BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

Biuletyn Informacji Publicznej

Przedszkole dla każdego dziecka




Szanowni Państwo,

pragnę Państwa poinformować, że pomimo trwającego jeszcze roku szkolnego już intensywnie pracujemy nad usprawnieniem funkcjonowania oświaty gminnej w nowym roku szkolnym 2011/2012. W centrum naszego zainteresowania są najmłodsi, dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Założeniem planowanych zmian jest upowszechnienie edukacji przedszkolnej, bowiem zazwyczaj do przedszkoli posyła się dzieci głównie w miastach, gdzie rodzice nie mają czasu na opiekę nad dzieckiem z racji tego, że pracują, a inni chcą przyspieszyć edukację swojego dziecka, do czego mają prawo. Niestety rodzice i dzieci z terenów wiejskich mają ograniczoną możliwość korzystania z tego przywileju. Wszyscy musimy mieć tego świadomość, że nie zapewniając dzieciom wczesnej edukacji, zaprzepaszczamy ich możliwości rozwojowe. Przekroczenie progu przedszkola jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu dziecka, rozpoczynającego nowy etap w jego życiu. Dla wielu dzieci oznacza ono pierwsze kontakty z grupą rówieśników i zupełnie nieznanymi im osobami dorosłymi, rozstanie się z rodziną, odnalezienie się w nowym środowisku. Biorąc pod uwagę stan emocjonalny dziecka trzyletniego i jego dotychczasowe doświadczenia, start przedszkolny jest dla niego kluczowym i zarazem trudnym przeżyciem. Dlatego tak ważne są działania przedszkola i rodziców zmierzające do zmniejszenia do minimum negatywnych emocji dzieci wynikających z ich przechodzenia z najbliższego środowiska rodzinnego do szerszego środowiska przedszkolnego. W trosce o naszych najmłodszych, pragnę stworzyć dostęp do przedszkola możliwie jak najszerszej grupie dzieci w wieku nawet poniżej 3 do 6 lat, zarówno z miasta, jak i ze wszystkich miejscowości gminnych.

Drodzy Rodzice,
Miejskie Przedszkole w Białej Piskiej mieści się obecnie w budynku przedwojennym, który nie spełnia standardów obiektu przedszkolnego XXI wieku. Obiekt wymaga ogromnych nakładów remontowych i napraw bieżących. Pomieszczenia do zajęć są ciasne i nie zaspokajają potrzeb rozwojowych dzieci. Brak jest zaplecza dydaktyczno-wychowawczego do zajęć wychowania fizycznego i zabawy. Zaplecze kuchenne nie jest dostosowane do obecnych potrzeb rozrastającej się placówki. Opracowaliśmy koncepcję wstępną rozbudowy przedszkola, z której to wynika, że aby utworzyć 2 dodatkowe grupy należy zainwestować około 1 miliona złotych w istniejący budynek. Co jest bardzo wysokim kosztem i pomimo tego nie stworzy się możliwości dostępu wszystkim chętnym. Lepiej więc budynek przedszkola przeznaczyć na mieszkania komunalne.
Miejskie Przedszkole w Białej Piskiej obecnie funkcjonuje z 4 oddziałami, do których uczęszcza 104 dzieci. Żeby spełnić wymogi ustawowe tak naprawdę powinno być 5 oddziałów. Czyli kolejne dzieci byłyby nieprzyjęte z uwagi na brak miejsca w przedszkolu, tj. w sumie około setka dzieci byłaby nieprzyjęta. Należy wobec tego utworzyć od nowego roku szkolnego 7 grup przedszkolnych, a w następnych latach dodatkowo przynajmniej 2 grupy oddziałów żłobkowych. Bo takie są potrzeby. Stąd też w rozważaniach wstępna decyzja o przeniesieniu przedszkola do mniejszego budynku gimnazjum. Te budynki będą rozdzielone oddzielnymi wejściami. Będą też oddzielne ciągi umożliwiające uczniom wyjście na swój plac zabaw i przed budynek własnej szkoły. Nie będzie kontaktu przedszkolaków z gimnazjalistami.
Gdyby tego działania nie podjąć od nowego roku szkolnego to gimnazjum i szkoła podstawowa praktycznie będą puste. Wiele klas ubyło z przyczyn demograficznych.
Nasuwa się wniosek: szkoda inwestować w rozbudowę przedszkola, które i tak nie zapewni dostępu do edukacji przedszkolnej wszystkim. Więc racjonalniej i mądrzej jest przesunąć to przedszkole i oddzielić od gimnazjum, a dzieci szkoły podstawowej skierować do budynku macierzystego, w którym jest wystarczająca liczba sal na prowadzenie procesu dydaktycznego. Ten wariant jest bezbolesny.
Inny wariant, który byłby bardzo bolesny dla pracowników szkoły podstawowej, nauczycieli, administracji i obsługi to utworzenie zespołu szkół składającego się z uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Konsekwencją takiej decyzji byłoby utworzenie jednej szkoły bez możliwości oddzielenia budynków gimnazjum. Wtedy uczniowie gimnazjum mieliby pełny kontakt z uczniami szkoły podstawowej. Ponadto trzeba byłoby zwolnić wszystkich pracowników administracji i obsługi szkoły podstawowej oraz część nauczycieli tejże szkoły. Mało tego. Taką decyzję odczuliby nasi uczniowie i mogłaby ona negatywnie wpłynąć na uczniów klas I – III.
Jak widać powyżej, pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze. Będą to 3 oddzielne placówki bez pustostanów. Dla przykładu podam Państwu, że w 2010 r. subwencja od rządu na oświatę, którą nam przekazano wyniosła około 10 milionów 400 tysięcy złotych. Natomiast koszty utrzymania oświaty gminnej to około 14 milionów 900 tysięcy złotych. Jak widać około 4 miliony 500 tysięcy złotych dokładano do oświaty. W latach poprzednich było podobnie. Informuję, że dochody własne, którymi możemy dysponować kształtują się na poziomie od 6 do 7 milionów złotych. Proszę zwrócić uwagę jaka mała jest rezerwa na wykonywanie inwestycji gminnych. Jak Państwu wiadomo w bieżącym roku kalendarzowym realizujemy wiele poważnych inwestycji, które wymagają znacznych nakładów finansowych. Dla przykładu podam, że sam projekt ,, Rozbudowy i modernizacji infrastruktury wodno – ściekowej w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich - MASTERPLAN dla Wielkich Jezior Mazurskich, to inwestycja rzędu około 16 milionów złotych, z czego około 6 milionów złotych to są nasze pieniądze. O innych wielomilionowych inwestycjach gminnych nie wspomnę. A zgodzicie się Państwo ze mną, że naszej gminy nie będziemy zadłużać. Jak widać nikt nikomu nic nie zabiera. Te sprawy po prostu trzeba zracjonalizować, uporządkować i mniej będziemy dokładać do oświaty.
Informuję, że po przeprowadzeniu racjonalizacji w oświacie w nowym roku szkolnym 2011/2012, kilku nauczycieli odejdzie na zasłużoną emeryturę i na moją wiedzę będą tylko 2 przypadki zwolnień z uwagi na brak godzin na wychowanie fizyczne.
Każdy z naszych nauczycieli ma etat, bądź uzupełnia go w innej placówce, co daje też etat. W nowym roku szkolnym nie będzie godzin nadliczbowych. Jednakże mam pomysł na inne motywowanie moich kolegów.
Przykro mi, że gdzieś pojawiają się nieprawdziwe informacje dotyczące liczby uczniów klas w szkole podstawowej. Dla przykładu podam, że w roku szkolnym 2011/2012 w dwóch klasach pierwszych będzie odpowiednio: 23 uczniów i 24 uczniów, w trzech klasach drugich będzie odpowiednio: 22 uczniów, 22 uczniów i 21 uczniów.

