BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

Biuletyn Informacji Publicznej

Patent nadania Białej Piskiej praw miejskich

Paten (wersja domniemana)


My z Bożej łaski Fryderyk Wilhelm I, król w Prusiech i elektor Brandenburgii nadajemy prawa starającym się o nie i osadę targową Bialla podnosimy do godności miasta. Następnie podajemy do wiadomości w imieniu naszym, naszych spadkobierców i następców wszem i wobec, którzy
i tym wiedzieć powinni, że:
1.Plac i miejsce, na którym do dziś osada Bialla się znajdowała, ma być podzielone na ulice i działki, tak aby miastem było w całym tego słowa znaczeniu ze wszystkimi potrzebami, jakie się każdemu należycie urządzonemu miastu należą,
2.Miasto winno mieć burmistrza, radę, ławę ławników, porządek publiczny, także prawa zgodnie z sumieniem. Burmistrza, radę, ławy i ławników należy wybierać co roku jesienią. Wszystkich ma zatwierdzić starosta.
3.Radni i ławnicy winni stosować pruskie prawo krajowe i według niego orzekać.
4.Ci, co zajmowali stanowiska w ubiegłym roku, muszą złożyć sprawozdania, dotyczące przychodów
i rozchodów zarówno ogólnomiejskich, jak i kościoła, szkoły, przytułku, piekarni i wszystkich innych służących wspólnemu dobru.
5.Dla równi z innymi miastami nadaje się mieszkańcom prawo chełmińskie na wieczne czasy.
6.Miasto winno posiadać pieczęć miejską i nią się
w sprawach urzędowych posługiwać. Pieczęć miejska winna mieć kształt okrągły i napisana Silgillum Civitas Biallnensis.
7.Mieszkańcy mają okazywać burmistrzowi, przewodniczącemu ławy, sędziemu, sołtysowi jak
i innym osobom należącym do rady i ławy, szacunek i posłuszeństwo, i na każde ich wezwanie mają się stawić dobrowolnie i bez zwłoki, mają być przy wydawaniu zarządzeń i decyzji.
8.Każdy obywatel winien okazać posłuszeństwo nadanym wilkierzom, tak, jak to jest w innych miastach.
9.Gdyby ktoś okazał się oporny, winien być ukarany według wspomnianego wilkierza.
10.Jeśli istnieją spory między obywatelami, mogą oni według swego uznania zwrócić się do właściwego miejsca lub rozsądzenia sprawy.
11.Burmistrz, rada, ława i jej przewodniczący, do których ktoś zgłasza się, mają dołożyć największych starań, żeby sporna sprawa chrześcijańska pojednaniem została załatwiona.
12.Jeśli droga pojednania nie odniesie skutku, to spory stron w miejscu właściwym według prawa krajowego mają być rozpoznane, rozstrzygnięte
i osądzone.
13.Obciążonej stronie w każdym wypadku
w sprawach cywilnych i obywatelskich służy odwołanie od burmistrza do rady, od sędziego do ławy. Obu stronom służy apelacja do starosty, a radzie i ławie do nas.
14.W sprawach karnych i z przestępcami miasto może postąpić według pruskiego prawa, ale wyroki wymagają każdorazowo przedstawienia ich sądowi dworskiemu i nie mogą być wykonane przed zatwierdzeniem. W razie zatrzymania przestępców mają być oni przesłuchani, ich przyznania
i wyjaśnienia mają być spisane, następnie wydany wyrok, który opieczętowany należy przekazać staroście lub pisarzowi, mają oni pobrać należytą opłatę, przekazać wyrok sądowi dworskiemu i czekać na jego zatwierdzenie.
15.Z kar i grzywien, jakie zapadną w ławie, należy się trzeci tennig sędziemu, a resztę należy oddać do starostwa.
16.Ile razy sądzić się będzie obywatela, winien starosta wysłać na roki sądowe pisarza lub inną osobę, która uczestniczyć będzie w sądzie.
17.Ludności tutejszej lub przybyszom, wyrażającym ochotę na osiedlenie się, obiecujemy wolne od opłat, uzyskanie praw obywatelskich i mistrzowskich, darmowy plac pod dom wraz z kawałkiem pola na ogród. Nadto obiecujemy trzy wolne lata od akcyzy, sześć wolnych lat od kwaterunku lub opłaty kwaterunkowego oraz pozostałych ciężarów obywatelskich.
18.Rzemieślnikom osiedlającym się jako najemcy zaręczamy trzy lata wole od akcyzy i innych świadczeń.
19.Chcemy, aby dla rozwoju miasta i zaopatrzenia jego mieszkańców w żywność i inne potrzebne towary odbywały się coroczne dni targowe na trzeci dzień Zielonych Świąt i Dzień Pokuty. Na czas jarmarku burmistrz i rajcy winni wyznaczyć miejsce i stragan sprzedawcom.
20.Przy sprzedaży i zakupach obowiązują zawsze chełmińskie miary i wagi.
21.Burmistrz i rada winni dopilnować, by towar na targu miał przepisaną wagę i miarę. Dla załatwienia tej sprawy starosta wysłać winien każdorazowo kogoś zaufanego, aby sprawy na miejscu dopilnował.
22.Aby okazać łaskę, chcemy, by czynsz od straganów z chlebem i miejscem oraz od piekarni na rzecz miasta.
23.Ponieważ warzenie piwa służy celom odżywczym miasta, chroni się je i nie stawia się przeszkód. Aby miasto mogło czerpać zarobek z browarnictwa, zezwalany dalej działać tylko istniejącym karczmom.
24.Miasto winno utrzymać jednego listonosza; zapewniamy mu naszą łaską wolny wypas bydła na łąkach królewskich.
25.Winno się ulice i drogi przed miastem utrzymać
w dobrym stanie, zaopatrzyć mosty, tak by miasto dobrze wyglądało.
To wszystko my Fryderyk Wilhelm I nadajemy na pożytek obywateli i miasta, aby mieli, posiadali
i korzystali. Rozkazujemy też naszym obecnym burmistrzom i ich następcom oraz rajcom, aby nasze miasto Bialla chcieli utrzymać i specjalnie uważać, aby każdemu czasu chrześcijańskie było,
w dobrym porządku policyjnym utrzymane, by obywatele miasta rządzili się wilkierzem, żyli spokojnie, wszelkie nieporządki, jakie zdarzyły się odrzucali, tak aby obywatelom i miastu zapewnić pomyślny rozwój. Chcemy także w imieniu św. Trójcy
i naszym, naszych spadkobierców i następców, aby wszelkie prawa, sąd i porządek utrzymali i chronili. To wszystko jako dokument uważamy, własnoręcznie podpisujemy i pieczętujemy królewskim sygnetem.

Dan w Królewcu, 26 marca 1722 roku, Fryderyk Wilhelm I, król.
Data powstania: poniedziałek, 2 kwi 2007 15:18
Data opublikowania: piątek, 11 maj 2007 15:21
Opublikował(a): Krystyna Marcińczyk
Zaakceptował(a): Krystyna Marcińczyk
Artykuł był czytany: 2515 razy