BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

Biuletyn Informacji Publicznej

Wspólny cel – poprawa opłacalności produkcji mleka i jego przetworów




Szanowni Państwo,
mając na względzie dobro naszych rolników – dostawców mleka, na dzień 2 grudnia 2008 r.
zwołałem debatę poświęconą sytuacji na polskim
i lokalnym rynku mleka w zakresie cen, poziomu
i opłacalności produkcji.

W konferencji wzięło udział ok. 200 producentów mleka z gminy Biała Piska, ościennych gmin powiatu piskiego i sąsiadujących gmin województwa podlaskiego. Przedsiębiorstwa mleczarskie reprezentowali Prezesi: Spółdzielni Mleczarskiej ,,MLEKPOL” w Grajewie, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Giżycku oraz przedstawiciel Prezesa Spółdzielni Mleczarskiej ,,Ostrołęka” w Ostrołęce.

Zorganizowane spotkanie nie było moją pierwszą inicjatywą w zakresie wsparcia producentów mleka
z gminy Biała Piska.. Już poprzednio informowałem Państwa, że wystąpiłem z apelem
o natychmiastowe wprowadzenie działań, które zahamują spadki cen mleka, do Parlamentarzystów Warmii i Mazur Okręgu Wyborczego Nr 34 i 35.
O wsparcie działań poprosiłem także gminy powiatu piskiego i sąsiadujące z nami gminy województwa podlaskiego.

Panie i Panowie,

spotkanie przebiegające w spokojnej i rzeczowej atmosferze, pozwoliło na merytoryczną dyskusję, ocenę sytuacji rynku mleka z perspektywy działań podejmowanych przez odbiorców mleka z lokalnego rynku oraz wypracowanie wniosków i postulatów, które wraz z Sołtysami Sołectw z terenu gminy Biała Piska, skieruję do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej P. Donalda Tusk.

Informuję Państwa, że wraz z uczestnikami konferencji wystosuję apel do Prezesa Rady Ministrów o:

1.Utrzymanie systemu kwotowania produkcji mleka po 31 marca 2015 r.

2.Zmianę polityki sieci handlowych, tj. ukrócenie nieuczciwych praktyk w zakresie narzucania marż dochodzących nawet do 70 %.

3. Spowodowanie, aby Komisja Europejska ujednoliciła system dopłat do eksportu artykułów mleczarskich, kwotowanie mleka i wzajemną kontrolę pomiędzy poszczególnymi krajami,

4.Przywrócenie zlikwidowanych w 2007 r. dopłat do eksportu mleka i produktów mleczarskich. Eksport mleka jest niezbędny do dalszego rozwoju branży mleczarskiej. Bez tego nie będzie środków na modernizację i rozwój przedsiębiorstw mleczarskich.

5.Zatrzymanie drastycznego wzrostu kosztów produkcji cen nawozów i energii elektrycznej.
Są coraz wyższe koszty produkcji, a niższe dochody. Tak niskiej opłacalności produkcji nie było od dawna. Droga energia, nawozy, środki ochrony roślin i pasze sprawiają, że coraz trudniej rolnikom jest utrzymać się z gospodarstwa.

6. Zwiększenie limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej.

7. W dalszym ciągu i bezterminowo wspierać spożycie mleka i przetworów mlecznych
w placówkach oświatowych w ramach programu ,,Szklanka mleka”. Programem objąć wszystkich podopiecznych przedszkoli i szkół.

8. Wprowadzenie prawnych uregulowań w zakresie obowiązku wprowadzania produktów regionalnych do lokalnych sieci handlowych.

Szanowni Państwo,

wiadomym jest, że cała branża mleczarska jest niedoceniana.. Mleczarstwo, nie tylko w tej gminie, ale i w Polsce, stanowi źródło utrzymania dla wielu tysięcy osób powiązanych z tym sektorem w sposób pośredni lub bezpośredni, a więc mleczny kierunek chowu bydła i przetwórstwo mleka odgrywa ważną rolę w aktywizacji gospodarki i lokalnego rynku. Godna cena za produkt winna rekompensować trud pracy rolniczej. Mleczarstwu wiele może pomóc Rząd wprowadzając pewne działania mające na celu uspokojenie sytuacji na rynku mleka i o to wnosimy do Pana Premiera Rzeczypospolitej Polskiej.


Z poważaniem,

Burmistrz Białej Piskiej
Ryszard Sławomir Szumowski






Informacja

Informuję, że w związku z niepokojącymi informacjami dotyczącymi ograniczania zatrudnienia w Firmie ,,RAKOM” Sp. z o. o w Drygałach, złożyłem wniosek do Starosty Powiatu Piskiego P. Andrzeja Nowickiego o zwołanie posiedzenia Powiatowej Rady Zatrudnienia w Piszu.


Burmistrz Białej Piskiej
Ryszard Sławomir Szumowski



Wykaz nieruchomości gruntowych
przeznaczonych do dzierżawy w trybie bezprzetargowym

Przeznacza się do dzierżawy:
1.grunt pod garażami położony w Bemowie Piskim na cz. dz. nr 457/1 o pow. 19 m², przy
ul. Kwiatowej na cz.dz. nr 20/33 o pow.40 m², na cz.dz. 457/1 o pow. 19 m², przy
ul. Pocztowej na dz. nr 10/2 o pow. 24 m, na dz. nr 10/16 o pow.24 m², na cz. dz. nr 19/2
o pow. 20 m² i w Białej Piskiej na cz.dz. nr 296/10 o pow. 20 m², przy ul. Warszawskiej na dz. nr 52/3 o pow.18 m², przy ul. Witosa na cz.dz. nr 296/10 o pow.20 m²,
2.dzialę warzywną położoną w Białej Piskiej na cz.dz. nr 801/3 o pow. 2,10 a, przy ul. Prusa na dz. nr 137/6 o pow.7,11 a, przy ul. Witosa na cz.dz.296/10 o pow.1,50 a, przy ul. Konopnickiej na dz. nr 688/11 o pow.2,48 a.


Data powstania: środa, 3 gru 2008 15:14
Data opublikowania: czwartek, 4 gru 2008 07:45
Data przejścia do archiwum: czwartek, 8 sty 2015 13:37
Opublikował(a): Krystyna Marcińczyk
Zaakceptował(a): Krystyna Marcińczyk
Artykuł był czytany: 2627 razy