Szanowni Państwo,

po tej racjonalizacji otwieramy drogę do inwestowania w obecny budynek szkoły podstawowej. Gdyby nawet w przyszłości zabrakło miejsca w budynku macierzystej szkoły podstawowej, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby klasy pierwsze umieścić w nowym przedszkolu, aby czasowo pobierały w nim naukę.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o zaufanie w tej sprawie, wspieranie mojej osoby, bo proponowane zmiany są korzystne dla wszystkich. I na koniec chcę poinformować, że w kraju zlikwidowano około 500 szkół. W samej Łodzi około 16 szkół. Dopóki ja będę sprawować urząd Burmistrza Białej Piskiej, żadna szkoła gminna nie będzie zlikwidowana. Pragnę zaznaczyć, że gdybyśmy nie podjęli tych działań, to moglibyście Państwo zarzucić nam niegospodarność.
Przy tej okazji pragnę podziękować Dyrektorowi Zespołu Placówek Oświatowych w Białej Piskiej Dariuszowi Jurczykowskiemu i wszystkim dyrektorom szkół za wzorowe przygotowanie arkuszy organizacyjnych, które wynikają z troski o przyszłość oświaty gminnej.
Żywię taką nadzieję, że tymi działaniami uporządkujemy sprawy oświaty i sprawy szkół gminnych przynajmniej na następne 20 lat.

Z wyrazami szacunku
Burmistrz Białej Piskiej
Ryszard Sławomir Szumowski










WYKAZ NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONYCH DO SPRZEDAŻY


Informuje się, że przeznaczono do sprzedaży w trybie przetargu nieograniczonego następujące nieruchomości gminne położone w obrębie miejscowości:

1. GUZKI - nieruchomość niezabudowana o nr geod. 116 pow. 0,7800 ha, przeznaczona na cele rolne.
2. OBLEWO - nieruchomości niezabudowane o nr geod. 56 pow. 0,1500 ha, nr 82/2
o pow. 2,0100 ha oraz nr 84 pow. 0,0500 ha, przeznaczone na cele rolne.
3. SOKOŁY JEZIORNE - nieruchomość zabudowana o nr geod. 9/2 pow. 0,0247 ha oraz nieruchomość niezabudowana o nr geod. 9/3 pow. 0,0665 ha,
4. DMUSY- nieruchomość niezabudowana o nr geod. 13/2 pow. 0,1000ha przeznaczona na cele rolne po rekultywacji.

Byłym właścicielom nieruchomości, ich spadkobiercom oraz osobom, którym przysługuje roszczenie o nabycie nieruchomości z mocy ustawy lub odrębnych przepisów, przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu, jeżeli złożą wniosek o nabycie nieruchomości w terminie sześciu tygodni tj. do dnia 27 czerwca 2011 roku.

Burmistrz Białej Piskiej

Ryszard Sławomir Szumowski
Data powstania: środa, 25 maj 2011 12:41
Data opublikowania: środa, 25 maj 2011 12:47
Data przejścia do archiwum: piątek, 9 sty 2015 08:50
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 3004 razy