się , czy są uwagi bądź inne propozycje zmian?
Radny Adam Soblewski – zawnioskował o oddalenie w)w projektu uchwały z porządku obrad Sesji Rady. Uzasadnił to tym że po zapoznaniu się z treścią w)w Programu występują w nim duże braki , jest wiele nieaktualnych danych, jak również komórki społeczne zgłaszały , aby nanieść ich poprawki . Dlatego wnioskuje o oddalenie projektu uchwały do ponownej analizy.
Przewodniczący obrad – poddał pod głosowanie wniosek o oddalenie w)w projektu uchwały do ponownej analizy.

W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 14 radnych..
Przewodniczący Rady - stwierdził , że w wyniku głosowania jawnego Rada stosunkiem głosów 11 „za” i 3 „wstrzymujących przyjęła wniosek o oddalenie projektu uchwały w sprawie Miejsko- Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok do ponownej analizy.
Przewodniczący Rady P. Jerzy Dobrzycki – poprosił o prowadzenie obrad Sesji przez Wiceprzewodniczącego Rady P. Wojciecha Zielińskiego ze względu na niedyspozycję głosową spowodowaną chorobą.
W momencie obrad Sesji obradom- przewodniczył P. Wojciech Zieliński – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Białej Piskiej

Ad. pkt 5 podpunkt 5
Wiceprzewodniczący Rady P. Wojciech Zieliński - przedstawił projekt uchwały w sprawie wieloletnich planów rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych;
Następnie zapytał się czy są uwagi do w)w projektu uchwały ?
Radny Adam Sobolewski – zapytał się Pana Burmistrza MiG – czy był złożony wniosek przez P. Dyrektora ZWiK Sp. z o.o. do projektu budżetu na 2003r o zabezpieczenie środków finansowych na inwestycje proponowane w projekcie uchwały?
P. Burmistrz MiG – wyjasnił,że taki dokument odnośnie wieloletnich planów rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych jest niezbędny przy ubieganiu się o dodatkowe środki finansowe np. z SAPARDU.
Wiceprzewodniczący Rady – zapytał się - czy nie będzie z tego tytułu komplikacji jeżeli Rada opowie się za wykreśleniem w projekcie uchwały środków finansowych z budżetu gminy na realizacje proponowanych inwestycji? Dodał, że Komisja Finansów , Rozwoju Gospodarczego i d)s Bezrobocia Rady Miejskiej stwierdziła, że są to pobożne życzenia Pana Dyrektora.
P. Piotr Wojtkiewicz – wyjasnił,że plan określa pewną strategię rozwoju gminy w zakresie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.. Musi zawierać także plan wydatkowania. Jest on niezbędny do prowadzenia inwestycji i ubiegania się o środki pomocowe z udziałem środków własnych gminy. Podkreślił, że jeżeli Rada widzi problem w we wskazanych środkach finansowych z budżetu gminy, to zaproponował wykreślenie tego zapisu.
P.Adam Sobolewski zawnioskował o wykreślenie z projektu uchwały zapisu dotyczącego kwot z budżetu gminy czyli źródła finansowania środków finansowych .
Przewodniczący Rady – poddał od głosowanie w)w wniosek.
Stwierdził że Rada stosunkiem głosów 12 „za” i 2 „wstrzymujących się „ podjęła wniosek wykreślając „ z budżetu gminy „źródło finansowania planowanych zadań inwestycyjnych .
Uwag i innych propozycji zmian nie zgłoszono.
Wiceprzewodniczący Rady – odczytał treść projektu w)w uchwały i poddał ją pod głosowanie .

W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 14 radnych
Wiceprzewodniczący Rady – stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego Rada jednogłośnie podjęła:

U C H W A Ł Ę Nr V / 29/2003r
w sprawie wieloletnich planów rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych;



Ad. pkt 5 podpunkt 6

Wiceprzewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie nadania statutu sołectwom;
Zapytał się – czy są uwag, bądź inne propozycje zmian ?
P. Krystyna Niebrzydowska – poinformowała ,że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym zostały przeprowadzone wybory sołtysów. Podczas zebrań wyborczych odbyły się konsultacje statutów sołectw, które po raz pierwszy podlegają publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko- Mazurskiego. Na prośbę Urzędu Wojewódzkiego proponujemy nadanie statutów dla 10 sołectw z terenu gminy Biała Piska. Kolejne statuty będą przedstawione na najbliższych obradach Sesji.
Następnie zaproponowała wniesienie poprawek w załącznikach do projektu uchwały w paragrafie 12 ust 2 i tak:
Statut sołectwa Nowe Drygały – w skład Rad Sołeckiej wchodzi 5 osób.
Wiceprzewodniczący Rady – poddał pod głosowanie w)w poprawkę do Statutu sołectwa Nowe Drygały, która w wyniku głosowania jawnego została przyjęta jednogłośne.
Zał. Nr 3
Statut sołectwa Sulimy – w skład Rad Sołeckiej wchodzi 4 osoby.
Wiceprzewodniczący Rady – poddał pod głosowanie w)w poprawkę do Statutu sołectwa Sulimy , która w wyniku głosowania jawnego została przyjęta jednogłośne.

