Wydarzenia w Gminie Biała Piska
Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Biała Piska,
okres wakacji dla wielu to czas zasłużonego odpoczynku, ale czas ten nie zwalnia nas od realizacji codziennych obowiązków. W tym okresie realizowaliśmy gminne inwestycje, przygotowywaliśmy uroczystości gminne o czym pragnę Państwa poinformować.
W podziękowaniu rolnikom z gminy Biała Piska za całoroczny trud pracy
Dnia 28 sierpnia br. mieszkańcy naszej gminy podziękowali za tegoroczne plony podczas Dożynek Gminnych. To wyjątkowe święto, jest wspaniałą okazją do wyrażenia wdzięczności Rolnikom za ich ciężką pracę. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście, a wśród nich Marszałek Województwa Pani Wioletta Śląska-Zyśk, Wicestarosta Powiatu Piskiego Pan Marek Wysocki, delegacja z Gminy Reńska Wieś na czele z Wójtem Gminy Panem Marianem Wojciechowskim, Sołtysi oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy.
Tegorocznymi starostami dożynek byli rolnicy z Orłowa Państwo Krystyna i Marek Mroczkowscy. Pogoda dopisała, były tradycyjne obrzędy dożynkowe, pachnący bochen chleba z tegorocznych zbóż, nie zabrakło atrakcji artystycznych, kulinarnych i dobrej zabawy.
Pragnę serdecznie podziękować Sołtysom i mieszkańcom sołectw: Orłowo, Giętkie, Pogorzel Wielka, Zabielne, Drygały, Szkody, Radysy, Danowo za przepiękne wieńce dożynkowe.
W trakcie dożynek 3 mieszkańców gminy zmagających się z różnego rodzaju problemami psychoruchowymi, otrzymało specjalistyczne rowery rehabilitacyjne ufundowane przez Polski Czerwony Krzyż, a w środkach na ten cel mają udział mieszkańcy Gminy, którzy składają niepotrzebne ubrania do kontenerów PCK.
Wszystkim rolnikom składam serdeczne podziękowania za ich trud, życząc obfitych plonów w następnym roku. Mieszkańcom Miasta i Gminy Biała Piska życzę, aby na naszych stołach nigdy nie zabrakło chleba, tego najważniejszego symbolu uroczystego zakończenia żniw. Organizatorom dziękuję za przygotowanie uroczystości.
W hołdzie żołnierzom września 1939 r.
W niedzielę, 4 września 2016 roku, mieszkańcy gminy Biała Piska upamiętnili 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej i wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii na teren Prus Wschodnich. Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia rzeźby Ułana Polskiego, symbolu pamięci o wszystkich ułanach polskich walczących podczas II wojny światowej, który stanął w honorowym miejscu na skwerze przy Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik przy Urzędzie Miejskim, gdzie odbyła się główna część uroczystości, którą prowadzili nasi młodzi mieszkańcy Martyna Gałązka i Mateusz Łoniewski. Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie wiązanek były wyrazem naszego hołdu dla bohaterów sprzed 77 laty, za których wspólnie modliliśmy się podczas Mszy Polowej na placu przy Publicznym Gimnazjum.
Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lidzbarka Welskiego oraz inscenizacja walk wojsk polskich z okupantem przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK Szwadron w Białej Piskiej przypomniały nam o tamtych latach. Na wszystkich uczestników uroczystości czekała grochówka wojskowa.
Drodzy Państwo,
Ci zwykli żołnierze, bohaterowie sprzed 77 lat uczą nas co znaczy kochać swoją Ojczyznę i czekają na naszą odpowiedź. Nasza coroczna obecność na uroczystości świadczy, że każdy z nas z osobna, a także wspólnie ją realizujemy.
Narodowe Czytanie ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Białej Piskiej
W roku Henryka Sienkiewicza gmina Biała Piska także włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W piątej edycji akcji Narodowego Czytania, w dniu 3 września br. przed Letnią Sceną przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej, wybrzmiały słowa, które sto dwadzieścia lat temu wyszły spod pióra pierwszego polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza. Wybitną polską powieść ,,Quo vadis” czytaną w rocznicę 1050-lecia Chrztu naszej Ojczyzny, prezentowali mieszkańcy gminy Biała Piska. Wspólne czytanie ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, zarówno dla czytających, jak i dla słuchaczy, było czasem wielu refleksji.
Nowy rok szkolny 2016/2017
Kolejne wakacje za nami. Zabrzmiał pierwszy dzwonek i niełatwo po przerwie wakacyjnej wrócić do obowiązków szkolnych. W tym roku dzieci i młodzież szkolna, w ramach już 9 edycji wakacyjnych wycieczek „Mazurskim Szlakiem” zorganizowanych przez gminę Biała Piska, wyjeżdżała do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Skansen należy do dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. Kurpie - ojczyznę wielkanocnych palm, wycinanek i... bursztynu, zwiedziło 287 uczniów gminnych placówek oświatowych pod czujnym okiem 31 opiekunów. Zorganizowane wyjazdy to niezapomniana lekcja historii o specyficznej, tradycyjnej kulturze ludowej z charakterystycznym strojem ludowym, rzeźbą, zdobnictwem i drewnianym budownictwem. Były to wyjazdy pełne wrażeń i spotkań z niezwykle gościnnymi ludźmi. Młodzież zapraszam do udziału w kolejnych edycjach projektów wakacyjnych. Opiekunom młodzieży dziękuję serdecznie za poświęcony czas wakacyjny.
