BEZ OBAW - STACJĘ PRZEŁADUNKOWĄ ODPADÓW KOMUNALNYCH WARTO BUDOWAĆ
Wiadomość przeniesiona do archiwum
Szanowni Mieszkańcy,
w związku z apelem kilku rolników - Radnych Rady Miejskiej w Białej Piskiej (ale nie wszystkich radnych rolników) - skierowanym do mieszkańców Białej Piskiej w sprawie budowy stacji przeładunkowej odpadów komunalnych zobowiązany jestem do wyjaśnienia kilku nieścisłości:
1) W okolicach parku nie będzie zlokalizowane, jak podano składowisko odpadów, ale stacja przeładunkowa odpadów komunalnych. Śmieci zebrane z terenu naszej Gminy będą przeładowywane do zamkniętych większych kontenerów i wywożone na wysypisko do Siedlisk koło Ełku. Lokalizacja stacji, na mój wniosek została zatwierdzona decyzją Rady Miejskiej wyrażoną
w formie uchwały.
2) Utworzenie punktu przeładunkowego na terenie gminy ma na celu obniżenie kosztów związanych
z wywożeniem śmieci, które ponoszą mieszkańcy. Możemy zrezygnować z lokalizacji stacji przeładunkowej, ale czy będzie się nam to opłacało?
3) Inwestycja będzie realizowana przez Związek Gmin Gospodarka Komunalna do którego oprócz naszej Gminy należy 11 gmin z terenu naszego województwa. Takie stacje przeładunkowe, które pozwolą na obniżenie kosztów wywozu odpadów powstaną tylko na terenie 3 gmin. Zadanie realizowane będzie z udziałem środków Unii Europejskiej. Dla samej Białej Piskiej oznacza to około 2,5 mln zł dotacji i nowe miejsca pracy. Autorzy apelu, jako rolnicy doskonale wiedzą jakie obostrzenia, które wynikały z przepisów unijnych musieli wprowadzić w swoich gospodarstwach. Czy Unia dofinansowałaby inwestycję, która jak przewidują autorzy apelu doprowadzi do degradacji środowiska? Czy na jej realizację zezwoliłby Starosta Piski sprawujący nadzór w zakresie ochrony środowiska?
4) Na terenie stacji przeładunkowej utworzony będzie też Punkt Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów, gdzie każdy mieszkaniec Gminy będzie mógł przywieźć i bezpłatnie złożyć do odpowiednich kontenerów odpady wielkogabarytowe, odpady gruzu, odpady zielone, odpady niebezpieczne, eternit. Organizacja takiego punktu służyć będzie rozszerzeniu selektywnej zbiórki odpadów.
5) Realizacja inwestycji pozwoli na systematyczne usuwania odpadów. Z terenu Gminy muszą zniknąć dzikie składowiska-wysypiska śmieci, które naprawdę szkodzą naszej przyrodzie.
6) W okolicach parku od wielu już lat funkcjonuje oczyszczalnia ścieków. Dla środowiska obiekt ten jest bardziej uciążliwy niż planowana stacja przeładunkowa odpadów komunalnych. Czy jego eksploatacja spowodowała dewastację parku, naszych rzek i jeziora Roś?
7) Zastanawia metoda, którą przyjęli radni – rolnicy. Po podjęciu uchwały przez Radę Miejską nie podjęli próby dyskusji z Burmistrzem, innymi radnymi, ale wystąpili do mieszkańców Białej Piskiej szerząc katastroficzne wizje. Należy zadać pytanie, czy rzeczywiście chodzi o ochronę przyrody? Szkoda, że Ci obrońcy przyrody tak żywo nie zareagowali, gdy
w parku masowo były wycinane drzewa.
Burmistrz Białej Piskiej
Ryszard Sławomir Szumowski
Informacje
• Informuje się, że w dniu 21 maja 2008 r. o godz. 11.00 w Publicznym Gimnazjum w Białej Piskiej odbędzie się Turniej Tańca Towarzyskiego. Honorowy Patronat nad Turniejem sprawuje Burmistrz Białej Piskiej P. Ryszard Sławomir Szumowski. Patronat medialny: Gazeta Piska
i Multimedialna Gazeta o Kulturze.
• Informuje się, że Burmistrz Białej Piskiej ponownie ogłosił Otwarty Konkurs Ofert na realizację zadania publicznego gminy Biała Piska w zakresie kultury fizycznej w 2008 r. Szczegółowe informacje
o konkursie można uzyskać pod nr tel. 087/ 424 13 55 lub na www.bip.bialapiska.pl
• Burmistrz Białej Piskiej informuje, że Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła nabór projektów na listę projektów indywidualnych w ramach Działania 6.4 Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym. Rodzaje kwalifikowanych projektów:
< kompleksowe ponadregionalne projekty turystyczne o charakterze unikatowym, projekty liniowe i sieciowe obejmujące inwestycje w spójną infrastrukturę produktów turystycznych, w szczególności przedsięwzięcia realizowane w formule partnerstwa kilku podmiotów,
< projekty przewidujące wsparcie obiektów stanowiących wyjątkowe atrakcje turystyczne znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO lub uznane przez Prezydenta RP za Pomniki Historii. Minimalna całkowita wartość projektu wynosi 10 mln PLN.
Z dofinansowania wyłączone są inwestycje w infrastrukturę noclegową i gastronomiczną. Termin zgłaszania projektów do 20 maja 2008 r. do godz.16.00. Szczegółowe informacje pod nr tel.
087/ 424 13 67 pok. nr 3 Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej.
• Informuje się, że w dniu 26.04.2008 r. przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Białej Piskiej powstało Koło Honorowych Dawców Krwi. Koło zrzesza 13 członków i wszystkich zainteresowanych zaprasza do przyłączenia się do organizowanych akcji lub wstąpienia do Koła. Telefon kontaktowy: 087 424 13 62.
Wykaz nieruchomości gruntowych
przeznaczonych do dzierżawy w trybie bezprzetargowym
Przeznacza się do dzierżawy:
1. część działki warzywnej nr 249/1 o pow.0,49 ara położoną w Drygałach przy ul. Sienkiewicza,
2. grunt pod garażem położony na części działki nr 143/9 o pow.26 m² w Białej Piskiej przy
ul. Mickiewicza.
3. część działki warzywnej nr 58/3 o pow.2,25 arów położoną w Kowalewie.
4. część działki warzywnej nr 107/2 o pow.6,48 arów położoną w Białej Piskiej przy ul. Kajki,
5. grunt z przeznaczeniem na tereny przemysłowe nr części działki 28/2 o pow.115 m² położony
w Białej Piskiej przy ul. Piłsudskiego,
6.część działki warzywnej nr 38/2 o pow. 5,80 arów położoną w Białej Piskiej przy ul. Piłsudskiego,
7. część działki warzywnej nr 755 o pow.4,50 ara położoną w Białej Piskiej przy ul.Polnej,
8. część działki warzywnej: nr 96/2 o pow.25 arów, nr 249/1 o pow.0,49 a., nr 96/2 o pow.25 arów, położone w Pogorzeli Wielkiej,
9.część działki gruntu pod garażem nr 143/9
o pow.26 m² położona w Białej Piskiej przy
ul. Mickiewicza.