Zał. Nr 5
Statut sołectwa Bełcząc – w skład Rad Sołeckiej wchodzi 4 osoby.
Wiceprzewodniczący Rady – poddał pod głosowanie w)w poprawkę do Statutu sołectwa Bełcząc , która w wyniku głosowania jawnego została przyjęta jednogłośne.

Zał. Nr 6
Statut sołectwa Kowalewo – w skład Rad Sołeckiej wchodzi 5 osób.
Wiceprzewodniczący Rady – poddał pod głosowanie w)w poprawkę do Statutu sołectwa Kowalewo , która w wyniku głosowania jawnego została przyjęta jednogłośne.
Zał. Nr 7
Statut sołectwa Szkody – w skład Rad Sołeckiej wchodzi 4 osoby.
Wiceprzewodniczący Rady – poddał pod głosowanie w)w poprawkę do Statutu sołectwa Szkody , która w wyniku głosowania jawnego została przyjęta jednogłośne.
Zał. Nr 8
Statut sołectwa Zalesie – w skład Rad Sołeckiej wchodzi 4 osoby.
Wiceprzewodniczący Rady – poddał pod głosowanie w)w poprawkę do Statutu sołectwa Zalesie , która w wyniku głosowania jawnego została przyjęta jednogłośne.
Wiceprzewodniczący Rady – zapytał się – kto z Państwa Radnych jest za podjęciem uchwały w sprawie nadania statutu sołectwom wraz z przyjętymi poprawkami – zechce podnieść rękę?
W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 14 radnych
Wiceprzewodniczący Rady – stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego Rada jednogłośnie podjęła :

U C H W A Ł Ę Nr V / 30/2003r
w sprawie nadania statutu sołectwom



Ad. pkt. 5 podpunkt 7

Wiceprzewodniczący Rady – przedstawił projekt uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach ,następnie zapytał się – czy są inne propozycje zmian ,bądź wnioski.
P. Michał Żarski zaproponował wniesienie poprawki w § 1 po słowach „ z dniem 31 sierpnia 2003r „ dodać słowo „zamierza się zlikwidować Szkołę Filialna podległą Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Białej Piskiej.

Radny Dariusz Charubin – zawnioskował o wycofanie w)w projektu uchwały , ponieważ nie było przeprowadzonych konsultacji w społeczeństwie , ze strony radnych, Burmistrza MiG, Kierownika ZOPO. Informacje o zamiarze likwidacji szkół nie były przekazane do z szkół filialnych. Dyrektorzy szkół nie byli powiadomieni, oprócz zaproszenia na Sesję nie otrzymali żadnej informacji o tym ,że Rada zamierza przystąpić do likwidacji ich szkoły. Ponadto Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu Rady Miejskiej w Białej Piskiej nie wyraziła swojego stanowiska, projekty uchwał nie były analizowane. Uważa ,że konsultacje z rodzicami, nauczycielami można było przeprowadzić Brak jest koncepcji zagospodarowania budynków poszkolnych. Dlatego uważa ,że wniosek o odrzucenie projektów uchwał w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach jest słuszny i zasadny.

Radny Adam Sobolewski – wyjaśnił, że po podjęciu uchwały o zamiarze likwidacji szkół będą przeprowadzone konsultacje z rodzicami, radami pedagogicznymi. Po to wprowadzono projekty uchwał o zamiarze likwidacji , gdzie jest okres 3 miesięcy czasu do końca miesiąca maja br. na przeprowadzenie całej procedury. Rada Miejska przystosuje się do opinii społecznych i na tej podstawie podejmie ostateczną decyzje. Uważa ,że należy wziąć pod uwagę czynnik społeczny jak również ekonomiczny.
P. Michał Żarski – wyjasnił,że decyzje w sprawie podjęcia uchwał podejmuje Rada. Każdy Radny ma prawo zgłosić wniosek mniejszości, jak zrobił P. Radny Dariusz Charubin. Opinia Komisji Oświaty, Kultury , Zdrowia i Sportu Rady Miejskiej w Białej Piskiej nie miała by większego znaczenia, ponieważ decyzję podejmuje Rada.

W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 14 radnych
Wiceprzewodniczący Rady – zapytał się kto z Państwa Radnych jest za przyjęciem wniosku Radnego Dariusza Charubina o odrzucenie projektu uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach zechce podnieść rękę?
Wiceprzewodniczący Rady – stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego Rada stosunkiem głosów 2 „za” 9 „przeciw” i 3 „wstrzymującym się „ odrzuciła w)w wniosek.
W trakcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 14 radnych
Wiceprzewodniczący Rady – zapytał się kto z Państwa Radnych jest za podjęciem uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach wraz z poprawką wniesiona przez Michała Żarskiego - zechce podnieść rękę?
Wiceprzewodniczący Rady – stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego Rada stosunkiem głosów 11 „za” 2 „przeciw” i 1 „wstrzymującym się „ podjęła:.