W czasie wakacji 9 nauczycieli zdobyło kolejne stopnie awansu zawodowego: 3 nauczyciela dyplomowanego, 5 nauczyciela mianowanego, 1 nauczyciela kontraktowego. Wszystkim, którzy podwyższyli swoje zawodowe kwalifikacje serdecznie gratuluję.
Nastąpiły zmiany na stanowiskach dyrektorów jednostek gminnych. Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Białej Piskiej Pan Dariusz Jurczykowski po wygranym konkursie, został mianowany dyrektorem Delegatury Kuratorium Oświaty w Ełku. Panu Dyrektorowi serdecznie dziękuję za prawie 10 lat współpracy i troski o gminną oświatę. Z dniem 01 września 2016 r., obowiązki Dyrektora Zespołu Obsługi Palcówek Oświatowych w Białej Piskiej powierzyłem Panu Andrzejowi Rosińskiemu, a obowiązki Dyrektora Zespołu Szkół w Drygałach pełnić będzie Pani Renata Łepkowska.
Szanowni Państwo,
serdecznie gratuluję wszystkim awansowanym. Jestem przekonany, że ten najbliższy rok szkolny będzie bardzo dobrym rokiem pracy i współpracy, z korzyścią dla naszych uczniów i oświaty gminnej, którą czeka wiele zmian wynikających z prowadzonej reformy oświaty.
Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze
W sobotnie przedpołudnie Stadion Miejski w Białej Piskiej był miejscem rywalizacji strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych. Do turnieju rozgrywanego pod czujnym okiem sędziów z Powiatowej Straży Pożarnej w Piszu stanęło 5 męskich jednostek OSP z terenu gminy Biała Piska. Rywalizacja także toczyła się wśród 2 młodzieżowych drużyn chłopięcych i 1 drużynie dziewcząt.
Zawody dla starszych druhów składały się z dwóch części: sztafety pożarniczej i ćwiczenia bojowego. O wygranej w obu tych konkurencjach decydował czas. Natomiast młodzi strażacy musieli pokonać tor przeszkód.
W klasyfikacji generalnej zawodów I miejsce zajęła OSP Kruszewo, II miejsce OSP Drygały, III miejsce OSP Biała Piska, IV miejsce OSP Kumielsk, V miejsce OSP Skarżyn.
Klasyfikacja chłopców Młodzieżowych Drużyn Pożarnych: I miejsce zajęła jednostka OSP Skarżyn, II miejsce OSP Drygały. Dziewczęta z OSP Biała Piska, jako jedyna drużyna żeńska, zajęły I miejsce w klasyfikacji dziewcząt z Młodzieżowych Drużyn Pożarnych.
Zwycięzcą w ćwiczeniu bojowym o puchar Burmistrza Białej Piskiej została jednostka OSP Drygały.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję, a Panu Pawłowi Pieńkosz Zastępcy Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Piszu i jego współpracownikom dziękuję za sprawne przeprowadzenie zawodów.
Zmaganiom druhien i druhów z OSP przyglądali się ich bliscy, którzy towarzyszyli im w czasie zawodów, a podczas niesienia pomocy innym zawsze są myślami z nimi.
Drodzy Mieszakańcy,
przeprowadzane co roku zawody sprawdzają poziom wyszkolenia i umiejętności jednostek OSP. Możemy czuć się bezpieczni, bo nasze jednostki OSP są dobrze przygotowane do działań bojowych.
Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Biała Piska,
miłym zakończeniem wakacji było podpisanie 7 umów na dofinansowanie remontu dróg gminnych. Skutecznie wykorzystaliśmy szansę pozyskania zewnętrznych środków finansowych pochodzących z Funduszy Europejskich.
W ramach zakończonego konkursu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 2 457 829,00 zł. Jak już informowały lokalne media była to największa kwota pozyskana w naszym powiecie w ramach w/w konkursu. W dniu 25 sierpnia 2016 r. na zaproszenie Marszałka Województwa Gustawa Marka Brzezina wspólnie ze Skarbnik Gminy Panią Mariolą Kobus uczestniczyłem w uroczystym podpisaniu umów. Pozyskaliśmy dofinansowanie na remonty dróg w miejscowościach: Biała Piska ul. Cicha, Drygały ul. Zielona, Orłowo, Pogorzel Wielka, Rakowo Małe, Szkody, Radysy, Konopki. Dobrze przygotowane projekty i wnioski aplikacyjne, które opracowują pracownicy to efekt wielu miesięcy pracy całego zespołu moich współpracowników pod kierunkiem Pana Sławomira Słonawskiego. Pierwsze przetargi na remonty dróg zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku.
O kolejnych zrealizowanych już inwestycjach oraz wykonywanych remontach poinformuję Państwa w najbliższym czasie.
Burmistrz Białej Piskiej
Wojciech Stępniak