U C H W A Ł Ę Nr V /31/2003r
w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Monetach



Ad. pkt. 5 podpunkt 8

Wiceprzewodniczący Rady –przedstawił projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Orłowie;
P. Michał Żarski zaproponował wniesienie poprawki w § 1 po słowach „ z dniem 31 sierpnia 2003r „ dodać słowo „zamierza się zlikwidować Szkołę Filialna podległą Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Białej Piskiej.
Wiceprzewodniczący Rady – poddał pod głosowanie w)w poprawkę do w)w projektu uchwały

W takcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 14 radnych
Przewodniczący Rady stwierdził że Rada stosunkiem głosów 12 „za” , 1 „przeciw” i 1 „wstrzymujących się” przyjęła w)w poprawkę do projektu uchwały
Wiceprzewodniczący Rady – zapytał się kto z Państwa Radnych jest za podjęciem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Orłowie wraz z wniesioną poprawką - zechce podnieść rękę?
Wiceprzewodniczący Rady – stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego Rada stosunkiem głosów 12 „za” 1 „przeciw” i 1 „wstrzymującym się „ podjęła:.


U C H W A Ł Ę Nr V( 32)2003r
sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Orłowie



Ad. pkt. 9 podpunkt 9

Przewodniczący Rady –przedstawił projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Szkodach
P. Michał Żarski zaproponował wniesienie poprawki w § 1 po słowach „ z dniem 31 sierpnia 2003r „ dodać słowo „zamierza się zlikwidować Szkołę Filialna podległą Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Białej Piskiej.
Wiceprzewodniczący Rady – poddał pod głosowanie w)w poprawkę do w)w projektu uchwały

W takcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 14 radnych
Przewodniczący Rady stwierdził że Rada stosunkiem głosów 12 „za” , 1 „przeciw” i 1 „wstrzymujących się” przyjęła w)w poprawkę do projektu uchwały
Wiceprzewodniczący Rady – zapytał się kto z Państwa Radnych jest za podjęciem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Szkodach wraz z wniesioną poprawką - zechce podnieść rękę?
Wiceprzewodniczący Rady – stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego Rada stosunkiem głosów 12 „za” 1 „przeciw” i 1 „wstrzymującym się „ podjęła:.



U C H W A Ł Ę Nr V( 33)2003r
sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Szkodach



Ad. pkt. 9 podpunkt 10


Wiceprzewodniczący Rady –przedstawił projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Kowalewie
P. Michał Żarski zaproponował wniesienie poprawki w § 1 po słowach „ z dniem 31 sierpnia 2003r „ dodać słowo „zamierza się zlikwidować Szkołę Filialna podległą Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Białej Piskiej.
Wiceprzewodniczący Rady – poddał pod głosowanie w)w poprawkę do w)w projektu uchwały

W takcie głosowania na ustawowy stan 15 radnych na sali obrad obecnych było 14 radnych
Przewodniczący Rady stwierdził że Rada stosunkiem głosów 12 „za” , 1 „przeciw” i 1 „wstrzymujących się” przyjęła w)w poprawkę do projektu uchwały
Wiceprzewodniczący Rady – zapytał się kto z Państwa Radnych jest za podjęciem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Kowalewie wraz z wniesioną poprawką - zechce podnieść rękę?
Wiceprzewodniczący Rady – stwierdził ,że w wyniku głosowania jawnego Rada stosunkiem głosów 12 „za” 1 „przeciw” i 1 „wstrzymującym się „ podjęła:.


U C H W A Ł Ę Nr V( 33)2003r
sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Kowalewie




Ad. pkt 10

Radny Michał Żarski –stwierdził, że ze względu na zbyt późną porę i na brak obecności osób, które zgłaszały wnioski zaproponował, aby odpowiedzi na wnioski, interpelacje i zapytania zostały udzielone na piśmie.
Wiceprzewodniczący Rady -zobowiązał Pana Burmistrza MiG do udzielenia pisemnych odpowiedzi na wnioski, zapytania i interpelacje zgłoszone podczas dzisiejszych obrad Sesji Rady.

Ad. pkt 11

Wiceprzewodniczący Rady P. Wojciech Zieliński stwierdził ,że porządek obrad został wyczerpany. Podziękował wszystkim za udział i „zamknął obrady 5 Sesji Rady Miejskiej w Białej Piskiej” .


Protokołowała:
mgr Elżbieta Wilczko
Data powstania: wtorek, 9 wrz 2003 09:52
Data opublikowania: wtorek, 9 wrz 2003 09:55
Data przejścia do archiwum: poniedziałek, 22 gru 2014 14:13
Opublikował(a): Damian Modzelewski
Zaakceptował(a): Damian Modzelewski
Artykuł był czytany: 5477 razy